25 Mayıs 2024 Cumartesi
ads
DOLAR 1.00 ₺
EURO 1.00 ₺
STERLIN 1.00 ₺
ALTIN 1.00 ₺
BTC 1.00 $
ETH 1.00 $
BİST 10,676.65

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Sezonun İlk Dev Maçında Trabzon’un Fırtınası Galatasaray’ın Kükremesi Yok!

Yayınlama: 29 Ağustos 2022 Pazartesi 07:58 Okunma: 115

Haftanın  Maçı

Süper Ligin bu sezonki ilk derbisinde Trabzonspor ile Galatasaray, dördüncü haftada Trabzon'da karşı karşıya geldi.

Her  iki  takımın da  6'şar puanla çıktıkları Medical Park Stadı’nda oynanan  maçta   0-0’lık beraberlikle  birer puanı paylaştı.

Kısır   Derbide  Gomis de Kendini  Tekrarlayamadı 

- Galatasaray’ın 6 puanına  oyuna  sonradan girip attığı   birer  golle katkı getiren Gomis de  kendi  tekrarını yapamadı.
- Zaten   Galatasaray  bu  sezon ilk   4  maçta   2  gol atmış 1  gol  yemiş.  Bu  istatistik   Galatasaray’ın 43 yıl  önce  ilk dört maçta   attığı gol  sayısını  yansıtması  açısından oldukça  manidardı.
- Trabzonspor 5  gol atmış  5 gol yemiş 
- Bu   sayısal  durum  bile   her iki takımın bu sezonki   4  haftalık performansları hakkında   net-somut  ipuçları veriyor.
- Derbi maçta tirübünler   dolu stad muhteşem  olmasına rağmen, vasat bir görüntü veren maçta   Galatasaray  %57  Trabzonspor  %43   topla    oynadı.
- Rakip ceza sahasında topla buluşmada  Galatasaray   23   Trabzonspor ise  10 olarak istatistiklere yansıdı.
- Maçta Galatasaray ve   Trabzonspor’un   koşu mesafeleri  gerçek  koşulardan  oluşmadı. Zira   bir  ara  her  iki  takım da  sahada  yürüyordu.  Demek ki; sahada yürümeler de koşu  mesafesi  olarak  istatistiklere giriyor.
- Maçta da  gerek Trabzonspor   gerekse  Galatasaray  hücum  bölgesinde  organize olup   gol pozisyonu üretemediler.

Trabzonspor  Etkisiz 

- Kaleci Uğurcan’ın yanı sıra Bakasetas, Visca, Abdülkadir gibi isimlerden yoksun olan Trabzonspor  etkisiz görüntü verdi.
- Trabzonspor , bu görüntüsü  ile Kopenhag maçlarının yorgunluğunu gösterdi.
- Bu görüntü   takım  rotasyonun  etkili yapılmamasından kaynaklandı.  
- Abdullah   Avcı,   artık tipik   maç  sonu  açıklamalarından olan  ve  kaybedilen her  maç  sonrasında olduğu gibi takımın  oyununa toz  kondurmuyor.  Oyun  olarak iyi  olduklarını söylüyor.   Zaman  zaman   kötü olmalarını ise   sakatlık  ve eksikliklere bağlıyor. 
- Bu satırları yazarken iki   kez düşündüm.   
- Avcı   hoca acaba başka bir maçı   mı   yorumluyor?   diye.
- Trabzonspor  için   gerçek  olan    şu ki; Takım  acil olarak  silkelenip,  süper ligin   zorluk katsayısına uygun   mücadele  gücü ve maç boyu  motivasyonu artırıcı  çalışmalara yönelmeli.

Galatasaray Sonuçsuz 

- Galatasaray  İstanbul’dan   Trabzon’a hareket  ederken  maçın   0-0 olacağıını  önceden kabul eder, görüntü verdi.
- Galatasaray  girdiği  gol pozisyonlarını değerlendiremedi.
- Özellikle  yeni  gol umudu  umudu  Seferovic bir forvetten   beklenen  net tek vuruşları  yapamadı.   Kaleyi karşıdan  gördüğü iki pozisyonda  attığı şutlar  Trabzonspor kalecisi  Muhammet Taha Tepe’yi  çalıştırır  gibiydi.
- Mertens ortasaha pas trafiğini  yönetir    gözükürken;   ilk  yarıda   Yunus’un  getirip Mertens’i kaleciyle karşıya bıraktığı   net gol pozisyonunda   Mertens tabelayı değiştiremedi.
- Mertens  bir  Schneider  değil  ama, 106  defa  Beliçika  Milli takımında oynamış  bir  kariyere sahip   profesyonel  olarak, fiizik  gücü  yüksek  olduğunda elbette Galatasaray‘a   katkı  getirebilecektir.

Maç Sonu

- Galatasaray’lı futbolcuların maçın bitiminde  Trabzonspor kalecisi  Muhammet Taha Tepe’yi  kutlamaları  futbolun hoş bir karesiydi.  Darısı   bu   centilmen ve sportif dostane görüntünün,  özellikle İstanbul takımlarının  ve diğer takımların  maçlarına   da yansımasıdır.
- Galatasaray’ın  Süper Ligin   ilk dört  maçında sadece  kalesinde 1 gol görmesi, Muslera  ve takım savunması  başarısı  olarak değerlendirilebilir.
- Trabzonspor, bir özeleştiri  ve iyileştirme  vesilesi olarak  Trabzon’da  rakibe  neden bu  kadar rahatlık verdiğini,   “ben şampiyonum  rahatlığından” mı?  kaynaklanıp  kaynaklanmadığını sorgulamalı.
- Sonuçta  derbi  maçın  ikinci yarısında her iki takım da sadece birer isabetli şut çekebildiği kısır maç  izleyenler açısından  vasatın  üstüne çıkamadı.
- Ligin  5. haftasında Trabzonspor, Cuma günü Ümraniyespor ile deplasmanda karşılaşırken,  Galatasaray  ise  5 Eylül Pazartesi günü Gaziantep FK  ile mücadele edecek.

İletişim
Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1
 

Tercüme