Reklamı Geç

Futbolda Naklen Yayın Kaosu Sürüyor

Futbolda Naklen Yayın Kaosu Sürüyor
Bu içerik 600 kez okundu.

Futbol dünyasında gözler; bu haftaki TFF, Kulüpler Birliği ve yayıncı kuruluş beIN Sports arasındaki ‘nihai’ toplantıya çevrildi.

Yaklaşık 2 haftadır geciken naklen yayın ücretleri, kulüpleri ve TFF’yi isyan ettirmişti. Hatta büyük kulüplerin ağır maliyetli trasferleri bitirmek için yayın krizinin sonlanmasını beklediği öğreildi. Anımsanacağı gibi Katarlı yayıncı şirket beIN Sports, yıllık 500 milyon dolar ödediği naklen yayın hakkında bazı iyileştirmeler istemiş; Kulüpler Birliği, başta kur düzenlemesi olmak üzere bu talepleri geri çevirmiş, TFF de arada kalmıştı.

Bu gelişmeler üzerine yayıncı kuruluş, yeni sezonun ilk ödemesi olan yaklaşık 125 milyon doları 8 Temmuz’da ödemedi. O günlerde taraflar sürekli bir araya gelirken, Katarlı şirketin ABD Doları’nı 4 TL civarına sabitleme talebini Kulüpler Birliği Vakfı kabul etmedi. Sözleşmedeki yarısı sabit kur yarısı güncel kurdan parasını isteyen Kulüpler Birliği, gerekirse 160 milyon dolarlık teminat mektubunun bozdurulmasını göze alacağını bildirdi. Arabulucu pozisyonundaki TFF ise ekonomik darlığın yaşandığı ve sıcak para ihtiyacının en üst seviyeye çıktığı günlerde yeni bir yayın ihalesini göze almak istemediği için taraflardan ağustos ayının ilk haftasına dek anlaşmalarını istedi. 
İhtar çekilmedi

TFF, eğer Kulüpler Birliği’nin talebine uysa ve 9 Temmuz’da ihtar çekilse 160 milyon dolarlık teminat mektubu devreye girerdi. Bu yapılsaydı yayıncı kuruluş, sözleşmeden çekilirdi. 3 kurumun üst düzey yönetimleri arasında yapılan görüşmelerde, bu haftaki futbol zirvesinde en azından 1 yıllığına da olsa anlaşmanın devamı konusunda bir karar çıkacağı öğrenildi. 

Transferler gecikiyor

TFF, Kulüpler Birliği ve beIN Sports arasındaki yayın ücreti kavgası, özellikle 3 büyüklerin önceden el sıkıştığı bazı oyuncuların transferini geciktirdiği iddia edildi. Eğer anlaşma sağlanamaz ve teminat mektubundaki 160 milyon dolar Süper Lig ve 1. Lig kulüplerine dağıtılırsa, 2. ödeme dönemi için TFF’nin kasasında para kalmayacak.
Yeni bir yayın ihalesi de zaman alacağı için Türk futbolu önemli bir para kaybını yaşayacak. Yayın konusundaki bir başka iddia ise beIN Sports’un çekilmesi halinde Yıldırım Demirören’in yıllık 250-300 milyon dolar karşılığı yayın ihalesine gireceği... Ancak bu iddia, henüz söylenti noktasında...

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

futbol federasyonu tff kulüpler birliği bein sports naklen yayın demirören grup yıldırım demirören
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gençlerbirliği'nin Rakibi Çıkış Arıyor
Gençlerbirliği'nin Rakibi Çıkış Arıyor
A.Gücü'nün Rakibi Rizespor'da Flaş Gelişme
A.Gücü'nün Rakibi Rizespor'da Flaş Gelişme
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi