Reklamı Geç

Kural Hatası Başvurularından Ne Kararlar Çıkabilir?

Kural Hatası Başvurularından Ne Kararlar Çıkabilir?
Bu içerik 637 kez okundu.

Süper Lig’in 19. haftasında iki maçta ‘kural hatası’ tartışması yaşandı. Birisi Göztepe-Beşiktaş, diğeriyse Gençlerbirliği-Gaziantep FK maçı… İtirazda bulunan iki kulüpten Gaziantep’in şansı Beşiktaş’tan daha yüksek.

Abdullah Avcı ile yollarını ayıran Beşiktaş, Şenol Fidan yönetiminde çıktığı Göztepe maçını da kaybederek kötü gidişatını sürdürürken, maçta kural hatası olduğunun iddia etti. Siyah beyazlı yönetim TFF’ye henüz resmi bir başvuru yapmadı. Buna karşı Gençlerbirliği deplasmanında 1-0 kaybeden Gaziantep FK, kural hatası iddiasıyla Türkiye Futbol Federasyonu’na başvuruda bulundu.

Peki iki maçta kural hatası hakem hatası mı yapıldı ve itirazlar olursa sonuç ne olur? Eski hakem Murat Fevzi Tanırlı konuyu Ajansspor için enine boyuna masaya yatırdı:

KURAL HATASI NEDİR HAKEM HATASI NEDİR?

“ ‘Kural hatası’ ve ‘hakem hatası’ kavramları her zaman çok karıştırılmakta ve bu nedenle de polemik konusu olarak fazlasıyla kullanılmaktadır. ‘Kural hatası’ kavramında aslolan ve buna sebebiyet veren temel konu ‘oyunun başlama şekli’ndeki yanlışlıktır. Endirekt serbest vuruşla başlaması gereken bir oyunun hakem atışıyla başlaması örnek olarak verilebilir. Bir başka örnek de, sarı kartı olan bir oyuncunun ikinci sari kart gördüğü halde oyun alanında kalması ve oynamaya devam etmesi gibi örneklerdir.

Oyun Kuralları’nın ‘Kural 8:Oyunun Başlaması ve Tekrar Başlaması’ maddesinde bu sezondan itibaren uygulanacak şekilde değişiklik yapılmıştı. Bu kural gelmeden önce hakem atışı yapılırken, hakem oyunu durduğu anda top neredeyse, oyun yeniden başlayacağı zaman hakem o noktadan oyunu başlatıyordu. Bu sene ise Oyun Kuralları kitabının 88. sayfasında belirtildiği üzere, topa en son dokunan oyuncunun olduğu yerden ve top o oyuncunun önüne bırakılacak şekilde değişikliğe uğradı.

Dolayısıyla oyun 1-1 devam ederken, Hüseyin Göçek sakatlık nedeniyle durdurduğu oyunda, yeni değişen kurala göre Beşiktaşlı Douglas'ın olduğu yerden yani Beşiktaş ceza sahasının önünden hakem atışıyla oyunu tekrar başlatmalıydı. O ise oyunu topun son oynandığı yerden ve topu ev sahibi takım oyuncularının önüne bırakarak başlattı.
BEŞİKTAŞ HAKLI MI, MAÇIN TEKRARI GEREKİR Mİ?

Son yıllarda IFAB tarafından yapılan pek çok değişiklik nedeniyle henüz hakemlerde tam bir adaptasyon sağlanmadı. Son 1 sene içerisinde hakemler tarafından pek çok kural hatası yapıldı. Oyun devam ederken bir antrenörün saha içine girip topa müdahalesinde hakem atışı ile başlanması gibi kural hatası örnekleri gördük. Maçın tekrarını gerektirecek bir kural hatası olarak görülmedi ve itirazlar sonuçsuz kaldı. Göztepe-BJK maçında da “direkt maçın sonucuna tesir edecek nitelikte bir kural hatası oldu mu?” sorusuna cevap aranması gerekecek. Hakem atışı yapılır yapılmaz atak golle sonuçlanmış olsaydı kural hatası kararı verilmesi çok çok yüksek ihtimal olurdu ancak araya bir de faul kararının girmiş olması pozisyonun kural hatasından uzaklaştığı yönünde değerlendirilmesine neden olabilecektir. Kurulun kararını bekleyip görmek gerekecek

G.BİRLİĞİ-GAZİANTEP MAÇINDA KURAL HATASI VAR MI?

