Güncel
Giriş Tarihi : 09-07-2018 22:33   Güncelleme : 09-07-2018 22:33

Dünya Ve Olimpiyat Şampiyonu Hocadan Terim'e Sitem

İşitme Engelliler Futbol Milli Takımı Teknik Direktörü Ali Metin, iki kez Dünya, bir kez Avrupa, bir kez de Olimpiyat Şampiyonluğuna ulaşma öyküsünü Spor Kulisi programında anlattı.

Dünya Ve Olimpiyat Şampiyonu Hocadan Terim'e Sitem

İşitme Engelliler Futbol Milli Takımı Teknik Direktörü Ali Metin, 2006 yılında gönüllü olarak başladığı, 2013 yılında sözleşme imzalayanak sürdürdüğü görevi boyunca, iki kez Dünya, bir kez Avrupa, bir kez de Olimpiyat Şampiyonluğuna ulaşma öyküsünü Spor Kulisi programında anlattı.

Uğur Tenekecioğlu ve Tayfun Özsoy’un sorularını yanıtlayan Metin, Türkiye’de pro-lisans alan ilk teknik direktörlerden olduğunu açıklayarak, “2006 yılında işitme engelliler federasyonunda gönüllü olarak çalışmaya başladım. Bu dönemde oyuncular, amatör ikinci küme ayarındaydı. Bir takım düzenlemeler, bir takım değişiklikler yaptık. Sonra, ben işaret dili öğrendim. Oyuncularıma denge kurmayı, oyunu kurallarına göre oynamayı öğrettim. Ligleri kurduk, yeni oyuncular ortaya çıktı. Derken, 2012 yılında Dünya Şampiyonluğu geldi” dedi.

Federasyon yönetimi değişince, bir yıl takımdan uzak kaldığını anlatan Ali Metin “Yeni federasyon benimle çalışmak istemedi. Bıraktım. Bir yıl sonra beni geri çağırdılar. Bu kez dört yıllık sözleşme yaptım. 2015 yılında Avrupa, 2016 yılında Dünya, 2017 yılında da Olimpiyat Şampiyonu olduk” diye konuştu.

Bengü Türk Televizyonundaki programa işitme engelliler tercümanı Berrak Fırat ile birlikte katılan Ali Metin, “Başarılarımızı yeterince duyuramıyoruz. Anlatamıyoruz. Öyle ki, bazen bizi yok sayıyorlar, başarılarımızı görmezden geliyorlar” dedi.
Görmezden gelenlerin arasında Fatih Terim’inde olduğunu anlatan Metin, “Biz zaman zaman Futbol Federasyonunun Riva Tesislerinde Milli takımların tesislerinde kamp yapıyoruz. Kamp yaptığımız yerden 50 metre uzakta duran Fatih Terim, bir kez olsun yanımıza gelip de, bizimle ilgilenmedi. En başarılı Milli Takım biziz. Nasılsınız demedi, antrenmanlarımızı izlemedi. Oysa Mirca Lucescu, son İngiltere maçı için kampa girdiğimiz de, yanımıza geldi. Bir süre bizimle oldu. Başarılar diledi. Bunlar motivasyonu arttırıyor” dedi.

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş’in ilgili ve destek verici olduğunu kaydeden Metin, “Bizim diğer futbolculardan fizik görüntü, güç, oyun anlayışı olarak hiçbir farkımız yok. İşitme Engelli bir futbolcu, rahatlıkla liglerimizde forma giyebilir. Bu düzeyde bir kaç oyuncumuz da var. Cesaretli bir teknik direktör bulursak bu oyuncularımızın liglerde oynamasını istiyoruz” dedi.

İşitme Engelliler Milli Takım Teknik Direktörü Ali Metin, bundan sonraki hedefin, Kadınlarda başarıyı yakalamak, Erkeklerde sıralamadaki yeri  korumak olduğunu söyledi.