https://www.yurtspor.com/files/uploads/user/de584085097dbcc290d237ea48ccd97c-38d4b94fa45438fbac53.png
Ercüment Tunçalp

Futbolda adalet isteyen yok !

28-03-2023 17:30 2894 kez okundu.

En fazla sesi çıkanlar İstanbul’un malum üç eski kulübü…

Hakemleri her türlü baskı altına alarak kendilerine avantaj sağlama peşine düşmüşler. Oysa üçü de şikayetçi olduğuna göre hakem camiasının içlerinden birisini veya ikisini tercih etmediği çok açık belli değil mi ?

Yıllardır Anadolu takımları ile oynadıkları maçlarda yeteri kadar çifte  standart uygulanmış zaten kendilerine. Ancak VAR sistemi ortaya çıktığından beri,   ofsayttan gol kazanmak, penaltıyı hakeme yedirmek tarihe karıştı. Bu kadarını bile  kabullenemediler. Hâlâ verilen ve verilmeyen kartlarla avantajları sürse de daha fazlasını istiyorlar.     

Sadece bu kulüpler mi hakemlerden şikayetçi ?

Hayır. Öncelikle iğneyi kendimize batıralım ve Gençlerbirliği ile devam edelim. 26 maçta 18 puan toplanabilmiş (maç başı puan ortalaması 0,69), sadece 4 galibiyet alınabilmiş olmasına rağmen bütün kayıplarımızın sebebi hakemler olmuş !

Yanlış anlaşılmasın, bunu seslendirenler adeta yönetimin sesi olmuş yancılar !

Sezonun ilk yarısını son sırada bitirmişsin ve tek kişi bırakmadan bütün kadroyu değiştirmişsin… 

Yahu hakemler suçluysa bütün fatura neden futbolculara kesildi acaba ?

Güya maç kritiği yapıyorlar, dinliyoruz; futboldan bahsedecekler, kötü performansı değerlendirecekler değil mi ?

Yok öyle olmuyor, hakemleri suçluyorlar…

Kulübeden fırlayıp hakeme saydıran futbolcuyu (Enes Keskin), arkasındaki futbolcuya söz geçiremeyen hocayı görmezden gelip sarı kartı tartışıyorlar…

Bir yabancı futbolcu (Ivan Ikic), herhalde ailesini özlemiş olacak ki, kendisini oyundan attırmak için her şeyi yapıyor, neyseki hocası kenara alarak sarı karttan fazlasına izin vermiyor. İşte buna da itiraz ediyor yancılar. Hakemin yerine kendilerini koysalar, yakalarına yapışan ve devamlı itiraz eden futbolcuya beyaz bayrak sallayacaklar sanki !

Kaptan durumundaki futbolcu (Abdullah Durak), burnunu hakemin burnuna dokundurarak itiraz hakkını kullanıyor. Güzel şeyler söylemediği de çok açık…

“Kaptan itiraz eder” şeklinde, kart gerekmediğini ileri sürüyorlar. Ne sarısı be, hakem biraz cesaretli olsa bu kartın olması gereken rengi kırmızıdır !

Rakibe gaddarca girerek bacağını esneten futbolcuya (Uğur Akdemir) gösterilen sarı kartın VAR uyarısı ile kırmızıya dönmesini eleştiriyorlar. Vallahi pozisyonun tekrarını zor izleyebildim, içim bir tuhaf oldu. Bacağın kırılmaması büyük şanstı ve hakemin bunu sarı ile değerlendirmesi de acemiliğinden kaynaklanıyordu. “VAR bunu görmezden gelmeliydi” diyor vicdanlı (!) arkadaşlar…     

Sonuç olarak; hakem camiasından destek bekleyenlerin sayısı sürekli artmaktadır. Hakemler hata yapmaktadırlar ama eski yıllara göre her kulübün payına düşen hatalı kararlar birbirine yakın sayıda dağılmaktadır.    

Eğer öyle olmasaydı, bütün liglerde şampiyonluğu hakedenlerin yeri ile ligden düşmeyi hakedenlerin yeri eninde sonunda vicdanları rahatlatacak bir sıralamaya kavuşmazdı.

