Diğer
Giriş Tarihi : 07-09-2015 08:35   Güncelleme : 07-09-2015 08:35

Ankara’nın gururu

Başkent Çankaya Kulübü’nün başarılı sporcusu zorlu etaplarda rakiplerini geride bırakıp zirveye çıkarken, hedefinin 2020’de Tokyo’da yapılacak olimpiyatlarda birincilik olduğunu söyledi.

Ankara’nın gururu

Arjantin’in Başkent’i Buenos Aires’te düzenlenen, Modern Pentatlon Yıldız A Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanan milli sporcu İlke Özyüksel, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda da aynı başarıyı tekrarlamak istediğini söyledi.

Uluslararası Modern Pentatlon Federasyonu’nca organize edilen şampiyonada; yüzme, eskrim, koşu ve atıştan oluşan parkuru ilk sırada tamamlayıp modern pentatlonda altın madalya kazanan ilk Türk sporcu olan Özyüksel, bitiş çizgisini geçtiği sırada aklına ilk önce kendisine destek veren kişilerin geldiğini belirtip, onlara emeklerinin karşılığını verebildiği için çok mutlu olduğunu söyledi.

Kendisine en büyük desteği Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sağladığını anlatan Özyüksel, şöyle konuştu:

”Özellikle Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya ve şube müdürlerinden Ülker Erçin manevi desteklerini hiç eksik etmedi. Hepsine teşekkür ediyorum. Yeni sezondaki ilk hedefim 2016’da Rio’da düzenlenecek olimpiyat oyunlarına katılma hakkı kazanmak. Sonraki yıllarda çıtayı daha da yükseltmeyi amaçlıyorum. Uzun vadedeki hedefim, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmak. Düzenli çalışarak bu başarıyı da elde etmek istiyorum.”

PROJE KAPSAMINDA MACARİSTAN’A GİTTİ

Özyüksel, yıldızlar kategorisindeki son yılında Dünya şampiyonluğuna ulaşmasının ardından, bundan sonraki süreçte gençler ve büyükler kategorilerinde mücadele edeceğini belirtti.
İlke Özyüksel’in Başkent Çankaya Spor Kulübü’nde yöneticiliğini de yapan antrenörü Tolga Tillioğlu, öğrencisinin çok zor bir hazırlık süreci geçirdiğini belirtip, “Ailesi Türkiye’deyken kendisi Macaristan’da yaşıyor. Farklı bir dil ve kültüre bir anda uyum sağlaması oldukça zorken, İlke çok çaba sarf ederek bu problemi aştı” diye konuştu.

Maddi imkansızlıklar ve yaşadığı antrenör sıkıntısı nedeniyle bir dönem sporu bırakmayı düşünen Özyüksel’e, Spor Bakanlığı bir proje kapsamında kendisini yurt dışına göndermeyi teklif etti. 2015’in Mart ayında Macaristan’a yerleşen 18 yaşındaki sporcu, burada eskrim ve binicilik ağırlıklı spor eğitimini sürdürüyor. İlke, Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü’nde eğitimine devam ediyor.

HER ZAMAN ZİRVEDE
İlke, 2007’de 9 yaşındayken biatlonda, İtalya’daki organizasyonda Dünya şampiyonu oldu. 2008’de yine biatlonda bu kez Mısır’da Dünya şampiyonluğu yaşadı. Polonya’da 2012’de pentatlonda Avrupa ikinciliğini, 2013’de Belarus’ta yine pentatlonda Avrupa şampiyonuluğunu kazandı. 2014’te Çin organize edilen Gençlik Yaz Oyunlarında ise beşinci oldu.