20 Haziran 2024 Perşembe
ads
DOLAR 32.79 ₺
EURO 35.27 ₺
STERLIN 41.73 ₺
G.ALTIN 2,487.43 ₺
BTC 64,645.98 $
ETH 3,538.34 $
BİST 10,739.94

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Yarı Final Basketbol Dayağında Son Hamle, İlk Finalist Anadolu Efes’ten!

Yayınlama: 10 Haziran 2023 Cumartesi 08:59 Okunma: 81

Basketbolda Dayak  Yemek!

Basketbolda dayak  yemek;  çoğunlukla  street ball ve ya black top denen sokak basketbolu sırasında gözleniyor.   Buradaki  dayak  olayı   oynayanların boy, pos  ve adele gücünden  değil; çaylaklılarından  ve acemiliklerinden  kaynaklanır.   Sokak basketbolcuları  topa  vururken  ve  top sürerken  rakibine bilinçsizce  temas  ederler. Bu temasların  sayısı  ve  dozu arttıkça  da   önce soyunma odası aynaları sonra eve  gelince ev aynaları  yüzde, gözde, dizde ve  kolda hep morlukları gösterir.

Nizami  formal  parke salonlarda   oynanan basketbol müsabakalarında  ise dayak  yeme deyimi  yerli yerinde  kullanılırsa “önce hakemlerden  sonra rakipten  tokatlanmadır” (Karaağaçlı, 2021).

Maçın  Özeti

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi Play-Off yarı final 4'üncü maçında Anadolu Efes, Sinan Erdem Salonunda karşılaştığı  Fenerbahçe Beko’yu 87-78 mağlup ederek serisini  3-1 galip tamamladı ve finale yükseldi.

 

Maçın gidişini   dakika dakika sayılara boğmadan maçın dört  periyotlu  görüntüsü şöyleydi;

 

Takım                     Periyot

1.Çeyrek

2.Çeyrek

3.Çeyrek

4.Çeyrek

Anadolu Efes

16

29

20

22

Fenerbahçe Beko

20

21

20

17

 

İlk çeyreği üstün kapmasına rağmen  Fenerbahçe  Beko  genlerinde  artık varolduğu ispat derecesinde  kanıksanan   ve somut  olarak beliren    takım kültüründe “son adımı ata-ma-ma  ve sonuç  a-la-ma-ma” zayıflığını bir kez daha  gösterdi. 

 

Fenerbahçe  Beko maçta ilk çeyrek üstünlüğünü ikinci çeyrekte  Anadolu Efes’e kaptırdı.   Fenerbahçe  İlk  yarıyı  45-41 geride kapattı.

 

Ev sahibi ekip  ikinci çeyrekten itibaren özellikle boyalı alan efeliği  ile maçın  sonuna  kadar  skor  üstünlüğünü  korumayı  başardı.

 

Yarı Final Serisi Maçlarında Her Şey  Vardı

Anadolu Efes-Fenerbahçe  Beko  yarı final maçlarında basketbol  içi   ve    basketbolun kayuıt dışı   her  hali vardı.

 

Evveli emirde iki  takım  da bu sezonun  finalistliğini hak eden  mücadele gücü  gösterdi.

İlk maçta  Fenerbahçe    Beko  basketbol  dayağını  42  sayı  farkla  (108-66) Anadolu Efes’e  atınca,  erken  havaya girme  sendromunu  yaşadı.

 

İkinci maçta ise son saniye üçlüğüyle Anadolu Efes  maçı  92-90  kazanıp  ev sahibi üstünlüğünü  alıp Sinan  Erdem’e  1-1 ile  dönmüş oldu.

 

Serinin  üçüncü  maçında  evinde 97-91  ile hem  psikolojik hem skor üstünlüğünü  seride 2-1 öne geçerek eline aldı.

Serinin dördüncü maçı Fenerbahçe    Beko   için olmak  ya da sezonu bitirmek anlamında  bir maç olacaktı.  İkincisi oldu  ve Anadolu Efes maçı 87-78  kazanarak Fenerbahçe    Beko’yu erken tatile  yolladı.

 

Yarı Final Serisinde Ters   ve  Düz  Anahtarlar

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi Play-Off yarı finaline bakan gözler;

Fenerbahçe  Beko’nun  rotasyon durumunda elinin  zayıflığını  gösterdi.

Fenerbahçe  Beko,  genlerinde  olan sert  savunmayı Anadolu  Efes’e gösteremedi.

Hoş, bu  düzeyde  bir seride  90’lık  skorlar  her  iki takımında   defans karnesinde  sınıfta  kaldığını gösterdi.  Bu yüksek sayılı skorlar ise   iki takımın da ters anahtarlarıydı.

