https://www.yurtspor.com/files/uploads/user/de584085097dbcc290d237ea48ccd97c-38d4b94fa45438fbac53.png
Ercüment Tunçalp

Gençlerbirliği'nde kongreye doğru...

19-09-2022 11:56 3901 kez okundu.

Önce, üçbuçuk ay içindeki 3. kongre arifesinde Gençlerbirliği kulübünün lig puan cetvelindeki durumuna bakalım.

Şu anda takımımız 4 kulübün düşeceği ligin 14. sırasındadır. Üstelik altımızdaki sıralarda yer alan 5 takımdan 2’sinin de birer maçı eksiktir. Ortalama maç başına 1 puanla devam eden takımları bekleyen tehlike ligden düşmektir. Geçtiğimiz sezon 44’er  puanlı 2 takım düştü (maç başına 1.2 puan).   

Kaldı ki, henüz ligin ilk 7 sırasında bulunan takımlardan sadece biriyle oynadık.

Hal böyleyken;         

Transfer sezonunu tatilde geçirdikten sonra Ankara’ya dönen Sayın Niyazi Akdaş’ı yeniden seçmeden önce vereceğimiz oyları dayandıracağımız sebepleri arama zamanıdır. Ancak maalesef arayıp bulamadığımı söylemem lazım !  

Tersine seçilmemesini gerektiren sebepleri ise aşağıda takdim ediyorum :

 . Sayın Başkan göreve başladığı hafta, 15 Haziran 2021’de kulüpte yaptığı açıklamanın bir bölümünde ; “Kulüp şeffaf değil, kime ne kadar ödeme yapılıyor, hangi menajerle çalışılıyor, hangi menajere ne kadar veriliyor ?

Bunlar muamma, kimse bilmiyor. Kapalı kapılar arkasında transferler yapılıyor. Şeffaf olacağız, bu şart” demişti.

Sayın Başkan bu konuşmayı yaparken Başkan Vekili olan kişi, bir önceki yönetimin de Başkan Vekili idi. Bir kulübün ikinci yetkilisinde bu soruların cevapları yoksa o kişi tekrar Başkan Vekili yapılabilir mi ?

Yapıldı, hem de 1 defa değil 2 defa…

 . Yönetime girmeye aday olan paralı bir yönetici, haklı olarak yukarda bahsettiğim nedenlerle adeta “görmedim, duymadım” diyen her zamanın 2. yetkilisini yönetimde istemiyor. Ancak bu aşamadaki uyarı da yetersiz kalıyor ve kulübün bu duruma düşmesinde pay sahibi olan yönetici tercih ediliyor.

. İlk seçildiği hafta borç tutarı dahil, nasıl bir kulüp teslim aldığını bilemeyen bir Başkan’ın birçok eski yöneticiyle de de yol arkadaşlığı devam ediyor !

 . Bir sene geçip yeniden liste hazırlanırken, Hacettepe’yi amatör kümeye yolcu eden sorumlular Başkan tarafından da bizzat suçlanmalarına rağmen Gençlerbirliği yönetimine dahil edilebiliyorlar.

Böyle hareket eden bir Başkanın geçmişten şikayet etmeye, kendi dönemindeki bazı hataları başkalarına devretmeye hakkı olabilir mi ?   

 . 5 Haziran 2022’de Sayın Başkan diyor ki; “Sevgili arkadaşlar haziran ayında bizim transfer işini çözmemiz lazım. Transfer yasağını kaldırmamız lazım. Bir daha genel kurul demek; birinci toplantı, ikinci toplantı 1,5 ay demek. Haziran, temmuzu geçtik, ağustos 15 sezon açılıyor. Ben ne zaman transfer yapacağım ? Ne zaman transfer yasağını kaldıracağım ? Zaman yok, kongre yapmam.”

Bunu söyleyen bir Başkan 1 ay içinde bütün bu söylediklerini siler mi ?  

Oysa bu konuşma yapıldığında transfer yasağını kaldırmak için 3 ay süre vardı. İnanıyorum ki bu konuda iyi niyetle yapılmış girişimleri olmuştur. Fakat süre tam kullanılmadığı için netice alınamamıştır.

 . Daha da önemli hata, problemleri çözemeyen bir yönetim içinden 2. kongrede tekrar Başkan çıkartmaktı. Bir yönetim kurulu üyesi sadece Başkan seçilmesi karşılığında mı yasağın kalkması için çalışacaktı ?   

İşte bu hatalı mantık 31 Temmuz 2022’de Sayın Başkana bir yanlış daha yaptırmıştır.

İşte genel kurulu etkileyen konuşması :

“Önümüzde iki liste var. İkisi de benim kardeşim. Ama birinin özelliği var. Benim şu anda ekip arkadaşım. Ben onu destekliyorum. Benim gönlümden geçen Talip Çankırı kardeşimdir.” 

Peki bu hamleyle transfer yasağı kalktı mı ?

Hayır. Öyleyse bu eksi puan da Sayın Akdaş’ın hanesine yazar.