Kayode’nin kullandığı penaltı sonrasında kaleciden dönen topu Muhammet tamamlayıp golü atmıştı. VAR hakemi, pozisyonu incelemesi sonucunda Muhammet’in penaltı vuruşu yapılmadan oyun alanına girdiğini tespit ederek hakeme izlemesini önermiştir. Hakem yukarıda belirtilen ihlalleri doğal olarak göremeyeceğinden VAR müdahalesi gerçekleşti.

IFAB protokolü kapsamında VAR hakemi penaltılarda aşağıda birkaçını paylaşacağım durumlara bakar:

1- Penaltı kaçırılırsa ve kaleci kurtarırsa öncelikle kalecinin çizgiyi terk edip etmediğine bakar. Bu pozisyonda kaleci nizami şekilde duruyor.

2-Penaltıyı kaleci kurtarır ve penaltıyı kullanan takımın bir başka oyuncusu gol atarsa, golü atan oyuncu penaltı atılırken ihlal yapmış mı ona bakar. Bu pozisyonda golü atan Muhammet, 9.15 metrelik mesafeyi bozup yayın içine erken girerek ihlali yapıyor.

3-Penaltıyı kaleci kurtarır ve savunma oyuncularından birisi topu uzaklaştırırsa, savunma oyuncusunun bu müdahalesi rakibinin gol atma şansını engelliyor mu sorusuna cevap arar.
Burada kural hatası kapsamında tartışılması gereken nokta, VAR’ın davetiyle pozisyonu izleyen hakemin penaltı vuruşunda topun kalecinin kurtarışından önce yapabileceği ilk kontrol. Penaltı vuruşu ilk yapıldığında her iki takımdan da oyuncuların ceza alanına girdiği gözüküyor. Bu nedenle penaltı vuruşunda her iki takımdan da oyuncuların 9.15 ihlali yaptıkları aşikâr. Oyun kurallarında ‘penaltı’ kuralının ‘ihlaller-cezalar’, kısmındaki ihlallerde her iki takım oyuncularının da ihlal ettiği durumlarda penaltının tekrar edilmesi gerektiği belirtiliyor (Oyun Kuralları Kitabı 119.sayfa).

Bu nedenle de kenara gelip VAR’da penaltıyı izleyen hakemin, her iki takımdan da ihlalleri gözeterek, penaltı vuruşunu tekrarlatması gerekirken oyunu endirekt serbest vuruşla başlatmış olması nedeniyle kural hatası tartışması doğmaktadır.”

Ortaya çıkan bu değerlendirmeye göre Beşiktaş’ın başvurması halinde kural hatasından maçın tekrarı zor görünüyor. Ancak bu siyah beyazlıların başvurma hakkını ortadan kaldırmıyor.

Diğer yandan Gaziantep’in eli daha sağlam. TFF’ye başvurusunu yapan Güneydoğu temsilcisinin tekrar kararı aldırması çok kuvvetli ihtimal.

gençlerbirliği-gaziantep fk göztepe-beşiktaş kural hatası itiraz haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ALİ     2020-01-28 bence antep maçı için yapılan yorum yanlış sizde bunu haber yapmışsınız. kural hatası ile hakem hatası farklı şeyler. Lütfen antepin değil gençlerin kulisini yapın.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şok...Şampiyonlar Ligi durdurulabilir
Şok...Şampiyonlar Ligi durdurulabilir
Ligden Çekilme Kararı Aldılar
Ligden Çekilme Kararı Aldılar
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi