19 Temmuz 2024 Cuma
ads
DOLAR 33.11 ₺
EURO 36.10 ₺
STERLIN 42.85 ₺
G.ALTIN 2,571.55 ₺
BTC 64,160.28 $
ETH 3,425.96 $
BİST 11,125.55

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Sayılarda Büyük Skorda Küçüğüz

Yayınlama: 29 Mart 2023 Çarşamba 08:21 Okunma: 118

Sayılarla Türkiye ve Hırvatistan

A Milli Futbol Takımımız, UEFA 2024 Avrupa Şampiyonası (EURO 2024) Elemeleri D Grubu ikinci maçında Bursa’da  karşılaştığı  Hırvatistan’a 2-0 kaybetti.
Hırvatistan'ın gollerini 20. ve 45+4. dakikalarda Mateo Kovaçic kaydetti.

Kaybedilen maçların  ardından  maç  yazısı yazmak  kolaydır. Ancak; kaybın nedenlerinin çok çeşitli olduğunu yazmak  zordur. Çünkü, futbol sadece  oyun  değildir. Sistemdir. Bütündür. Kültürdür.  Sosyolojidir.  Endüstridir.  Uzun  erimli duruştur.

Sistem Kazanıyor Sayılar Değil!

Türkiye nüfusu  2021  yılı verilerine göre, 84,78 milyon iken Hırvatistan 3,899 milyon; Türkiye yüzölçümü b 783.562 km²  iken 56.594 km². 

Hırvatistan her daim sistemli oyunun  ürünlerini alıyor. Bunun  en  tipik  örnekleri dünya kupalarındaki şampiyonlara kök söktürmeleri ve hemen her Avrupa  şampiyonalarına katılmalıdır.

Sisteme  somut örnekler; Kovaçic, Brozoviç ve Modriç   ikinci bölgenin parselleyicileri olarak  yaklaşık 9 yıldır  aynı  birliktelikle oynuyorlar.  Anılan isimlerden  Modriç  37 yaşına rağmen hem  Hırvatistan’ın  hem  de 11  yıldır formasını giydiği  Real Madrid’in gözbebeği olduğunu  Bursa’da dün bir  kez  daha gösterdi.

Sistemin bir özelliği  de Perisiç’in hem gittiği her takımda  hem de milli  takımında göstermesidir.
 A milli takımda ise Hakan (İnter), Orkun (Feyenord) ve Salih (Dortmund)   kendi  takımlarında  yüksek sayılı performanslar gösterirken; milli maçlarda vasatın  üzerine çıkamıyor.  Eş deyişle lejyoner futbol  temsilcilerimiz  A Milli  Takımda sıradan birer  futbolcu  performansı gösteriyor.Benzer örnekler  takımın en yumuşak karnı olan  stoperlerden Çağlar Söyüncü  ve  Merih Demiral  için de gözlendi. Zeki Çelik de eski  hız ve sürekliliğinde gözükmedi. Hırvatistan  teknik  direktörünün  “maçı sağ  kanattaki organizsayonla çözdük” derken Ferdi’nin  de vasat performasına  işaret etti.

Sorularla Mağlubiyet?

1-Kuntz’dan  ayrı gündem  olsun; A Milli Takım hakikaten ne  oynuyor?

2-Adulkerim Bardakçı A Milli  Takım doktoru başka Galatasaray  doktoru  başka  fakültelerden mi mezun 
oldu?  ve  tıp  diplomaları aldı?

3-Kadro istikrarı   niye saplanamıyor?  Bu  konuda  son  5  yılda  50  futbolcunun A Milli  Takıma  gelip gitmesidir.

4-A Milli  Takımın lideri  Hakan  Çalhanoğlu mu görülüyor? 

5-Hakan’ın  yerine neden  İsmail  alındı?

Cevaplarla  Mağlubiyet

1-Kuntz geldiğinden beri A Mlli  Takım  iyi oynamıyor.   Salih Özcan’ı ve Orkun  Kökçü’yü  bulmak için Kuntz’a  ihtiyaç bulunmuyor.

2-Baş ağrısı şikayetiyle kadrodan çıkarılan  Abdulkerim Bardakçı kendi kulüp doktorunu açıklamasındaki  çelişkili ifadeler  spor kamuoyunu ikna etmedi.  Oysa; Abdulkerim’in oynaması halinde  Merih ve  Çağlar’dan daha iyi  bir performas göstermesi bekleniyordu.

3-A Milli  Takım  sözleşmeli futbolculardan oluşmaz. En formda   olan ve  performansı yüksek  futbolculardan oluşur. 

4-Takım liderliği yaşa bakmaz!  Akıl yaşta  değil  baştadır ilkesince, spor kamuoyunun  da ortak paydası Arda Güler   takımın lideri olmalıydı. Arda oyuna girdikten sonra verdiği   hem oyun  hem de  beden diliyle  bunu  gösterdi. 

5-Hakan  sakatlandıktan sonra  yerine girmesi gereken  oyuncu  İsmail değil  Arda Güler’di. Bu konuda Kuntz’un  “6  numara Hakan çıktı 6 numara İsmail oyuna girdi”  dediği maç sonu açıklamaları ikna edici ve öğretici değildi.

Söz Sonunda Kuntz’un Tuhaflıklarına Dersler

A Milli  Takımın, 25 yaş ortalamasında olarak 34  yaş  ortalamalı Hırvatistan’a  kaybetmesi, memleketin  futbolda doğru bildiği  yanlışları bir kez daha gösterdi.  
Eğer  yarışmacı takım olmak isteniyorsa; A Milli  Takımının  kadro  istikrarı peşine düşmeli.
Kadro istikrarı  için Hırvatistan’a  başarılı olan  takımlara  bakmak yeterlidir.

Her mağlubiyet  sonucu yazı yazmak kolaydır. Zira teknik adam gitsin  demek  kolaydır. Ancak;  radikal bir değişim  yerine,  S. Kuntz   ve  O’nun  teknik, sağlık, tercüme  ve destek personeline  Türkiye habitifi ve  A  Milli  Takımdan Türk  Halkının  beklentisi  iyi  anlatılmalıdır.

En azından Kuntz’a maç  sonu maçı kaybeden bir teknik adam  olarak sportif kutlamanın olağan olduğu; ancak gülerek Hırvat  futbolculara  yaklaşmaması  uygun bir dille  hatırlatılmalı.

Kuntz’un her  maç sonu  açıklamalarında olduğu  gibi, dünkü Hırvatistan maçı sonu açıklamaları da  tuhaf sosyal mesaj verme nitelli, Türkiye’de  futbol akademisinin olmadığını söylemesi gibi  garip ve maçı anlatmaktan uzaktı.  

Eğitimi her alanda  önemli ve değerli  bulan bir akademisyen ve futbol  yaşantısı  olan bir spor  yorumcusu  olarak bu konuda Kuntz’a şu da açıklanmalı; “Türkiye’nin Fatih Terim ve Mustafa Denizli  gibi  ikon  teknik adamlarının  hiçbiri  akademi  mezunu  değil’.

Bir sonraki maçını deplasmanda Letonya ile oynayacak  olan Türkiye, D Grubu'ndaki ikinci maçında ilk mağlubiyetiyle,  3 puanda kaldı. Maç önünde depremzedelere “sizinleyiz” pankartı açan Hırvatistan ise puanını 4'e çıkardı. 

İletişim  ve Erişim
Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1
 

Tercüme