18 Mayıs 2024 Cumartesi
ads
DOLAR 32.21 ₺
EURO 35.12 ₺
STERLIN 41.03 ₺
ALTIN 2,500.70 ₺
BTC 66,831.68 $
ETH 3,099.29 $
BİST 10,643.58

Ercüment Tunçalp

Ercüment Tunçalp

Karavana transferler !

Yayınlama: 14 Mayıs 2024 Salı 19:38 Okunma: 944

Gençlerbirliği’nin 2023-24 sezonu ara transfer döneminde (kış transferleri) kadroya dahil edilen 9 futbolcudan sadece 1 sporcu üretken olmuştur.

Buradan Sayın Sungur’a sesleniyorum. Bu “bile bile lades” olayının böyle gerçekleşeceğini, Ocak ve Şubat aylarında aşağıda tarihlerini ve linklerini verdiğim yazılarımla uyarı mahiyetinde iletmiştim. Benim uzaktan yaptığım araştırmaları, işi üstlenen kişilerin becerememesi söz konusu olamayacağına göre tam bir görev ihmali sayılmalıdır. Kulübümüzden alacakları olduğunu zannettiğim her seviyedeki sorumlulardan bu zararların tazmin edilmesinin uygun olacağı kanaatindeyim.  

Bu transferlerin nasıl bir kaynak kaybı yarattığına geçmeden önce Ocak ayında gelenlerin kimler olduğunu hatırlayalım. Baran Aksaka, Aias Aosman, Halit Yılmaz, Jimmy Durmaz, Elias Durmaz, James Lea Siliki, Gaetan Laura, Oğuzhan Berber, Arda Temur…  

Sonradan konuşmak kolay olduğu için ‘karavana transferler’ üzerine ilk gün söylediklerime burada yer vereceğim.    

Başlıyoruz…

 . Baran Aksaka için 17 Ocak 2024 tarihinde, “İki ay ilerisini göremeyenler” başlıklı yazımda şunları söylemişim: 

“Galatasaray’ın 21 yaşındaki futbolcusu Baran Aksaka yine hiç seyredilmeden alınmış. Zira futbolcu 2 senedir hiç oynamamış ki

Bizim futbol dehalarına o her zamanki soruyu tekrar soruyorum; bu futbolcuyu nerede seyrettiniz de geçer not verdiniz ?

Futbolcunun son 2 senede U 19 dışında profesyonel liglerde oynadığı süre sadece 11 dakikadır. Sezon sonuna kadar kiralık alınan ve kulübede bile yer bulması şüpheli olan bu futbolcuyu tribünde oturtacaksınız. Misafir etmek için futbolcu alınmaz” demişim.  

Aynen söylediğim gibi olmuş; ligde 3 maçta toplam 17 dakika yer almış. Hepsi bu kadar…

 . Aias Aosman için 28 Aralık 2023 tarihinde, “İlk yarının ardından” başlıklı yazımda şunları söylemişim:    

“Aias Aosman 29 yaşında, on numara oynayan ve geçmiş kariyeri fena olmayan bir futbolcu. Ancak son maçını 5 ay önce (12 Ağustos 2023) oynamış. Şimdi bu oyuncu geldiği kulübe ve futbola yeniden alışacak. Yani kapalı kutu” demişim. 

Futbolcu ligde 4 maçta toplam 154 dakika yer almış. Evet çapraz bağ sakatlığı var ama futbola uzun süre ara vermesinin bunda ne kadar etkili olduğunu  bilmiyoruz. Kaldı ki sakatlıktan önceki 4 maçta yarım devreden fazla yer aldığı tek maç var. Neticede bu futbolcudan da verim alamamışız. Daha fenası sözleşmesi devam etmektedir.

 . Halit Yılmaz için yine yukardaki aynı yazıda şunları söylemişim:

“20 yaşında, on numara oynuyor. Geldiği kulüp, Almanya 4. Lig seviyesinde bulunan Türk Gücü München…

Bu kulüpte sezonun ilk yarısında 16 maçta yer almış ama tek 90 dakikası yok. Bu maçların yarısında bir devreden az oyunda kalmış, 2 golü 1 asisti var. Elbette mevcut oyuncularımızdan daha fazlasını vereceğinin garantisi yok” demişim. Nitekim oyuncu ligde sadece Altay maçında 21 dakika oynamış.

