https://www.yurtspor.com/files/uploads/user/de584085097dbcc290d237ea48ccd97c-38d4b94fa45438fbac53.png
Ercüment Tunçalp

Milli Takım hocasından inciler...

23-09-2022 14:03 2312 kez okundu.

A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz, ülkemizde henüz ilk yılını yeni doldurmak üzere…

Belki de futbol tarihimizin en şanslı hocası olarak bu süreyi UEFA Uluslar C Ligi’nde, Lüksemburg, Litvanya ve Faroe Adaları ile oynayarak geçirdi.

Muhterem, galip geldiği maçlardan sonra bile ders çıkartması gerekirken, yenilmekten son dakikada atılan golle kurtulup beraberliğe razı olan takımını maçtan sonra tarif ediyor ; ”Beraberliği son anlarda aldığımıza seviniyorum. Takımımın mantalitesini bir noktada beğendim. Çünkü her geri düşüşümüzde geri dönmeyi başardık. Boks maçı gibi düşünürseniz aldığımız yumrukla nakavt olmadık, sadece uyarı oldu” diyor.      

Adam haklı, ülkemizde sıradan başarılara büyük primler verildiğini (jipler dahil) duymuş ve buraya öyle gelmiş. Avrupa’nın 3. Liginde, futbol denince adları hiç  geçmeyen ve nüfusları 2,8 milyon olan Litvanya, 632 bin olan Lüksemburg ve 49 bin olan Faroe Adaları ile oynamak ve onlarla tartılmak çok hoşuna gitmiş.

Türkiye Milli Takımı kadro değeri olarak (259,8 milyon euro); Lüksemburg’un 10 katı (26,2 milyon euro), Litvanya’nın 32 katı (7,8 milyon euro), Faroe Adaları’nın 64 katıdır (3,7 milyon euro). 

Yaptığı yanlış ilk 11 seçimiyle bu zayıf takımlardan birinden kendi evinde 3 gol yemek utandırmamış, tersine bunu başarıya tahvil etmek istiyor.

Yuh olsun…

Lüksembug’un bir maçta bizden başka 3 gol attığı bir rakibi yoktur. Atamadığı rakipleri arasında Faroe Adaları, Lihtenştayn ve Kıbrıs Rum Kesimi de vardır…

Çok merak ediyorum, acaba bu başarının (!) karşılığı olan prim ne kadardır ?

Dünya Kupası elemeleri playofflarında dişe dokunur 2 takımla karşılaşmışsın, onların da birine yenilmiş (Portekiz), diğeri ile (Norveç) berabere kalmışsın. Dostluk maçında da İtalya’ya yenilmişsin.

Sonuç olarak; başarı sayılabilecek tek icraatı olmayan hocanın pişkinlik derecesi gözüksün istedim.   

Kuntz’a B ligine çıkartttığı için teşekkür eden spor yazarlarımız da var. Sanki hocasız oynasak buradan çıkamayacakmışız gibi…

Bizde bu kafa olduktan sonra paraları kazanıp, geride de hasar bırakarak giden daha çok yabancı hoca olur. 

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI Sadece alt yapı ile olmaz ! Başkan yine çark etti ! Bir sene içinde dördüncü kongre ! Zorunlu bir sezon sonu yazısı ! Sevindiğimiz şeye bakın ! Her şey son haftaya kaldı ! Küme düşmenin kalkmasına ümit bağlayanlar 6 puanlık maç bizim oldu ! Erzurumspor maçına moralli çıkacağız İşimiz giderek zorlaşıyor ! Eyüpspor galibiyeti anlamını yitirdi ! Altay'ı mutlaka yenmemiz lazım ! Dört galibiyetin birincisi geldi ! Yol kısaldı, zaman azaldı ! Eskiden olsa hoca ile 2 defa vedalaşmıştık Futbolda adalet isteyen yok ! Hâlâ o görevlerde neden kalıyorsunuz ? Kızlarımız iyi başladı Yine hayaller gerçek olmadı ! Cumhuriyetin Gençleri 100 yaşında Okan Gedikali kardeşimizi kaybettik Lige verilen ara yaramamış ! Takım olduk ! Her maç final ! Galibiyet orucunu bozduk ! Yine şansa bağladılar ! Çekirdekçilere sorular... Vay vay vay ! Ligin 2. yarısı başlıyor Bu kadar da olur mu? İroniyi de gerçek sandılar İlk yarı bitti, tiyatro devam ediyor ! Geç kaldınız ! Hani satmaya gelmemiştiniz ! En kolay şey eleştirmekmiş ! Yasağı kaldırmaya gerek kalmadı Neşeniz daim olsun ! Mustafa Dalcı iyi hocadır ! Uçuş serbest ! Ligi kaybettik, parayı kaybetmeyelim ! Orada kimse var mı ? Hocam siftah ne zaman? Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir Artık gerçeği görelim ! Zaman yok düşüyoruz ! Başkana birkaç tavsiye Gençlerbirliği Başkanvekili Kubilay Güvenç Güven olmazsa... Hani şeffaf olacaktınız ! Gençlerbirliği'nde kongreye doğru... Metin Hoca iyi dayandı... İlk defa mı yetersiz hakemle oynadık? Para ne için lazım ? Süper direniş ama yetmez ! Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek ! Bu kafalarla olmaz ! Gençlerbirliği'nde çekirdekçilerin istediği oldu ! Anlamak istemiyorlar ! Ligin en zayıf iki takımı... Cemalettin Kaptana yapılan haksızlık !
"" Tercüme