Voleybol
Giriş Tarihi : 25-02-2022 22:36   Güncelleme : 25-02-2022 22:53

Voleybol Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

Voleybol Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

ABD'li bir beden eğitimi öğretmeni olan William G. Morgan tarafından 1895 yılında tasarlanan voleybol, bugün dünyanın yakından takip ettiği en popüler spor dalları arasında yer alıyor. İlk ismi "mintonetti" olan spor, daha sonra top yere değdirmeden vurma anlamına gelen "vole" ifadesinden yola çıkılarak voleybol olarak isimlendirilmiş. Özellikle ABD'de çok kısa bir süre içerisinde popülerleşen voleybol, oradan Avrupa'ya, ardından da tüm dünyaya yayılmayı başarmış. İlk voleybol turnuvası, 1913 yılında Asya'da düzenlenirken Türkiye'de voleybolun yaygınlaşması 1928 yılından sonra olmuş. Yine bir beden eğitimi öğretmeni olan Selim Sırrı Tarcan, 1928 yılında Türkiye'deki ilk resmi voleybol turnuvasını düzenlemiş ve büyük bir ilgi görmüş. Bir kapalı alan sporu olan ve dünyanın kalbinde taht kurmayı başaran voleybol nasıl oynanır ve kuralları nelerdir, gelin hep birlikte bakalım.

Voleybol Kuralları Nelerdir?

Voleybol oynayabilmek için öncelikle ekipman ve donanım bakımından bir sahaya, bir voleybol filesine ve bir adet voleybol topuna ihtiyaç vardır. Voleybol sahasının ebatlarının profesyonel standartlara uygun olması için 9x18 metre ölçülerinde olması gerekmektedir. Voleybol filesi, bu sahayı tam ortadan ikiye ayırır ve oyun, servis atışı ile başlar. Takım oyuncularının oyun esnasında rakip takım alanına basmaları kesinlikle yasaktır. Servis vuruşu gerçekleştirildikten sonra amaç, karşı takımın kendi alanında topu yere değdirmeden karşılaması ve tekrar rakip sahaya göndermesidir. Servis atışında topa kol, yumruk ve avuç içi ile vurulabilir ancak oyun esnasında hiçbir oyuncu topu tutamaz ve topa iki kez üst üste vuramaz. File ile temas etmemek, kendi sahasında olan topa üç kereden fazla vurmamak ve topa ayakla vuramamak da diğer voleybol kuralları arasında yer alır.

Voleybol Nasıl Oynanır?

Voleybol, az önce bahsettiğimiz bir fileyle ikiye bölünmüş bir sahada, 6'şar oyuncudan oluşan iki takımla oynanır. Her takımın as oyuncularının yanı sıra ayrıca saha kenarında bekleyen 6 adet de yedek oyuncusu bulundurulur. Oyunda amaç, topu elle filenin üzerinden geçirerek rakip takımın alanına değdirmektir. Bununla birlikte takım kendi sahasını da korumalı ve karşı takımın olası hamlelerini önlemeye çalışmalıdır. Yukarıda bahsi geçen kurallar çerçevesinde rakip takımın alanına topu değdiren takım, puan kazanmış olur. Oyuna servis ile sokulan top alana değdiğinde, dışarı gittiğinde ya da takımın hata yapması durumunda ilgili takım sayıyı kaybetmekte ve oyun yeniden başlamaktadır. Puanlama esnasında sayı sisteminin kullanıldığı voleybolda bir ralli kazanan takım, bir sayı almış olur. Tüm oyun boyunca en fazla 5 set oynanır ve bir takımın seti kazanması için 24'ten fazla sayı yaparak karşı takımdan en az 2 sayı farka sahip olması gerekir.

Voleybol Terimleri Ne Anlama Gelir?

Voleybol sporuna ilgi duyan sporseverlerin aşina olduğu pek çok bilindik voleybol terimi vardır. Bunların arasında blok, libero, manşet, plase ve smaç terimleri ön plana çıkar. Blok, rakip takım oyuncularının hücumunu önlemeye yönelik verilen karşılıkların tamamını ifade ederken libero, yalnızca savunma alanında oynayabilen oyuncuların mevkiine verilen isimdir. İki kolu birleştirerek kol içiyle ya da baş parmakla yapılan vuruşa manşet, topa tek elle avuç içi kısmıyla ve sert bir şekilde vurulmasına smaç, smacın daha yumuşak versiyonuna ise plase denir. Bu ve bunun gibi voleybol terimlerine hakim olduğunuz takdirde siz de bu keyifle spora ilgi duymaya başlayabilir ve dilerseniz en popüler voleybol turnuvalarına ve karşılaşmalarına kupon yaparak bahsin keyifli dünyasına adım atabilirsiniz. Bilyoner'in Canlı Skor sayfası üzerinden tüm voleybol canlı skorlarına erişebilir ve heyecan dolu karşılaşmaları canlı takip edebilirsiniz.