DİĞER SPORLAR
Giriş Tarihi : 23-09-2022 21:02   Güncelleme : 23-09-2022 21:08

Atletizm Federasyonu izlemeye alındı. Konu manipülasyon...

Atletizm Federasyonu izlemeye alındı. Konu manipülasyon...

Türkiye Atletizm Federasyonu, Atletizm Dürüstlük Birimi (AIU) tarafından yürütülen yarışma sonuçlarına ilişkin soruşturmanın ardından, 7 ülke ile birlikte müsabaka manipülasyonu izleme listesine alındı.

Dünya Atletizm Birliği, Atletizm Dürüstlük Birimi (AIU) tarafından yürütülen yarışma sonuçlarına ilişkin soruşturmanın ardından Türkiye Atletizm Federasyonu’nun da yer aldığı 7 ülkeyi müsabaka manipülasyonu izleme listesine aldığını ve 23 Eylül 2022 tarihinden itibaren geçerli olacağını açıkladı.

Dünya Atletizm Birliği, Türkiye’nin içinde yer aldığı bazı ülkelerde manipülasyon yapıldığı ve bu ülkelerin yakın takibe alındığı daha önce de gündeme gelmişti.

17 ŞÜPHELİ YARIŞMA

Dünya Atletizm Konseyi tarafından, 2021 Olimpiyat Oyunları kalifikasyon döneminde 17 şüpheli yarışma tespit edilmişti. AIU soruşturması raporu doğrultusunda, Temmuz ayında Oregon’daki toplantısında bir müsabaka manipülasyonu izleme listesini onayladı.

Dünya Atletizm Müsabakaları Departmanı, buna göre müsabaka prosedürlerini iyileştirmek ve reforme etmek için izleme listesine alınan üye federasyonlarla birlikte çalışma kararı aldı. Bu ülkeler yakından takip edilecek ve listede kalıp kalmayacaklarına karar verilecek.

İŞTE O 7 ÜLKE

Dünya Atletizm Birliği tarafından müsabaka manipülasyon listesine alınan ülkeler şunlar:

Arnavutluk

Ermenistan

Gürcistan

Kırgızistan

Moldova

Türkiye

Özbekistan

TANINACAK YARIŞLAR

Dünya Atletizm Birliği, aşağıdakiler belirtilen yarışlar dışında elde edilen sonuçları da tanımayacağını duyurdu.

Bu yarışmalar şunlar:

Resmi uluslararası veya bölge şampiyonaları

Elmas Ligi

Avrupa turu

Dünya İç Mekan Turu

Dünya Yarışı Yürüyüş Turu

Dünya Kombine Etkinlikler Turu

Dünya Kros Turu

Dünya Atletizm Etiket Yol Yarışları

ÜÇ TEKNİK ÜYE TAKİP EDECEK

Ulusal şampiyonalar, belirli koşulların yerine getirilmesi ve Dünya Atletizm Federasyonu onayına tabi olması koşuluyla izin verilecek. Bu yarışlar için, masrafları üye federasyonlara ait olmak üzere, üç teknik kurul üyesi atanacak.

Yetginer MaydaYetginer Mayda

Admin