Atletizm
Giriş Tarihi : 03-03-2018 14:30   Güncelleme : 03-03-2018 14:30

Atletizm Tarihinde Böyle Yarış Görülmedi

İngiltere'nin Birmingham kentindeki Dünya Salon Atletizm şampiyonası tarihte bir ilke sahne oldu.

Atletizm Tarihinde Böyle Yarış Görülmedi

İngiltere'nin Birmingham kentindeki Dünya Salon Atletizm şampiyonası tarihte bir ilke sahne oldu.

400 metrenin elemelerinde yarışan beş sporcu diskalifiye edildi. Atletizm tarihinde ilk kez, bir seçmenin tamamındaki atletler yarış dışı bırakıldı. 

Bir hatalı çıkış, 4 kulvar ihlali 

İlginç olay şöyle gelişti: Katarlı sporcu Abdalelah Haroun, ilk diskalifiye olan isimdi. Bir önceki dünya şampiyonasının bronz madalyalı ismi, hatalı çıkış yapınca yarış dışı kaldı. Ardından koşulan seçmede Bralo Taplin en iyi zamanı yaparak ilk sırayı aldı. 

400 metrenin favorisi de gitti  

400 metrede bu sene en iyi dereceyi yapan isim olan Grenadalı atlet, sonradan kulvar ihlali yaptığı gerekçesiyle diskalifiye edildi. Taplin bu seneki yarışın favorisi olarak gösteriliyordu. Jamaicalı Steven Gayle da, sonradan yetkililer tarafından aynı gerekçeyle mücadeleden men edildi ve derecesi iptal edildi. 

Diğer serilerden yarı finale çıktılar 

Ancak diskalifiye edilenler bu isimlerle sınırlı kalmadı… Letonyalı Austris Karpinskis ile Bahamalar'dan Alonzo Russell da diğerleriyle aynı akıbete uğrayınca, bu seride yarışan beş atletin tümü yarış dışı kalmış oldu. Bu seriden kimsenin elemeyi geçememesinin ardından, yarı final için diğer serilerdeki en iyi zamanı yapan kaybedenler yarı finale yükseldi.  

IAAF duyurdu, bir ilki doğruladı 

Uluslar arası Atletizm Federasyonu (IAAF), ilk kez bir dünya şampiyonasında yarışan tüm atletlerin birden yarış dışı kaldığını duyurdu. Kulvar ihlali yaptığına hükmedilen bazı atletlerin itirazları, görüntüleri tekrar izleyen jüri tarafından geri çevrildi.