Ankaragücü
Giriş Tarihi : 22-09-2022 08:10   Güncelleme : 22-09-2022 08:12

Ankaragücü'nde genç Arda’nın hayali talimata takıldı

Ankaragücü'nde genç Arda’nın hayali talimata takıldı

Ankaragücü’nün, 31 Ağustos’ta profesyonel sözleşme imzaladığı, alt yapıdan yetişen 15 yaşındaki oyuncusu Arda Ünyay’ın, Sivasspor maçı kadrosuna girmesi, talimata takılınca, genç oyuncunun hayali gerçekleşemedi.

A takım teknik kadrosu, müsabaka isim listesine, alt yapı kontenjanından Arda’yı da yazmak istedi. Oyuncu, A takımla maça çıkmaya hazırlanırken, talimatlar gereği 15-21 yaş aralığında kulüpte bir yılı geçirmediği için, A takım maç isim listesine yazılamayacağı aktarılınca, kadrodan çıkarıldı.
TFF Müsabaka Talimatında; “Müsabaka listesinde, 15. yaş gününe denk gelen sezon ile 21. yaş gününe denk gelen sezonlarda, kesintili ya da kesintisiz en az bir sezon veya 12 ay kulüpte yetişmiş, 01.01.2000 ve daha sonra doğmuş bir oyuncunun bulundurulması zorunludur” maddesi yer alıyor.

MİLLİ OYUNCUNUN LİSANSI 2018’DE ÇIKARILDI

Ankaragücü cephesi, talimatta bir boşluk olduğunu savunuyor. U-16 Milli takımında da forma giyen Arda’nın, filiz lisansı 2018’de Ankaragücü’nde çıkarıldı.

Sarı-lacivertliler, genç yeteneklerin A Takıma ve Milli Takımlara kazandırılması için herkesin uğraş verdiğini hatırlatıp, “31 Ağustos’ta, U16 milli takım oyuncumuz Arda Ünyay’ı profesyonel yapmanın mutluluğunu yaşadık. Arda, 2018’den bu yana aralıksız olarak  Ankaragücü forması giyiyor. Geçmişte böyle bir durum yaşanmadığı için bu boşluk görülmemiş olabilir. İleride benzer hadiselerin yaşanmaması için bir ek madde ile bu durum düzeltilebilir” ifadelerini kullandılar.

Beştepe cephesinin, konuyu Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Gelişim Departmanı’na aktaracağı öğrenildi.

İngiltere Premier Lig’de Arsenal’in Brentford’u 3-0 mağlup ettiği maçta, Arsenal’de oyuna giren 15 yaşındaki Ethan Nwaneri’nin, Premier Lig tarihinde forma giyen en genç oyuncu olması büyük yankı bulmuştu.

AdminAdmin