Fenerbahçe  Beko,  takım olduğunda  başarılı olurken,   Anadolu  Efes ise takım oyununu tam yansıtmasa  bile  Micic,  Bryant, Larkin ve Beaubois künyeli bireysel performansların   her  an  yükselen  dış atış sayılarıyla sonucu  aldı.

Fenerbahçe  Beko,  kendi  bildiği doğru ofans  planlarını  uygulaması gerektiğini yarı finalin  108-66  kazandığı ilk maç  haricinde  gösteremedi.  Son maçta ise Guduruc, Wilbekin  ve  Melih  Mahmutoğlu’un dış atışlarıyla  maça   dolayısıyla  da seriye tutunmaya  çalışsa   yeterli skor  katkısı  alamadı.

 

Seride En Çok Konuşulanlar Arasında  Hakemler Vardı

Memlekette  bir alanda  başlayan negatifin diğer alanlara da yayılması  konusunda    üstümüze  yok(!).

Bu sezon  süper lig habitifinde  hiç istenmeyen hakem  hataları   ve  formasyon yetersizlikleri  maalesef  yarı  finalin  bu dört maçlık setisinde  de  basketbol alanında  kendini  göstermiş oldu.

Yalnız  burada bir  fark  var o da  şu; “memleketde basketbol programları  futbol  kadar yaygın, izlenirlikli  ve reytingli olmadığından  hakemler  konusu  spor kamuoyunun gözünden ve gönlünden uzak kaldı.”

Hakemlere  Birkaç Kelam

Alan ve yetki aşımı denen sportif sınırları  aşmadan,  hakemlere  bu satırlardan şunlar önerilmelidir:

1. Hakemler  güven vermeli,  “her  biri  fizikte ve  pahada ağır, basketbolculara cesaretle  ve  bilgi  özgüveniyle biz burdayız hadi siz oynayın!” demelidir.

2. Hakemler  sportmenliklere  göz yummadan   “gördükleri  teknik  faulleri çalmalıdır.”

3. Hakemler  göremiyorlarsa  tekno nimetten  yararlanıp  “pozisyon tekrarlarını   izlemelidir.”

 

Basketbolculara  da  Bir Kelam

Basketbolcular da   profesyonelliği  elden bırakmadan, pozisyon gereği yaptıkları  faullerde  ellerini kaldırıp “ben”  diyebilmelidir. Bu   tavır  basketbol için  “bir egosantrik”  hal olmayıp “en yüce tavır”  olduğu  onlara stafları  ve koçları tarafından iyice  anlatılmalıdır.

 

Söz  Sonunda İki  Takıma  da  Eurolig  Finali Yakışır

Memleket basketboluna  renk katan  ve yükselten   iki  takımın da her  zeminde ve  bağlamda  saygıyı  hak  ettikleri  bilinmelidir.   Rekabet   sporun  yarışkanlığında  olağan bir ahval olup  gezegen döndükçe  gerek Fenerbahçe  Beko   gerek Anadolu Efes nice  platformlarda  karşı  karşıya  geleceklerdir.

Başta futbolda  ve birçok dalda  ancak rüyamızda göreceğimiz  Şampiyonlar  Ligi Finalini basketbolda  ise Eurolig  şampiyonu olarak bu iki takımla  yaşayabileceğimizi bizlere  kanıtlayan  Fenerbahçe    Beko   ve Anadolu Efes nice  platformlarda  karşı  karşıya  geleceklerdir.

Hatta iki takımımızın  Eurolig  finalinde karşılaşması  cennet  memleketin spor sever her  aklıseliminin  dileği  olduğu  da unutulmamalıdır.

 

Yunanistan temsilcisi Panathinaikos   ile  anlaştığı  ve Anadolu  Efes’ten ayrılacağı bilinen Ergin Ataman’ın giderayak  “Anadolu  Efes’i şampiyon yapmak”  isteyediğini  söylemesi ise   başarıda traji-dramatik bir  sona  doğru  gelindiğini  göstermesi  acısından “hem vefa  hem de vefasızlık” temalıydı. 

Kaynak

Karaağaçlı, M. (2021). Fener  Efes Repertuvarında  Rüyada  ve  Basketbolda  Dayak Yemek!. https://www.yurtspor.com/kose-yazisi/1038/07.06.2021.

İletişim  ve Erişim

Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.

e-posta : mkara@gazi.edu.tr
Web    (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara

Web    (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara

Web         (3): www.yurtspor.com

Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir

Web         (5): www.mektepligazete.bülten

Facebook (1): Kirizma
Facebook (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter    : M_Karaagacli_
İnstagram : mustafakaraagacli1

Tercüme