17 Nisan 2024 Çarşamba
ads
DOLAR 32.53 ₺
EURO 34.66 ₺
STERLIN 40.73 ₺
ALTIN 2,498.67 ₺
BTC 63,062.33 $
ETH 3,064.26 $
BİST 9,620.11

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Yakışıklı A  Milli  Takım

Yayınlama: 22 Haziran 2023 Perşembe 15:17 Okunma: 80

Haziran 2023’te  A Milli  Takım

A  Milli  Takım, Haziran  2023’ün  ayının yakışıklısı  oldu.

A  Milli  Takım, EURO 2024 Elemeleri D Grubu'nda  16  ve  19 Haziran  tarihlerinde  yaptığı maçlarda önce Letonya'yı 3-2 sonra Galler’i 2-0 mağlup etti.
Bu sonuçlarla A Milliler grup  liderliğine  yükseldi.

A Milli  Takım  Bu Toprakların Takımı     

⦁    A Milli Futbol Takımı   ⦁    Letonya  ve  Galler galibiyetleri için  tebrik etmek  gerekir.

⦁    Bu takım genç isimlerden oluşuyor. Bu yapısıyla takım  uluslararası  maç  oynamayı deneyimledikçe hem  sonuç hem oyun  olarak güçlenecek.

⦁    Bu oyunda kazandıkça önce  psikolojik sonra  fizik olarak  güç kazanılır.

⦁    Bu  temel dayanak  her   kulvar futbol şampiyonlarında gözlenir.

⦁    Hiç  uzaklara  gitmeden memlekette  bu kuralı somutlandıran  Süper  Ligin  Son  Şampiyonu  Galatasaray oldu.

⦁    Modern  futbolun teması  yüksek oyunları gerektirmesi, futbolun   fizik güce  dayalı olmasını dolayısıyla  genç isimler  ve idman disiplini  içinde çalışmalarını öngörüyor.

Stefan  Kuntz  Hocaya Dayanaksız Eleştiriler
⦁    A Milli Futbol Takım kadrosunu seçen,   çalıştıran  ve sahaya süren S. Kuntz’un  med-cezirli özgüveni ve  tebessümü alınan iki galibiyetle yerine  geldi.

⦁    Geldiği  günden  beri memleket futbol ulemaları tarafından  kişisel  olarak eleştirilen Kuntz alınan iki  galibiyete rağmen iyi futbol oynatamadığı için  yine eleştirildi. 

⦁    S. Kuntz’un  yaptığı değil: ne’leri yapamadığı  sorulmadan  “O’nun  yaptıklarını  bizde de  yapacaklarvar”  diyenlere buradan cevap olsun. “yok!”

⦁    İnsanın  yaptıkları yapacaklarına referedir.

⦁    S. Kuntz  Almanya  21 yaş altı  milli takımını “U-21”   çalıştırıp  Avrupa’da  3 kez  final  oynayıp  2  kez  şampiyon yapmış   bir teknik adam olarak     eylül 2021 yılında Türkiye’ye  davet  edildi.

⦁    Biz de  bu konuda   her milli maçtan sonra  isimleri dolaşan hocaların  bırakın  böyle bir cv’sini yerel başarıları bile yok!  Olanların  ise  ertesi  sezonu tamamlayamadıkları  google  da  duruyor.

⦁    Bu konuda   hep şunu  söylerim; “gerçekçi  olursak, eski futbolculardan  yeni  futbol  bakışı  ve yorumu  çıkmaz!”

⦁    Sürekli eleştiren  ve   propaganda  diliyle  “biz”dekiler de yapar! diliyle  dayanaksız  teknik eleştiri  olmaz!

⦁    Memleketin sporda  özellikle  futboldaki sistemsizlik  hali  iyice  anlaşılmadan teknik adam yargılaması  dolayısıyla Kuntz  eleştirisi haklılık  taşıyamaz!

Her zaman  Çek  Bi Letonya Olmaz!
A Milli  Takım  taraftarlığı içinde değil; gerçekçi   gözlerle bakıldığında, elbette bu takımın da  performansı  irdelenir, analiz edilir ve  iyi-kötü yönlerdeki sonuçsal  yargılara varılır.