 . Jimmy ve Elias Durmaz kardeşler için 4 Şubat 2024 tarihinde, “Her gelen futbolcu kardeşini de getirsin” başlıklı yazımda şunları söylemişim:     

“Bizim yöneticiler müthiş bir usul bulmuşlar. Yatabare kardeşler ile başlayan moda Durmaz kardeşler ile devam edecek gibi görünüyor. Böylece 3 futbolcu transfer etseniz 6 futbolcunuz oluyor, üstelik kimse de hesap sormuyor.

Hadi futbol mesleği ile vedalaşan Jimmy Durmaz’ı getirdiniz ve duyduğum uçuk rakam doğruysa onu da vicdanınız sızlamadan sözleşmeye yazdınız, peki bütün bunlar yetmezmiş gibi Jimmy’nin 24 yaşına geldiği halde bir türlü dikiş tutturamayan kardeşi Elias Durmaz’ı neden transfer ettiniz ?” demişim.

Nitekim Jimmy ligde toplam 407 dakika yer alıp, 4 maçlık süre kadar sahada kalabilmiş. Elias ise 5 maçta toplam 101 dakika, yani 1 maçlık süre kadar sahada kalabilmiş. Devam eden sözleşmeleri zararı katlayacaktır.       

 . James Lea Siliki için 12 Şubat 2024 tarihinde, “Maçtan önemli şeyler var” başlıklı yazımda şunları söylemişim:

“Futbolcu 10 aydır maça çıkmamış, topa ayağını değmemiş. Sezon sonuna kadar bu futbolcu ile anlaşıyorsunuz. Geldik Şubat ayının ortalarına…

Bu futbolcu ne zaman maça çıkabilecek duruma gelir ?

En erken Mart ortalarına doğru hazır olacağına göre bu futbolcu 2 ay için mi alındı ?” diye sormuşum.

Nitekim Siliki’de ligde toplam 405 dakika yer alıp 4 maçlık süre kadar sahada kalabilmiş. Yani Ankara’da kaldığı süre içinde harcadığı toplam mesai bu…

 . Gaetan Laura için yukardaki aynı yazıda şunları söylemişim:

“Samsunspor’dan sezon sonuna kadar kiralık geldi. Kasık sakatlığı var. Geçtiğini söylüyorlar. Bunun ilk test edileceği tarih yine Mart ortalarına denk gelir. Bu futbolcu da son 8 maç için alınmış gözüküyor” demişim.

Aynen tahmin ettiğim gibi 5 lig maçında sadece toplam 175 dakika süre almış.  Daha ilginç olan; 7 maçta 21 kişilik kadroya bile girememiş.

 . Oğuzhan Berber’i tamamen bu uyarıların dışında tutmuş, Arda Temur için de U19 futbolcusu olduğundan değerlendirmede bulunmamıştım.

Sonuç olarak; durum ortadadır. Oğuzhan Berber dışında takıma katkı yapan bir kış transferi mensubu yoktur.

Yukardaki hataları iyi niyet çerçevesinde yapılmış hatalar olarak kabul etmek mümkün değildir.  Hele kadromuzun en verimsiz halkalarından olan Yatabare’nin tam sözleşmesi biterken, ona bir sene daha kazandıran maç sayısını hediye etmek dalgınlıkla yapılan bir hata sınıfına sokulamaz.

Kış transferlerindeki hatalar eski yönetime ait olsa da; Yatabare ihmali ve ikinci Yatabare vakası sayacağımız Peter Etebo ön sözleşmesi (iki yıllık) bu günkü yönetimin hatasıdır. Adı geçen futbolcunun tam 1 senedir futbol oynamadığı ve son 4 senede golü ve asisti bulunmadığı göz ardı edilmiştir.  Bu hatalı kararları alanların şimdiye kadar olduğu gibi yanlarına kâr kalmamalıdır. Yoksa cesaretleri artacağından bizi yine riskli bir transfer sezonu bekliyor olacaktır.      

Tercüme