Ankaragücü
Giriş Tarihi : 18-11-2019 17:49   Güncelleme : 18-11-2019 17:49

Dever Orgill Ankaragücü Taraftarından Ne İstedi?

Dever Orgill Ankaragücü Taraftarından Ne İstedi?

Ankaragücü'nün golcü oyuncusu Dever Orgill, Goal Türkiye ve Mackolik editörü İlker Yılmaz'ın sorularını yanıtladı.

Dever Orgill geçtiğimiz sezon devre arası transferinin son gününde Ankaragücü'ne imza attığında beklentiler bir hayli düşüktü. Orgill, sarı lacivertli takımın transferin bitimine 3 gün kala yaptığı 12 transferden sadece biriydi. Ne zaman uyum sağlayacaktı da ne zaman gollerini atacaktı. Hem bu ülkeye pek de fazla Jamaikalı oyuncu gelmemişti. Kaldı ki kendisi de transfer olduğunda ne Türk futbolu ne de Ankaragücü hakkında bir bilgiye sahipti.

30 Ocak gecesi yatağa girdiğinde Antalya'da kamp yapan Wolfsberger'in bir oyuncusuydu. Ertesi gün ise sarı lacivertli takıma transfer edildiğini öğrenmişti. Ancak Orgill ve arkadaşları performanslarıyla birçok kişiyi yanıltmayı başardı. Goal Türkiye ve Mackolik editörü İlker Yılmaz, deneyimli oyuncu ile Ankaragücü'ndeki performansını ve daha fazlasını konuştu;

Türkiye'ye geçtiğimiz sezonun devre arsında geldin. Son gün 12 transfer yapılmıştı. Nasıl oldu da Ankaragücü'ne bu kadar çabuk uyum sağladın?

Çok iyi oyuncular transfer etmiştik ve uyum sağladılar. Takım olarak birlikte oynadık. Birbirimize alışacak kadar beraber oynamadık ancak yine de başardık. Eğer bir futbolcuysanız yapmanız gereken budur. Biz de takım olarak uyum sürecinin üstesinden geldik.

Biz seni hızlı ve çalışkan bir forvet olarak biliyoruz. Sen kendi oyun stilini nasıl tanımlarsın?
Ne zaman sahaya çıksam yüzde yüzümü veriyorum. Elimden geleni yapmaya ve takımıma yardım etmeye çalışıyorum. Çünkü benim işim bu. Bunları yaparsam bir santrfor olarak her şeyin benim adıma iyi yönde ilerleyeceğini ümit ediyorum. Çok çalışırsanız kazanır ve gol atarsınız. Ben kendimi böyle tanımlıyorum.

Daha önce Avusturya ve Finlandiya'da futbol oynadın. Türkiye liginin o liglerden farkı ne?

Finlandiya, benim için Avrupa’da attığım ilk adımdı ve güzeldi. Avusturya’ya gitmek ise benim adıma çok daha iyiydi. Türkiye’ye gelmek ise kariyerim açısından en iyisi oldu. Karşılaştırma yaparsam Türkiye Ligi biraz daha iyi. Fakat aynı zamanda buraya gelmeden önce Finlandiya’da ve Avusturya’da da çok şey öğrendim.

Geçtiğimiz sezon Tyler Boyd ile çok iyi bir sezon geçirdiniz. O şimdi Beşiktaş'ta ve pek forma şansı bulamıyor. Onun hakkında neler dersin?

Tyler iyi bir oyuncu. Burada güzel işler çıkardı. Kendisi iyi bir arkadaş. Beşiktaş’ta ona başarılar diliyorum ve umarım takımıyla başarılı olur. İyi bir futbolcu olduğunu ve bu sayede işlerin onun adına yoluna gireceğini biliyorum.

Eski takım arkadaşın Altay Bayındır için neler söylemek istersin? O da Fenerbahçe’ye gitti ve sürekli ilk 11’de oynuyor. Sence nasıl bir kaleci?

Altay iyi bir çocuk ve harika bir kaleci. Kariyeri için çok iyi bir adım attı. Ankaragücü’nde çok iyi işler çıkardı. Bu transferi hak etmişti. Bence o, Türkiye’deki en iyi kalecilerden biri olacak. Buna inanıyorum.
Forma numaraların devamlı değişiyor. Finlandiya'da 5 numara giyiyordun. Geçtiğimiz sezon 44, bu sezon 12 numarayı giyiyorsun. Bir anlamı var mı?

Forma numaralarımı çocuklarıma göre seçiyorum. İlk çocuğum, kızım, 5 Ekim’de doğmuştu. O yüzden 5’i seçmiştim. 44 numarayı da oğlum seçti. Doğum günüyle veya başka bir şeyle ilgisi yoktu. Oğlum 44’ü istedi. Şu anda 12’yi giyiyorum çünkü oğlum 12 Haziran’da kızım ise 2012 yılında doğdu.

Türkiye’de seni en çok zorlayan defans oyuncusu kim?

Bence en iyisi Skrtel. Çok iyi, güçlü ve tecrübeli bir stoper.

En beğendiğin santrfor kim?

Şu anda Muriqi ve Jahovic çok iyi. Ama Muriqi çok güzel.

Usain Bolt hakkında neler söylersin? Usain Bolt Jamaika'da nasıl görülüyor? Sanırım oranın en popüler sporcusu.

Usain Bolt benim için bir efsane. Gol attığım zaman bile onun gibi seviniyorum. Ülke adına çok iyi şeyler yaptı. Jamaika’da yaklaşık 3 milyon insan var. Ülkemiz reggie müzik, Usain Bolt ve diğer atletler ile çok tanınıyor. Yaptıkları şeylerle gurur duymalılar. Bolt çok iyi bir adam, onu seviyorum.

Spora atlet olarak mı başladın? Futbola geçişin nasıl oldu?

Normalde okulda herkes atletizm yapar. Ancak ben sonunda futbolu seçtim çünkü onu daha çok sevdim. Ama okulda atletizm yapıyordum, bu doğru.

Türkiye'de yabancı sınırı çok tartışılıyor. Sen buradaki yabancı kuralı hakkında ne düşünüyorsun?

Dürüst olalım. Buradaki yabancı oyuncuların çoğu iyi liglerden geliyor ve bence bu ligin daha iyi olmasına yardımcı oldular. Üst düzey liglerde oynamış bir futbolcunun Türkiye’de oynaması bence lig açısından iyi bir şey. Bu durumu desteklemeye devam etmeliler çünkü ligin değeri, daha yüksek liglerden gelen oyunculara dayalı.
Ankara’da hayat nasıl? Ankaragücü taraftarlarıyla iletişimin nasıl?

Ankara harika bir şehir. Benim için fantastik bir yer. Çocuklarım özel okulda okuyor. Ankara’da iyi bir hayatımız var, burası başkent. Taraftarlarımız harika. Taraftarlarımız olmasa takımımız bir hiç olurdu. Onlara sahip olmak muhteşem. Bizi çok destekliyorlar. Onlar bizi tüm enerjileriyle desteklemeye devam ederse biz de onlar için iyi oynamaya devam ederiz. Bu karşılıklı bir şey.

Röportaj: Goal Türkiye -  İlker Yılmaz