A Milli  Takım,  16 Haziran’da deplasmanda  oynadığı   Letonya  maçında  tabelayı  aldı  ama ışık  vermedi. Bunun nedeni bireysel  performansların takım  kurgusundan  kopukluğu  ve  rakibin sert temaslı  fizik güce dayalı çok  koşan  oyun yansımasıydı.  Başka  bir deyişle  futbolun iyi  ayaklı tekniği  fizik  kondisyona  sökmedi.

Bu oyunda  yaşayanlar bilir, özellikle  deplasmanda  saha  ve  taraftar  yabancılığında  fizik güçten yoksun tekniğin bir  işe  yaramadığı  görülür.

A Milli Takımın  Letonya’da  yaşadığı son nefesli  öle-öle  aldığı iyi  sonuçla  birlikte   kötü oyununun  özeti  de  tam olarak buydu.

Maçı, 10 kişi tamamlayan  ve puanla tanışamayan Letonya’nın gösterdiği amatör direnç  ise bu özetin  kanıtıydı.

Samsun’da Galler’e A  Milli  Çıkış
Türk Ulusu’nun   tam  bağımsızlık özleminden hareketle 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından başlatılan özgürlük   ve  tam bağımsızlık mücadelesini  anımsatan  en  somut  olgu “Samsun  coğrafyasıdır”.  

⦁    Bol stoper  repertuvarlı  A Milli  Takımda çevir çevir oynat zenginliğindeki kadroda Kuntz Samsunda  da  Letonya  maçında  olduğu gibi  4’lü  defansla oyuna başladı.

⦁    Bu  defansa  orta alan ve  forvet  oyuncuları  da takım  boyunu  kısaltarak yardım etti.

⦁    Galler karşısında A Milli Futbol Takım,  top rakipteyken kendi yarı sahasında   11 oyuncuyla topun arkasına  geçtiği için  rakibe açık gol pozisyonu  vermedi.

⦁    Bu  kurgunun iyi çalışılması   halinde  takımın alan savunmasında da  gelecek maçlarda daha   etkili olabileceğinin  sinyallerini verdi

⦁    Dizilimin adı ne olursa  olsun,  1-2-3. bölgelerde   yakın pozisyon  duruşlarıyla   oyun planları rakibe gol pozisyonu vermezken,  rakipten  top almayı  da kolaylaştırdı.

⦁    Galler   maçında  özellikle ilk devrede  Ferdi’li sol kanat organizasyonlarına  sağ  kanattan Zeki’nin oyuna  katılımıyla  A  Milli  Takım etkili  oldu.  

⦁    Maçta  ilk  devrede   bir ayak  ofsaytla sayılmayan Türkiye  golünde   Zeki,  ikinci devrede  Umut’un  attığı  ele  çarpan top nedeniyle  iptal olan golde  Ferdi  marifetleri vardı.

Haziran’da A Milli  Karne
Bazı maçlar  sonuca  göre   yorumlanıp değerlendirilir.  Bu   ahvalle  Letonya  ve   Galler  maçlarında  A  Milli  karne şu notlarla doldu:

Mert (8), güvenli, ayakla  oyunları  başlattığında   ise Türkiye’de  ayağı iyi olmayan kaleciler  arasında daha  modern  kaleci  olmuş dedirtti 

Zeki (8), defans  yönü   90 dakika  sürekliliği göstermezken, ofans yönü etkiliydi.

Abdulkerim (8), ilk   milli  maçında gol atması özgüvenini artırdı.  Her iki  maçta  da fizik yönü sağlam,  pozisyon   duruşu  ve çevre kontrolü  Letonya’da kötü, Samsun’da  oyuna  çıkışta yerden en yakınına stop pas  stop pas yapmasıyla iyiydi.

Merih (7), Letonya’da  yenilen  iki  golde de pozisyon hatası  yaptı.  Fizik üstünlüğünü hava toplarında  kullandı. Merih Letonya maçında sayılmayan  ilk  golün pasını verdiği pozisyonları   daha özgüvenle ve sık  yapması  halinde yeni futbolun istediği  hem üçlü hem dörtlü  defansın  değişmeyeni  olur.

Ferdi (10), Türkiye’ye geldiği günden   gerek Fenerbahçe’de  gerek A Milli takımda  kötü maçı olmayan, Ferdi her  iki  maçta  da  görevi  ne ise  onu yaptı.  Rakibi karşılamada  ve atağa çıkmada  10’luk  performans gösterdi.   Ferdi  rakibin ismine ve cismine bakmadan geri adım atmayan ve  birebir temaslardan kaçmayan oyunuyla da   İstanbul’un futbol oligarşiklerine  A Mili  Takım taraftarlığını   memlekete hatırlatan isimdi.

