24 Nisan 2024 Çarşamba
ads
DOLAR 32.52 ₺
EURO 34.81 ₺
STERLIN 40.31 ₺
ALTIN 2,418.94 ₺
BTC 66,438.75 $
ETH 3,251.46 $
BİST 9,761.32

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Zayıf Gördüğün Lüksemburg’u Oyuna Ortak Edersen Taktiğin de Olmaz

Yayınlama: 23 Eylül 2022 Cuma 09:56 Okunma: 80

Teoride Zayıf, Sahada Diri  Lüksemburg

Avrupa Uluslar C Liginde İstanbul’da oynanan  maçta  Lüksemburg ile 3-3 berabere   kaldı.

A Milli Takım  4 galibiyet 1 beraberlikle  17  gol atıp 3  gol  yediği 5.  Maçında  13  puan toplayarak Avrupa Uluslar B  Ligi’ne yükseldi.

A Milli  Takım  doğal olarak kendi evinde oynayan  bir takım olarak  dünkü maça tempolu  başlamaya çalıştı. Dakikalar  ilerledikçe Lüksemburg’un direnci arttı.  

Lüksemburg  takım olarak savunma  düzenlerinde  daha iyi yerleşmeye başladı.  Savunma  hattına orta sahası  da destek  olunca Lüksemburg  maça  ortak  oldu.

Dağınık ve İletişimsiz A  Milli Takımın Karnesi

A Milli Takımın ceza  sahası  içindeki bilinçli ofansif  zenginliği sürekli  olamadı. Ancak  rakipten  dönen   her topa  çabuk sahip oldu.  Daha  hızlı   top  kullanmaya   başladı.  Hızlı  top  kullanmayı   3. Bölgeye  etkili taşıyamayınca gol pozisyonları son vuruşlarla tabelaya  yansımadı.

A  Milli  Karnede   Uğurcan  özgüvenli   ve garanti çıkışlar   yapamadı. Yediği  ilk  gol  ve  üçüncü  golde   pozisyon hatası yaptı.

Kaan  ve Çağlar  savunmada  güven vermedi.  Her ikisinin stoperler olarak  maç  eksiklikleri dikkati çekti.

Kaan’ın ikinci golde stop pas yapıp kullanması gereken topu orta sahaya yakın yerde kaptırması ve rakibine müdahale edemeyip yanında refakat  etmesi konsantrasyon ve fizik güç eksikliğini gösterdi.

Eren Elmalı oyun savunma yönünde sağlam gözükürken ofans tarafında dağınıktı.

A Milli  takımın en istikrarlı oyuncularından Zeki, oyunun  ne  savunma ve hücum yönünde yoktu.

Orta sahada Kerem  gayretli, bireysel becerisiyle kazandırdığı penaltı dışında yakaladığı  kafa  vuruşlarında etkisizdi.  Ferdi  ilk  devre  yerini yadırgayan  ama ikinci yarıda  ise oyunda  pas  trafiğine  katkı  getiren  performans   gösterdi.  Orkun fizik güç olarak  diri  ancak  top kullanmada etkisizdi. Halil  ise  oyunda kaldığı ilk  devrede   çok  az  topla  buluştu.     

Cengiz  penaltı golüyle skora katkı getirirken, topu  ayağına aldığında olumlu  kullanmaya çalıştı.  Gördüğü  sarı kartla da   Faroe Adaları  maçında takımı  yalnız  bırakmış oldu.

A Millilerin 3.  Bölgesinde teknik kadronun nedense  bir  türlü vazgeçemediği Enes’in  oynadığı  27   milli   maçta  sadece   2  gol  atması ve 28. Maçta da  kafasına  ve ayağına  gelen ortalarda   tek vuruşlarla  tabelaya  katkı getirememesi  düşündürücüydü.

Oyuna sonradan giren  ve ilk milli maçında tam bir  yetenek ve beceri  vuruşuşuyla  gol  bulan İsmail Yüksek’in  attığı gol,  gerek  Fenerbahçe’de gerekse  A  Milli  takımda  hak  ederek yer bulduğunu kanıtlar  nitelikte ve şıklıktaydı.

İrfan  Can ve Serdar  Dursun   oyunda kaldıkları  süre  içinde  etkisizdi. Tolga  Ciğerci  yenilen  3. golde altı  pas içinde rakibinin  gerisinde  kaldı.  Yunus vasata bile  ulaşamadı.

Sadece   A Milliler  Değil, Kuntz  da Formsuzdu

  • A  Mili Takım  Teknik sorumlusu    S. Kuntz’un  göreve  geldiği  2021 Yılının  Ekim  ayından bu yana   en formsuz  maçını  yaşadı.
  • Kuntz’un  ilk devre   takımın  savunma hatalarına çözüm bulamadığı için  2-2  ile  başlanılan  ikinci devrede  de 3.  Golde  kopya hatanın bir  sonucuydu.
  • Kuntz’un  maç sonu açıklamalarında defans kurgusunda    3  toplamda 6  oyuncunun eksikliğinden  söz  etmesi  fazla    iyimser bakışın  bir  sonucuydu.  A Milli Takımın C liginden  B ligine  yükselmesini  mutlulukla vurgulaması  da bu  iyimserliğin  bir göstergesiydi.

Maç Sonunda

  • Alt  ligde gelişim gösteremeyen  ama  bir  üst lige çıkan  bir  A Milli   Takım gözlendi.
  • Form durumu en  zayıf   A Milli   Takım  olarak görüldü.
  • S. Kuntz  yaptığı  oyuncu  seçimleri  ve  ilk onbir tercihinde  zayıf  rakibini  maça  ortak etti.
  • A   Milli  Takım bir   maçta sahasında  3  golü birden kalesinde  gördü.
  • Ozan  Kabak’ın  maç  öncesi ağrıları nedeniyle   maça başlamaması ver bunun basına  duyurulmaması da  A    Milli Takım  teknik kadrosunun  iletişim  zayıflığıydı.

Erişim

Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.

e-posta : mkara@gazi.edu.tr
Web    (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara

Web    (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara

Web         (3): www.yurtspor.com

Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir

Web         (5): www.mektepligazete.bülten

Facebook (1): Kirizma
Facebook (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter    : M_Karaagacli_
İnstagram : mustafakaraagacli1

Tercüme