Ankaragücü
Giriş Tarihi : 06-04-2020 12:53   Güncelleme : 06-04-2020 12:53

Alihan Kubalas 'Fizksel değil zihinsel hazırlık zor'

Alihan Kubalas 'Fizksel değil zihinsel hazırlık zor'

Ankaragücü'nün tecrübeli savunma oyuncusu alihan Kubalas, Alihan, "Fiziksel değil, zihinsel olarak hazırlanmak zor" dedi.

Alihan Kubalas "Oldu ki liglerin başlama kararı alındı. Üç hafta öncesinden zaten takımlar toplanacaktır, belli antrenman periyodu takip edilecektir. Fiziksel anlamda her futbolcu doğru antrenman metoduyla tekrar kendi fiziksel kapasitelerine ulaşabilir. Burada en büyük problem zihinsel; bu işin ağırlığına adapte olabilmek. Tekrar o sert antrenmanları kaldırabilmek, bununla beraber 30-40 kişilik bir ekip olduğumuz için futbolcusu, antrenörleri, sağlık çalışanı.. Hepimiz bir kalabalığın içerisine gireceğiz önceden birisi yanımızda hapşırdığı zaman öksürdüğü zaman çok kale almazdık, güler geçerdik ama şimdi yanımızda birisi öksürdüğü zaman hapşırdığı zaman bu bizi zihinsel anlamda tedirgin edecek, korku yaratacak. İşin fiziksel boyutu kolay, fakat zihinsel anlamda bu korkuyu atlatabilmek zor olacak." şeklinde konuştu.

Süper Lig'in kalan bölümüne ilgili de konuşan Alihan, "Süper Lig'e baktığınızda 4 takım şampiyonluğa oynuyor, 5-6 takım küme düşmemek için mücadele ediyor. Kalan 8 maç var, herkesin puan sıralamasındaki yeri bir anda değişebilir. TFF 1. Lig'de ise 1. sıradan 7. sıradaki takıma kadar herkes şampiyonluk potasında, aynı şekilde 3-4 takım küme düşmemek için mücadele ediyor. İkinci Lig, 3. Lig'de buna benzer, burada çok doğru kararlar almak gerekiyor." diye konuştu.
Haziran ayının 10'unda liglerin başlaması kararı alınabilmesi için Mayıs ayının  10'undan itibaren takımların toplanıp antrenmanlarla form tutması gerektiğini söyleyen Alihan, "Tabii bu süreçte Sağlık Bakanlığı'nın, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın bir karar alınması gerekiyor. Kalabalıktan izole olmamız istenirken bu şekilde maçların oynanması kararı alınırsa biz fazlasıyla risk altına girmiş oluyoruz. Diyelim ki 'Temmuz ayında başlayacak' dediler; Haziran ayında toplandık, bu sefer de hava sıcaklıkları söz konusu. Sağlık Bakanlığının ve yetkililerin virüsün aylarca bitmeyeceğine dair görüşleri var. Dolayısıyla bu 8 maçlık periyodu nasıl bitirecekler, nasıl altından kalkacaklar gerçekten çok büyük soru işareti." şeklinde görüş belirtti.