Gençlerbirliği
Giriş Tarihi : 29-06-2016 20:30   Güncelleme : 29-06-2016 20:30

Deneme Lisesi'nin Avrupa Şampiyonluğu tehlikede

Gençlerbirliği'nin altyapısından çıkan oyuncuların aldıkları şampiyonluk tehlikede....

Deneme Lisesi'nin Avrupa Şampiyonluğu tehlikede

Okul Sporlarında Avrupa Şampiyonu olan Ankara Bahçelievler Deneme Anadolu Lisesi, Uluslararası Okul Sporları Federasyonu (ISF) tarafından incelemeye alındı.

 

Fransa'da 29 Mayıs - 5 Haziran 2016 tarihleri arasında yapılan Genç Erkekler Avrupa Futbol Şampiyonası'nın final maçında Bulgaristan'ı yenerek Avrupa Şampiyonu olan Ankara Bahçelievler Deneme Anadolu Lisesi'ne statüye uygun olmayan futbolcu oynattığı gerekçesiyle Uluslararası Okul Sporları Federasyonu (ISF) tarafından inceleme başlatıldı.
 

USULSÜZ ÖĞRENCİ KAYDI YAPILDI
 

Ankara Bahçelievler Deneme Anadolu Lisesi'nin, Avrupa Şampiyonası'nda oynatmak için statüye uymayan bir transfer yaptığı ortaya çıktı. Gençlerbirliği alt yapısında oynayan futbolculardan kurulu olan futbol takımına, Ankara Etimesgut Anadolu Lisesi'nde oynayan bir öğrencinin kaydını aldığı öğrenildi.
 

ISF KONUYU ARAŞTIRIYOR
 

Yapılan şikayet üzerine, Uluslararası Okul Sporları Federasyonu'nun (ISF), Ankara Deneme Anadolu Lisesi'nin kadrosunu incelemeye aldığı bildirildi. Yapılacak olan incelemenin ardından ISF'nin liseye verilen kupayı geri alabileceği öğrenildi.
 

DENEME LİSESİ ŞAMPİYONAYA NASIL GİTTİ
 

Ankara Bahçelievler Deneme Anadolu Lisesi Erkek Futbol Takımı, 9 Kasım 2015 - 20 Ocak 2016 tarihleri arasında Ankara'da 43 takımın mücadele ettiği müsabakaları yenilgisiz tamamlayarak İl birincisi olmuştu. Ardından Konya'da yapılan grup maçlarında 12 takım arasından birinci oldu ve 28- 31 Mart 2016 tarihlerinde, Kocaeli'nde yapılan yarı final müsabakalarına katılma hakkı kazandı. Ardından yarı finalde sekiz takım arasından birinci olarak Türkiye Şampiyonası Finalleri'ne katıldı. Sakarya'da yapılan finallerde ise en centilmen takım seçilerek Türkiye şampiyonu oldu ve Türkiye'yi Fransa'nın Lille - Lens şehirlerinde yapılan "Genç Erkekler Avrupa Futbol Şampiyonasında temsil etme hakkı kazanmıştı. Şampiyonada Azerbaycan'ı 6-0, Fransa'yı 9-1, Bulgaristan'ı 2-0, İngiltere'yi 7-0, Kuzey İrlanda'yı 5-0, Hırvatistan'ı ise 3-0 yenerek finale çıktı. 5 Haziran 2016 tarihinde yapılan final maçında ise yine Bulgaristan'ı yenerek Avrupa Şampiyonu oldu.

 

STATÜ NE DİYOR

 

Türkiye Okul Sporları Federasyonu Başkanlığı, Türkiye şampiyonu olan lisenin yurt dışına gidecek listesini Spor Genel Müdürlüğü Spor Faaliyetleri Dairesi Başkanlığı'na göndererek onay aldı. Spor Faaliyetleri Dairesi listeyi incelemeden SGM Okul Spor Faaliyetleri Yönetmeliği ve Türkiye Okul Spor Federasyonu'nun Uluslararası Yarışma Talimatı'na aykırı hareket ederek onay vermesi, statüye uymayan kadronun yurt dışına çıkmasına neden oldu.

 

Kurallara göre, bir öğrencinin farklı bir okula geçiş yapabilmesi sadece yarı yıl tatilinin son iş günü saat 17.00'a kadar olduğu biliniyor.

 

ISF 2016 EURO FUTBALLL bültenlerinde ise '2015-2016 eğitim - öğretim yılının başından itibaren okulun kayıtlı öğrencisi olması gerekir' şartı bulunmaktadır. Ancak, Ankara Deneme Anadolu Lisesi, Etimesgut Anadolu Lisesi'nde okuyan K.E.Kıra'yı 31 Mayıs tarihinde aldığı ve Avrupa Şampiyonası'nda oynatarak usulsüzlük yaptığı ortaya çıktı.