Güncel
Giriş Tarihi : 16-05-2022 19:18   Güncelleme : 16-05-2022 19:21

Bronşektazi

Bronşektazi

Akciğer insan hayatı için hayati öneme sahiptir. Bu nedenle akciğerde oluşabilecek rahatsızlıkları kesinlikle ciddiye almak, en kısa sürede uzman hekimlere müracaat etmek gerekmektedir. Akciğerle alakalı birçok farklı hastalık olup bunlardan birisi de bronşektazi rahatsızlığıdır. Bu, akciğer içindeki havayollarında, yani bronşlarda oluşan harabiyet neticesinde havayollarının kalıcı olarak genişlemesidir.

Havayollarındaki bu hasar çoğu kez çocuklukta geçirilen kızamık, boğmaca gibi enfeksiyonlardan kaynaklı olabilir. Yine geçirilmiş tüberküloz, bağışıklık sistemi bozuklukları, doğumsal akciğer havayolları bozuklukları, kistik fibrozis, nefes borusuna kaçan fıstık, fındık, toplu iğne gibi yabancı cisimler rahatsızlığın nedeni olabilir.

Bronşektazi Belirtileri ve Tedavileri

Bronşektazi olan hastalarda birtakım belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler arasında öksürük, bol miktarda balgam çıkarma, sık solunum yolu enfeksiyonları, halsizlik, zayıflama, nefes darlığı, ağız kokusu ve çocuklarda gelişme geriliği sayılabilir.

En önemli meselelerden birisi hastalığın tanısıdır. Tanı genellikle hastanın yakınmaları ve muayene bulguları neticesinde konulur. Normal akciğer grafisi tanı için yeterli olmamakta, en önemli tanı aracı yüksek çözünürlükte bilgisayarlı tomografi kullanılmaktadır.

Hastalık için çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Öncelikle tedaviye antibiyotik ve nefes açıcı ilaçlarla başlanır. Hastaların belli pozisyonlarda öksürerek balgamlarını çıkarmaları için postural drenaj yöntemi kullanılabilmektedir. Yine solunum fizyoterapisi ile akciğer güçlendirilmekte, kapasite artışı yapılmaktadır. Eğer bu tedavilere cevap verilmezse ameliyat gerçekleştirilir. İki akciğerde de ileri seviyede rahatsızlık olması halinde akciğer nakline gerek duyulabilir.

Uzman Bronşektazi Doktoru

Bronşektazi tanı ve tedavisi için en önemli husus donanımlı bir hastane ve uzman personellerdir. Bu alanda Prof. Dr. Semih Halezeroğlu ve ekibi başarılı işlere imza atıyor. Bütün süreci başarıyla takip ederek en kolay ve en hızlı biçimde rahatsızlığınızı atlatmanıza yardımcı oluyorlar. Yeni nesil tedavilerle sonuca gidiyorlar. Dilerseniz https://www.akcigercerrahisi.com/bronsektazi/ adresinden daha detaylı bilgi alabilir, iletişim kurabilirsiniz.