Süper Lig
Giriş Tarihi : 05-08-2019 08:21   Güncelleme : 05-08-2019 08:21

Süper Lig Birleşmiş Milletler Gibi

Süper Lig Birleşmiş Milletler Gibi

Süper Lig ekipleri yeni sezon öncesinde takımlarını güçlendirmek için ağırlıklı olarak Afrika kıtasından olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden futbolcuyu kadrolarına kattı.

Yıllarca futbolun beşiği olarak baktığı Brezilya’dan futbolcu getiren Süper Lig ekipleri, bu kez en çok Portekizli futbolcuları tercih etti. Latin ülkelerinden gelen futbolcuların ağırlıklı olarak Avrupa açılışındaki ilk durağı olan Portekiz’den, 7 futbolcu transferi gerçekleştirildi.

İran’dan, Avustralya’dan, ABD’den, Zimbabwe’den, Gabon’dan Almanya’dan oyuncuların da transfer edildiği Süper Ligde, Brezilyalı futbolcular Fildişi Sahilleri’nin de gerisinde kaldı.

Geçen sezonlarda Türkiye Liginde farklı takımlarda oynadıktan sonra takım değiştiren oyuncuların da aralarında olduğu yaz transferinde 5 Fildişi Sahilli, 4 Brezilyalı futbolcu Süper Lig kulüpleri tarafından transfer edildi.
Bu sezon yapılan transferler arasında en çarpıcı olanı komşu Yunanistan’dan gelen oyuncu sayısındaki artış oldu. Geçen sezon Galatasaray’ın Marsilya’dan transferi Kostas Mitroglou’nun açtığı yoldan, 4 komşu futbolcu daha Süper Ligde oynamak için Türkiye’ye geldi.

Eski futbolcularla birlikte dünyanın birçok ülkesinden futbolcuyla renklenecek Süper Ligde, bu sezon Malili, Faslı, Polonyalı futbolcular da diğer ülkelerden daha fazla tercih edilen oyuncularıyla lige heyecan katacak.

İşte futbolcular ve ülkeleri

PORTEKİZ: (7) İvanildo FERNANDES (Trabzonspor), Miguel VİEİRA (M.Başakşehir), MARAFONA (Alanyaspor), Miguel LOPES (Kayserispor), Jorge FERNANDES (Kasımpaşa),
Daniel CANDEİAS (Gençlerbirliği), Tiago LOPES (Y.Denizlispor)

FİLDİŞİ SAHİLLERİ: (5) Jean Michael SERİ (G.Saray), BriceDja DJEDJE (İ.KAYSERİSPOR), İsmael DİOMANDE (ÇK Rizespor), Giovanni SİO (G.Birliği), Moryke FOFANA (Y.Malatyaspor)

BREZİLYA: (4) DOUGLAS (Beşiktaş), AMİLTON (Antalyaspor), Marcello GOİANO (DG Sivasspor), Junior MORAİS (Gazişehir)

YUNANİSTAN: (4) Anastasios BAKASETAS, Manolis SİOPİS (Alanyaspor), Dimitrios CHATZİİSAİAS (ÇK Rizespor), Stelios KİTSİOU (Ankaragücü)

MALİ: (4) Mustapha YATABARE, Mamadou SAMASSA(DG Sivasspor), Hadi SACKO (Y.Denizlispor), / Souleymane DİARRA (Gazişehir)

FAS: (4) Aatif CHAHECHOUHE (Antalyaspor), Yacine BAMMOU (Alanyaspor), Zakarya BERGDİCH (Y.Denizlispor), Mostapha El KABİR (ÇK Rizespor)
SENEGAL: (4) Mame THİAM (Kasımpaşa), Papy DJİLOBODJİ (Gazişehir), Abdoulaye
DİALLO, Zargo TOURE (Gençlerbirliği),