Hakan (9),  takımın kaptanı, iletişimi,  oyun aklı, krizleri açan isimdi. Hakan, Letonya maçında  çok yan pas  yaparken, Galler maçında  penaltının yerini belli edip kaçırmasına rağmen, oyunun  hem  defans hem ofans  yönünü kusursuz derecesinde  oynadı. Hakan, özellikle  İnter   idmanlarıyla fizik  gücünü  daha artırdığını  kaçmadığı her   ikili mücadelede gösterdi.

Orkun (8),  orta  saha planında  pres yapmada etkili, oyuna  çıkmada vasattı.

Salih (8),  rakibi  karşılamada  ve top kapmada iyi ofans yönünde  yaratıcı  olamadı.

Barış (9),   Letonya  maçında  sonradan girdiği oyunda   aldığı sürenin hakkını verdi. İstekli ve  takipçi oyunuyla   İrfan’a yaptığı orta, “futbolda  orta  acizliktir”  imajını  sildiren etkide ve  kalitedeydi.

Cengiz (7),  Letonya maçında attığı gol dışında oyunda  yoktu.  Galler   maçında da oyun  sürekliliği  gösteremedi.

Kerem (7),  gerek Letonya gerekse  Galler   maçlarında  A Milli Takımın kendisinden bekleneni veremeyen  isimdi.   Kerem oyunun  her iki yönünde de  takımda vasatın altında  kaldı.

Arda (9), Letonya  maçında  vasat,    Galler  maçında aldığı 30 dakikalık sürede yeteneğinin  nasıl bir markaya   dönüştüğünü  gösterdi.  Attığı gol muhteşem golle A Milli Takım tarihinde bir resmi maçta gol atan en genç oyuncu oldu., Arda’ya  o golü attıran takım paslaşması ise  göz ardı edilmemesi gereken derslik niteliğindeydi.

Umut (8),  Letonya maçında  etkisizdi,  rakibin 1.90’lık  stoperlerinden yıldı.  Altı  pasa inen toplardan uzaktı.   Galler maçında oyuna   sonradan  alındı. Biri sayılmayan  biri can suyu  olan golüyle, hem tabelayı  değiştirdi hem de  A  Milli  takımdaki seyrini  pekiştirdi.

İrfan (7),  Letonya karşısında galibiyet  golünde  adı olan İrfan,  “yeteneğinin karşılığını ne zaman verecek?”  sorusunu  sordurmaya devam etti.   İkili  oyunlarda rövanş  faulleri  yaptı. Oyunun  defans  yönünde etkisiz,   ofans yönünde  ise yaratıcılığını yansıtamadı.
Eren (7), Galler maçında oyuna girdikten sonra sol kanatta   defansif görevinde sağlam görüntü verirken takımın  ofansif yönüne zaman zaman katkı  vermeye çalıştı.

Stefan  Kuntz’a Skorlara Göre Olmayan Sorular
Letonya  ve   Galler   maçlarından sonra, maç değerlendirmelerinde  Stefan Kuntz  hocaya  sorulması gereken ama  sorulmayan sorular  şunlardı:

1.    A Milli Takımın 3. Bölgede  zaman zaman yaptığı baskısı takım organizasyonu ve takım kimliği olacak  mı?

2.    Alan savunması  devam edecek  mi?

3.    A Milli Takımın  sürekli, planlı ve sistemli organize oyunu  mu   yoksa  isimli oyuncular  üzerine  mi oyunu  gelişecek?

Haziran Ayı Söz Sonu

A  Milli  Takım  Haziran 2023’te yakışıklı  gözüktü.

Skorların galibiyetli  olması özgüveni artırdı.

Haziran ayında aldığı Letonya ve  Galler galibiyetleriyle Türkiye, D Grubu'nda 9 puana  ulaştı.

Türk Ulusu’nun Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 19 Mayıs 1919’da  Başlayan Özgürlük  ve Tam Bağımsızlık Yolculuğunun Ana Teması  Cumhuriyet olurken, A  Milli  Takımın Samsun’daki  Galler  galibiyeti ise  EURO 2024  yolculuğunda yolunun  açık  olduğunu gösterdi.

İletişim  ve Erişim
Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1
 

Tercüme