Süper Lig
Giriş Tarihi : 31-12-2021 10:07   Güncelleme : 31-12-2021 10:10

VAR en çok Trabzonspor'a yaradı

VAR en çok Trabzonspor'a yaradı

Süper Ligin ilk yarısında çoğunlukla eleştirilerin odağında kalan VAR uygulamasından en çok yararlanan takım lider Trabzonspor oldu. 5 maçında 8 VAR incelemesinde 6 karar bordo mavililerin lehine çıktı.

Süper Ligde uygulanmaya başladığından bu yana tartışmaların odağında bulunan VAR’da lehine en çok karar çıkan takım Trabzonspor oldu. Sezonun ilk yarısında VAR hakemleri bordo mavililerin 5 maçındaki 8 pozisyonda maçın hakemlerini ekran başına çağırdı. Hakemler, 6 kez bordo mavililerin lehine karar verdi. Karadeniz ekibi, aleyhine 2 karar çıksa da VAR incelemesi yapılan bütün maçlarını kazanmayı başardı.

6 maçta izlenen 6 pozisyondan 5 lehine karar çıkan Rizespor ile 3 maçta incelenen 4 pozisyon da lehine sonuçlanan Konyaspor, liderin ardından gelen olumlu sonuç alan takımlar oldu. Maçlarında en çok VAR’a gidilen Altay’ın 9 maçta izlenen 10 pozisyonunda, 5 lehine, 5 aleyhine sonuç çıktı.

Beşiktaş kazanamadı

Başkanı Ahmet Nur Çebi’nin, “TFF söz verdi, seneye hakem hatası olmayacak” diyerek camiasına umut verdiği Beşiktaş’ın ilk yarıdaki 6 maçında VAR devreye girdi. İncelenen 8 pozisyondan 5’i aleyhine sonuçlanan siyah beyazlılar, VAR incelemesi yapılan hiçbir maçı kazanamazken, 1 beraberlik, 5 yenilgi aldı.

Galatasaray VAR’dan dertli

VAR’a gidilen ve gidilmeyen pozisyonlarla ilgili olarak en çok yakınan takımların başında gelen Galatasaray, aleyhine en çok karar çıkan büyük oldu. 4 maçında incelenen 5 karardan 4’ü aleyhine değerlendirilen sarı kırmızılılar, VAR’ın incelediği maçlardan 1 galibiyet, 1 beraberlik çıkarırken, 2 maçı da kaybetti.

Fenerbahçe VAR’da dengede

Süper Ligin ilk yarısında ezeli rakiplerine oranla lideri en yakın konumda bulunan Fenerbahçe, 5 maçta VAR incelemesi ile karşılaştı. Hakemlerin değerlendirdiği 6 pozisyonda 3 lehine, 3 aleyhine sonuç çıkan sarı lacivertliler, VAR incelemesi yapılan maçlarda 2 galibiyet, 2 beraberlik, 1 de yenilgi aldı.