13 Temmuz 2024 Cumartesi
ads
DOLAR 33.04 ₺
EURO 36.02 ₺
STERLIN 42.99 ₺
G.ALTIN 2,559.61 ₺
BTC 56,833.72 $
ETH 3,075.72 $
BİST 11,064.85

Cengiz Demirel

Cengiz Demirel

Milli Takım Arda'sız olmaz

Yayınlama: 18 Haziran 2024 Salı 22:12 Okunma: 532

Öncelikle, Milli Takımımızın kadrosu oluşturulurken, Arda’yı kadroya ilk yazarsın, onun isminin çevresinde kadroyu oluşturursun. Hatta son söyleyeceğimi, ilk söyleyeyim. 10 numara pozisyonunda Hakan Çalhanoğlu değil, Arda Güler’i yazarak kadroyu oluşturursun, forvet mevkiine de Kenan Yıldız’ı yazarsın, sonra da diğer oyuncuları yazarsın. Cesaret budur, Milli takım oluşumu budur. Arda Güler ve Kenan Yıldız bu takımın değişmez oyuncusu olmalıdır.

Maça gelecek olursak, Almanya’da kendi evimizdeymiş gibi, müthiş bir taraftar desteği ile oynanan grubumuzun ilk maçında zor da olsa kazandık. Sonuç 3-1 ama bu sonuç bizi yanıltmasın. Rakip, sonuç 2-1 iken iki tane çok net şansı kaçırdı. Rakip Gürcistan, iyi oyunculardan oluşan bir takım ve kadrosunda her an tehlike yaratabilecek oyuncular var, pozisyonda buldular ama değerlendiren taraf biz olduk ve kazandık.

Maça iyi başlayan taraf Milli Takımımızdı. Her ne kadar takım kurgusu yanlış oluşturulmuş olsa da. Yetenekli oyuncularımız sayesinde ilk 30 dakikada üstünlüğü elde tuttuk. Her şey bir anda ofsayt olan ikinci golümüz ile bitti. Sanki maçı orda bitirdik ve oyun üstünlüğünü rakibe bıraktık. Sonrasında rakibin attığı gol ile skorun 1-1 e gelmesi bile, bizi uyandırmaya yetmedi.

Maçın ikinci yarısında oyunun inisiyatifi rakip takımda olmasına rağmen, Arda yeteneğini ve kalitesini konuşturarak, attığı müthiş gol ile skor ve oyun üstünlüğünün bizde olmasını sağladı. Ama bu oyun üstünlüğü, maçın son bölümünde gelen oyuncu değişiklikleri yapılana kadardı. Yapılan oyuncu değişiklikleri tamamen skoru korumaya yönelik olunca, rakibi cesaretlendirdik ve oyun üstünlüğünü onlara bıraktık. Gürcistan Milli Takımı girdiği pozisyonlarla nerdeyse sahadan galibiyetle ayrılacaktı.

80.dakikada gelen değişiklikler maçı bir anda zora soktu. Galip geleceğimiz maçta, uzatma dakikaları ile birlikte son 15 dakikada rakibe üstünlüğü bıraktık ve 2 tane net pozisyon verdik. Verdiğimiz pozisyonlarda şansımızın yardımıyla da maçtan 3 puanla ayrıldık.

Takımların kadro yapısına baktığımızda, Milli Takımımızın kadrosu, Gürcistan Milli Takımı kadrosuna göre daha kaliteli oyunculardan oluşuyor. Ama Gürcistan taktik olarak takım görüntüsündeyken, Millilerimiz daha çok bireysel yıldız oyuncuları ile sahada dikkati çekti. Özellikle Arda’yı bir kenarda tutalım. Kenan Yıldız,  Mert Müldür, Kaan, Orkun ve Ferdi’nin performansları, takımızın sahada üstün olmasını sağladı.

Sonuçta, Avrupa Şampiyonası’nda Almanya’da ilk grup maçımızda 3 gol atarak galip geldik. Bir galibiyet daha alarak gruptan çıkmamız çok büyük bir olasılık. Ama ne olursa olsun Milli Takımımızın kadrosu doğru oluşturulmalı. Umarım Montella’da bizim gibi düşünür ve Arda’sız bir kadro ile sahaya çıkmaz…

Tercüme