Reklamı Geç

UEFA'dan Türkiye'ye insan hakları kriteri

UEFA, EURO 2024 için adaylık başvurusu yapan ülkelerin insan hakları kriterini yerine getirmesinin şart olduğunu yazdı.

UEFA'dan Türkiye'ye insan hakları kriteri
Bu içerik 490 kez okundu.

UEFA, EURO 2024 için adaylık başvurusu yapan ülkelerin insan hakları kriterini yerine getirmesinin şart olduğunu yazdı. İngiliz Skysports, "Türkiye'nin işi zora girdi." dedi.

UEFA'nın EURO 2024 için adaylık başvurusu yapan Almanya ve Türkiye'ye Birleşmiş Milletler sözleşmesindeki insan hakları kriterlerini yerine getirmesinin şart olduğunu bildirdi. Yolsuzluğu engelleyici yasaların da kriterlerin arasında yer aldığı öğrenildi.

UEFA'dan yapılan açıklamada, Türk ve Alman yetkililere adaylık sürecine dair detaylı bir bilgilendirme yapıldığı belirtildi. Toplantıda, aday ülkelerin yerine getirmesi gereken kriterler arasında ilk kez insan haklarıyla ilgili madde koyulduğu ifade edildi.

KRİTERLER ARASINDA YOLSUZLUK KARŞITI ÖNLEMLER VE UYUMLULUK DA VAR

Açıklamada bu kriterin Birleşmiş Milletler'in 'İş ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri' ve Spor, Haklar Birliği'yle yakın iş birliği içerisinde oluşturulduğu belirtildi. Kriterler arasında yolsuzluk karşıtı önlemler ve uyumluluk da bulunuyor.

UEFA Başkanı Aleksandr Ceferin de "İnsan hakları ve işçi haklarının korunması UEFA için en yüksek öneme sahiptir. Adaylık sürecinde, insan haklarının korunması ve gözetilmesine yönelik bir takım maddelerin kriterler arasına eklenmesi, bizim için olmazsa olmaz. Bundan böyle, UEFA'nın düzenleyeceği tüm turnuvalarda ve finallerde, ev sahipliğine aday ülkenin bu kriterlere sıkı bir şekilde uyması gerekecektir." dedi.

İKİ ÜLKENİN TEMSİLCİLERİNE BİLDİRİLDİ

UEFA 27 Nisan'da Almanya ve Türkiye'nin katıldığı bir çalıştay düzenlemişti. Nyon'da gerçekleştirilen etkinlikte bu konunun gündeme getirildiği öğrenildi. UEFA'nın her iki ülkenin temsilcilerine de bu kriteri deklare ettiği belirtildi.

SKYSPORTS: TÜRKİYE'NİN İŞİ ZORLAŞTI

SkySports, UEFA'nın bu açıklamasının ardından EURO 2024 için ibrenin Almanya'ya döndüğünü öne sürdü. Haberde UEFA'nın belirttiği yeni kriterlerin Türkiye'nin işini zorlaştırdığı savunuldu. Haberde Türkiye'de OHAL olduğuna değinildi.

EURO 2024'ün düzenleneceği yer Eylül 2018'de açıklanacak. Her iki ülkenin de başvuru dosyalarını 27 Nisan 2018'e kadar teslim etmesi gerekiyor.

uefa 2024 dünya kupası insan hakları kriter adaylık türkiye son dakika haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hangi Maç Hangi Kanalda?
Hangi Maç Hangi Kanalda?
Mehmet Altıparmak Yenilgiyi Eksiklere Bağladı
Mehmet Altıparmak Yenilgiyi Eksiklere Bağladı