14 Haziran 2024 Cuma
ads
DOLAR 32.71 ₺
EURO 35.00 ₺
STERLIN 41.48 ₺
G.ALTIN 2,451.50 ₺
BTC 66,227.48 $
ETH 3,465.78 $
BİST 10,471.32

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Memlekette Alıcısı Olanlar ve Olmayanlar!

Yayınlama: 6 Eylül 2022 Salı 17:44 Okunma: 80

Memleketin  Alıcı  Profili

Memleket  cennet, ama şartlar  zor!

Bu nedenle insanlar çok çabuk yaşlanıyorlar  ama; bir türlü  olgunlaşamıyorlar.

Bu  durum,   elbette  tek  bir nedenle açıklan-a-maz!

Dolayısıyla, başta sosyal  ve ekonomik  olmak  üzere  kültürel, eğitsel ve  psikolojik bir  çok  etmenle   birlikte  açıklanabilir.

Genelde Memleketin   Alıcı  Alanları

Temelde  memlekette alıcı olan ürünler ve kalıp değer davranışları sadece  ekonomik  ve   siyasa  alanda  gözlenmiyor.   Nerdeyse yaşamın hemen  her  alanında  da gözleniyor.

Örnekler  mi?  

Buyursunlar:  

- Siyasada   fikir üretimiyle  karşı  görüş ve  partileri alt  etmek yerine “zedeleyici dil” kullanmanın alıcısı pek  çok!

- Sosyalliğin ve  sosyalleşmenin  yüzyüze  olduğu gerçeğinin  ve pratiğinin   nerdeyse unutulduğu, sosyalliğin   yazısız bir beğeni emojisine  bağlandığı anti-sosyal medyada “incitici dil” kullanmanın  beğenicisi  pek çok(!).

- Alimle  cahili  eşitleyen kısır karakterli  twitter  paylaşımlarıyla devlet,  millet ve  değer meselelerinin aktarıldığı hatta beka  temelli iletilerin alıcılı  takipçileri  çok(!).

- Girdi-çıktı-ürün  gibi  somut  temel öğelerle  açıklanması gereken herkesi  ilgilendiren ekonomik  bulgu  ve verilerin soyut   olarak  “şükür ahvalleriyle” açıklanmasının alıcısı çok(!)

- Nesnel bilgi ve belgelerle görüş açıklamaya   ve  yorum yapmaya önem  ve değer  verme  yerine;  magazinel, dedikodu  ve mafyatik görüşlerle  sözde  tartışmalar  yapmanın ve  bu  tartışmaları televizyon ekranlarında  sunmanın alıcısı  pek çok!

-Sporda özellikle  zirve  sporunun itici gücü futbolda  kendi her kusurunu, noksanlığını,  yetersizliğini, tembelliğini, beceriksizliğini, yeteneksizliğini ve sonuçsuzluğunu hakeme  atfetmenin  alıcısı  ekranlarda  ve   yazılı basında pek çok(!)

Futbolda  Memleketin Alıcı Alanları

Zirve spor  futbolu gerek oynamanın gerekse   seyretmenin  zorlukları yadsınamaz.

Bu  zorlukları  oynayanlar   bilir.

Seyredenler  açısından ise  futbol maçlarına gitmeyenler,  maçlara  gitme-gelmede yaşanan zorlukları güneşe,   yağışa, sıcağa ve  soğuğa katlanamayanlar bilemez!

Memleket  futbolunda  sıkça  satılan ve  alıcısı olan  hallerden  bazıları şunlardır:

-Hakem  hataları üzerine  hem oynayanların, teknik kadroların ve yöneticilerin  serzenişlerin  hem  de yorumlayanların “oynat-oynat”  tekrarlarını ve  futbol düşünürü gibi  ahkam  kesenlerin   izleyenleri dolayısıyla  alıcısı  pek çok!

-Kendi takım oyuncusunun  net  vuruşlarla atamadığı  ancak; rakibe çarparak giren golleri takım  başarısı  gibi  aktaran  teknik  kadrolar ve tarafgir yorumcuların  böbür   dillerinin alıcı kıyamet  gibi.

-Bir kollektif   takım oyunu olan futbolda kendi kalesine  atılan  golleri  takımın  başarısızlığı  olarak göstermeyen-gösteremeyen kurnaz teknik adamların ve yöneticilerin taraftara  şirin  gözükmelerinin  alıcısı  çok!

-Futbolun her halinin parayla oynandığı  bir profesyonel  gezegende süslü şöhretli  isimleri  transfer başarısı olarak  gösteren yöneticilerin “iki  takımın  elinden  kaptık(!) parayı değil bizi  tercih etti(!)  dilinin  alıcısı  çok. 

-Maç  sonu  sahaya  girip rakip takım  futbolcusuna  fizik  şiddet uygulayan sözde  taraftarı korumanın  bu taraftarla bir kahramanmış gibi  fotoğraf çektirmenin alıcısı  çok!

Futbolda  Memleketin Alıcı  Olmayan Alanlarına Sorular

Memleket  futbolunda  şu  soruları  soranın  da  bu  sorulara cevaplar arayanların  alıcısı yok!

-Kendi takım futbolcusuna o basit çalımı  niye yedin?

-Bu genç yaş ortalamalı takım niye  koşamadı?

-Neden takımından 4-5  oyuncu  üçüncü  bölgede   iken  pas  verip  daha net gol  pozisyonu üretecekken şut atıp,  dönen  topla  da  golü yedin?

-Futbolda pozisyon ve   tabela  üretmede önemli ve değerli olan  gölge koşular yapmanın önem ve değerini  bilmeyen  bu milyon avroluk oyunculara  niye   çakılı  durup topu ayağına bekliyor?

-Oynanan verimsiz  oyun  üzerine  neden  düşünülmüyor?

-Takımın  gelişmesi  için   idmanlarda  pas-stop-pas bağlantıları neden sağlanamıyor?

-Takımın  verimli  bir  penaltıcısı  neden bulunamıyor  da   çok  sık   penaltılar kaçırılıyor?

-Serbest  vuruşlarda  kimin  nerede  duracağı  neden  sayısız    idman tekrarlarıyla  otomatik hale  getirilemiyor.  

Söz Sonunun Tesbiti ve Temennisi

-Yaşamın da  futbolun  da (1) durum  ve (2) zaman  gibi iki temel değişkeni vardır.

-Her sosyo, ekonomik,  kültürel   ve sportif her eylem  anılan  bu iki değişkenle birlikte ele  alınıp değerlendirilmezse   görülenlerin, yapılanların  ve izlenenlerin analizi  doğru  yapılamaz. Doğru  yapılamayan analizlerden  de  bilgi  çıkmaz.  Bilginin  çıkmadığı  her bağlam  ise çöplük olur.

-Futbolda şut acizliktir.  Pasla rakip kaleye gitme   ve  top kaptırmadan  skor  yapma  önemlidir.

-Futbolda  habire  orta yapma yerine;  boş kaleye gol atma önemli ve değerlidir.

-“Futbol asla sadece futbol değildir” diyen Simon Kuper’i (1994)* bir kez daha  hatırlayıp, “futbol  seyirdir. Bu seyri seyredilir hale getirmek  ise oynayanların, çalıştıranların, yönetenlerin, izleyenlerin   ve yazıp  çizenlerin temel ve asli davranış kalıbı  olmalıdır.

*Kuper, S. (1994). Futball  Against  the  Enemy.

İletişim
Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1

Tercüme