Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 05-11-2014 09:53   Güncelleme : 05-11-2014 09:53

İlhan Cavcav 'Yabancı meraklısı değiliz'

Gençlerbirliği Kulüp Başkanı İlhan Cavcav, yabancı kuralında 5+0+3 yerine, 6+2’deki ısrarlarına açıklık getirdi.

İlhan Cavcav 'Yabancı meraklısı değiliz'
Gençlerbirliği Kulüp Başkanı İlhan Cavcav, yabancı kuralında 5+0+3 yerine, 6+2’deki ısrarlarına açıklık getirdi.
Oynatılmayan 4 oyuncuya para verilmesinin çok saçma olduğunun altını çizen deneyimli Başkan, “Fenerbahçe, çoğunluğun kararına uyacağını söylüyor. Beşiktaş’ın bir itirazı var. Oy birliği sağlanamasa bile oy çokluğu ile bu sorunun çözüleceğini umuyorum” diye konuştu.
Kulüpler Birliği ve Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav, Mart ayındaki birlik toplantısında, yabancı oyuncu sayısının gelecek sezon 6+2 olarak uygulanması yönünde 14-15 kulübün mutabakata vardığını, bu yönde kulüplerin imzalarının bulunduğu yazıyı Futbol Federasyonuna kısa süre önce gönderdiklerini belirtip, neden 5+0+3 yerine 6+2’de ısrarcı olduklarına açıklık getirdi.Deneyimli Başkan, aynı zamanda Kulüpler Birliği Başkanı olarak tüm kulüpleri düşünmek zorunda olduğunu belirtip, şunları söyledi:

“Bu sezon uygulanan 6+0+4 kuralıyla ilgili olarak biz kulüplerden imza alınmamıştı. 6+2 şeklindeki isteğimiz için ise 18 kulübün birden imzası istendi. Ben, kulüplerin menfaati için çalışıyorum. 4 yabancının tribünde oturması hepimize ekonomik yük getiriyor. 
Mart’taki toplantıda Antalyaspor ve Akhisar Belediye tavrını net koymamıştı ama bugün onlar da bizim yanımızda. Fenerbahçe, çoğunluğun kararına uyacağını söylüyor. Gelecek sezon, kural 5+0+3 olacak ve yabancı oyuncu sayısı düşecek. Kulüpler daha zor durumda kalacak. Biz yabancı sevdalısı değiliz ama şartları iyi belirlemek gerekiyor. Sözleşmesi devam eden oyuncular var. Yeni gelen yabancılar var. Bunun için kulüplere 3-4 yıl süre tanınmalı ve biz de yabancı oyuncu sayımızı ona göre planlamalıyız. Alt yapıdan en fazla oyuncu yetiştiren kulübüz ve yabancı sınırlaması en çok bizim işimize yarar. Ancak, tüm kulüpleri düşünmek zorundayız. 6+0+4 diye bir kural var. Oynatmadığın 4 oyuncuya para verilmesi kadar saçma bir şey olur mu? Fenerbahçe birliğin toplantılarına katılmıyor, imza atmıyordu. Bugün, gerekli kolaylığı gösteriyor. Daha önce kulüpler arasında sürtüşmeler yaşandığından oy birliğini sağlamak zor oluyordu. Bugün geldiğimiz noktada, Beşiktaş’ın bir itirazı var. Oy birliği sağlanamasa bile oy çokluğu ile bu sorunun çözüleceğini umuyorum.”
BEŞİKTAŞ’IN İMZASI VAR
Bu arada, geçen yıl Haziran ayında yapılan Futbol Federasyonu Mali Genel Kurul’undan önce bir araya gelen Kulüpler Birliği’nin  yabancı oyuncu sayısının 6+2 olması için imza topladığı, o dönemde imza veren 15 takım arasında Beşiktaş’ın da bulunduğu öğrenildi. O gün imza vermeyen kulüplerin, toplantıya katılmayan Fenerbahçe ve Bursaspor ile çekinser kalan Kayserispor olduğu belirtildi. Etiketler: gençlerbirliği ilhan cavcav yabancı kontenjanı