Beşiktaş
Giriş Tarihi : 06-09-2022 10:25   Güncelleme : 06-09-2022 10:25

Beşiktaşlı Josef De Souza kaç maç ceza alacak?

Beşiktaşlı Josef De Souza kaç maç ceza alacak?

Ankaragücü Beşiktaş maçı sonunda sahaya giren taraftara müdahale ettiği için kırmızı kart gören Josef De Souza'nın ne kadar ceza alacağını ortaya çıktı.

Hakem ve temsilci raporları TFF’ye ulaştı. Josef, hakem Mete Kalkavan’ın raporu doğrultusunda bugün PFDK’ya sevk edilecek. Brezilyalı oyuncunun sahaya inen taraftara yönelik hareketi, disiplin talimatının ‘saldırı’ başlıklı 44. maddesine göre değerlendirilecek. Minimum 5 maç ceza öngören bu maddede Josef kendisine ve takım arkadaşlarına yönelik bir eylem olduğu için tahrik indiriminden faydalanacak. Talimata göre, tahrik olması durumunda ceza 3’te 1 oranında indiriliyor. Bununla birlikte Kalkavan’ın raporunda Josef’in sahaya giren taraftara tokat attığı da yazmakta. Bu 44. maddeye göre son dönemde verilen en çarpıcı cezalardan biri Galatasaraylı Marcao’ya gelmişti. Saha içinde kendi takım arkadaşı Kerem ile tartışan Brezilyalı futbolcu 8 maç ceza almıştı.

Kart geri alınabilir mi?

FIFA ve TFF talimatlarına göre sahada gösterilen hiçbir kart TFF ve kurulları tarafından değiştirilemez ve kaldırılamaz. Zaten TFF Disiplin Talimatı’nın 86. maddesinde de bu düzenlenmiştir. Buna benzer bir olay geçmişte de yaşanmış, Beşiktaş başvuruda bulunmuş ancak kabul edilmemişti.
 

Yetginer MaydaYetginer Mayda

Admin