Bütün kulüplerdeki yancılar en büyük kötülüğü kendi kulüplerine veriyorlar. Bunların taraftarlıkları tartışmalıdır. Çünkü faturayı hakeme kesip; işini kötü yapan yönetimi, kenar süsü gibi duran hocayı ve mücadele etmeyen futbolcuları kurtarıyorlar. Sonra da taraftarız diye ortalıkta geziyor ve istemedikleri sonu kabullenmek zorunda kalıyorlar. Aynı hakemler ise görevlerini sürdürmeye devam ediyorlar…    

Eğer maç içinde hakeme yıkılacak bir olay çıkmazsa, bunlarda bahane bitmez !

“Yağmur yağmasaydı, rüzgar çıkmasaydı, zemin kötü olmasaydı…”   

Yani halamın sakalları olsaydı amcam olurdu misali…

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI Mücadele ve cesur futbol yeter Derinliği olmayan kadronun başarısı Futbol aklı üzerine... Çıkış sürüyor... Dünyada eşine az rastlanan... Galibiyeti kaçırdık ! Yeni sezon hayırlı olsun Böyle olacağı belliydi ! Tuhaf transferler devam ediyor Gençlerbirliği scout ekibi... Hedef kümede kalmak ! Fenerbahçe karşısında gençleri denemek ! Hayırlı uğurlu olsun ! 'Baba bizi bırakma' filmi sinemamızda ! Geçtiğimiz sezon ders olmalı ! Arda Güler'i keşfeden Gençlerbirliği'dir Aramızda şaşıran var mı? Bodrum tatili arası Sinan Kaloğlu'nun haklı çağrısı Yeni sezon öncesi manzara Letonya zaferi ! Bu kaçıncı veda ! Spor kulüplerinin şirketleşmesi Sadece alt yapı ile olmaz ! Başkan yine çark etti ! Bir sene içinde dördüncü kongre ! Zorunlu bir sezon sonu yazısı ! Sevindiğimiz şeye bakın ! Her şey son haftaya kaldı ! Küme düşmenin kalkmasına ümit bağlayanlar 6 puanlık maç bizim oldu ! Erzurumspor maçına moralli çıkacağız İşimiz giderek zorlaşıyor ! Eyüpspor galibiyeti anlamını yitirdi ! Altay'ı mutlaka yenmemiz lazım ! Dört galibiyetin birincisi geldi ! Yol kısaldı, zaman azaldı ! Eskiden olsa hoca ile 2 defa vedalaşmıştık Hâlâ o görevlerde neden kalıyorsunuz ? Kızlarımız iyi başladı Yine hayaller gerçek olmadı ! Cumhuriyetin Gençleri 100 yaşında Okan Gedikali kardeşimizi kaybettik Lige verilen ara yaramamış ! Takım olduk ! Her maç final ! Galibiyet orucunu bozduk ! Yine şansa bağladılar ! Çekirdekçilere sorular... Vay vay vay ! Ligin 2. yarısı başlıyor Bu kadar da olur mu? İroniyi de gerçek sandılar İlk yarı bitti, tiyatro devam ediyor ! Geç kaldınız ! Hani satmaya gelmemiştiniz ! En kolay şey eleştirmekmiş ! Yasağı kaldırmaya gerek kalmadı Neşeniz daim olsun ! Mustafa Dalcı iyi hocadır ! Uçuş serbest ! Ligi kaybettik, parayı kaybetmeyelim ! Orada kimse var mı ? Hocam siftah ne zaman? Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir Artık gerçeği görelim ! Zaman yok düşüyoruz ! Başkana birkaç tavsiye Gençlerbirliği Başkanvekili Kubilay Güvenç Güven olmazsa... Hani şeffaf olacaktınız ! Milli Takım hocasından inciler... Gençlerbirliği'nde kongreye doğru... Metin Hoca iyi dayandı... İlk defa mı yetersiz hakemle oynadık? Para ne için lazım ? Süper direniş ama yetmez ! Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek ! Bu kafalarla olmaz ! Gençlerbirliği'nde çekirdekçilerin istediği oldu ! Anlamak istemiyorlar ! Ligin en zayıf iki takımı... Cemalettin Kaptana yapılan haksızlık !
"" Tercüme