Sonuç olarak; bu kadar olumsuzluk içinde sırf ‘kayyum’ korkusu ile oy kullanmak hiçbir şey kazandırmaz. Zira o korku bu sene olmazsa önümüzdeki sene zaten gelir bizi bulur.

Çok dürüst ve iyi niyetli bir Başkan adayımız olduğu gerçektir. Ancak fazla iyi niyetli olması da bizim bünyemize uymamıştır !

Çevremizde kendi sahamızdaki 3 maçta alınan 1 puanı yeterli bulan ve son maçta bizim gibi transfer yasağı olan lig sonuncusundan alınan 1 puana da sevinen taraftarlarımız vardır.

Ancak bilmeliler ki; bu gidiş iyi bir gidiş değildir. Başkan her söylediğinin tersini yapmayı sürdürürse Hacettepe’nin akibeti Gençlerbirliği’ni de bulur.   

Neler Söylendi?

Okan

Niyazi baskanın ne yapmak isteyip neyi yapamadıgını anlayabilmis degiliz.şeffaflık mı?aday olup olmadıgını bile bilmiyoruz! 1 yıl önce

DİĞER YAZILARI Kaloğlu'na sorular... Hasan Ağabeyi uğurlarken... Bu maçın bir galibi var ! Allah akıl fikir versin ! Bir haftada iki mutlu olay ! EURO 2024 finallerine katılmak başarı mı? Arda Çakmak falcı mı ? Kolay galibiyet Bu kaçıncı seçimli genel kurul ? Kadro değerin kadar iddian olur ! Skor değil eksik kalmak kötü ! Mücadele ve cesur futbol yeter Derinliği olmayan kadronun başarısı Futbol aklı üzerine... Çıkış sürüyor... Dünyada eşine az rastlanan... Galibiyeti kaçırdık ! Yeni sezon hayırlı olsun Böyle olacağı belliydi ! Tuhaf transferler devam ediyor Gençlerbirliği scout ekibi... Hedef kümede kalmak ! Fenerbahçe karşısında gençleri denemek ! Hayırlı uğurlu olsun ! 'Baba bizi bırakma' filmi sinemamızda ! Geçtiğimiz sezon ders olmalı ! Arda Güler'i keşfeden Gençlerbirliği'dir Aramızda şaşıran var mı? Bodrum tatili arası Sinan Kaloğlu'nun haklı çağrısı Yeni sezon öncesi manzara Letonya zaferi ! Bu kaçıncı veda ! Spor kulüplerinin şirketleşmesi Sadece alt yapı ile olmaz ! Başkan yine çark etti ! Bir sene içinde dördüncü kongre ! Zorunlu bir sezon sonu yazısı ! Sevindiğimiz şeye bakın ! Her şey son haftaya kaldı ! Küme düşmenin kalkmasına ümit bağlayanlar 6 puanlık maç bizim oldu ! Erzurumspor maçına moralli çıkacağız İşimiz giderek zorlaşıyor ! Eyüpspor galibiyeti anlamını yitirdi ! Altay'ı mutlaka yenmemiz lazım ! Dört galibiyetin birincisi geldi ! Yol kısaldı, zaman azaldı ! Eskiden olsa hoca ile 2 defa vedalaşmıştık Futbolda adalet isteyen yok ! Hâlâ o görevlerde neden kalıyorsunuz ? Kızlarımız iyi başladı Yine hayaller gerçek olmadı ! Cumhuriyetin Gençleri 100 yaşında Okan Gedikali kardeşimizi kaybettik Lige verilen ara yaramamış ! Takım olduk ! Her maç final ! Galibiyet orucunu bozduk ! Yine şansa bağladılar ! Çekirdekçilere sorular... Vay vay vay ! Ligin 2. yarısı başlıyor Bu kadar da olur mu? İroniyi de gerçek sandılar İlk yarı bitti, tiyatro devam ediyor ! Geç kaldınız ! Hani satmaya gelmemiştiniz ! En kolay şey eleştirmekmiş ! Yasağı kaldırmaya gerek kalmadı Neşeniz daim olsun ! Mustafa Dalcı iyi hocadır ! Uçuş serbest ! Ligi kaybettik, parayı kaybetmeyelim ! Orada kimse var mı ? Hocam siftah ne zaman? Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir Artık gerçeği görelim ! Zaman yok düşüyoruz ! Başkana birkaç tavsiye Gençlerbirliği Başkanvekili Kubilay Güvenç Güven olmazsa... Hani şeffaf olacaktınız ! Milli Takım hocasından inciler... Metin Hoca iyi dayandı... İlk defa mı yetersiz hakemle oynadık? Para ne için lazım ? Süper direniş ama yetmez ! Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek ! Bu kafalarla olmaz ! Gençlerbirliği'nde çekirdekçilerin istediği oldu ! Anlamak istemiyorlar ! Ligin en zayıf iki takımı... Cemalettin Kaptana yapılan haksızlık !
"" Tercüme