Süper Lig
Giriş Tarihi : 21-03-2019 18:49   Güncelleme : 21-03-2019 18:49

Kulüpler Birliği Yabancı Kararını Açıkladı

Kulüpler Birliği Yabancı Kararını Açıkladı

Beşiktaş ve Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman, Spor Toto Süper Lig'de yabancı oyuncu kuralının gelecek sezon da aynı şekilde devam etmesini istediklerini açıkladı.

Orman,  Kulüpler Birliği toplatntısı sonrasında çok verimli bir toplantı yaptıklarını belirterek, "Başlıca olarak 1 Haziran'da Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) olağan seçimini istişare ettik. Bu istişarelere devam edeceğiz. İkinci olarak yabancı sınırlamasını aramızda konuştuk. Düşüncemiz, 2019-2020'de kontratları olan kulüpler olduğu için sistemin aynı şekilde devam etmesi yönünde. Ancak yerli oyuncu teşviği sistemini federasyonla konuşacağız. Onun artırılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
Toplantıda yabancı oyuncu kuralıyla ilgili farklı görüşlerin açıklandığı nı ifade eden Fikret Orman,  "Üç kulübümüz hariç tüm kulüplerimiz mevcut sistemin devamını düşünüyor. 2 veya 3 kulübümüz de yabancı oyuncu sayısının kademeli olarak ilk önce 10 sonra da 8'e düşmesini istiyor. Ancak artılı sistem değil, neyse ona göre devam edilmesi yönünde fikir beyan ettiler. Özellikle büyük kulüplerimiz, Beşiktaş Kulübü Başkanı olarak ben de yabancı sınırlamasının aynı şekilde devam etmesini, yerli oyuncuya teşviğin artırılarak gitmesini, bunu oynatanların daha fazla gelir elde etmesi yönünde karar bildirdik" diye konuştu.
Orman, yabancı oyuncuyla ilgili görüşlerinin TFF'ye bildireceklerini vurgulayarak, "Bundan önceki kararlar Kulüpler Birliğinde alınmadı. Bunları yaşayanlar olarak kendi fikrimizi federasyona bildireceğiz. Yetki federasyonda olduğu için onlar karar verecek" ifadelerini kullandı.

Fikret Orman, Kulüpler Birliği Vakfı'nın TFF'ye başkan adayı çıkarma makamı olmadığını da belirterek, aday çıkarsa halinde konuşacaklarını söyledi.