17 Nisan 2024 Çarşamba
ads
DOLAR 32.53 ₺
EURO 34.66 ₺
STERLIN 40.73 ₺
ALTIN 2,498.67 ₺
BTC 63,062.33 $
ETH 3,064.26 $
BİST 9,620.11

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Kafası Karışık Fenerbahçe ve Taraftarın Ankaragücü Zorluğundan Çıkışı

Yayınlama: 16 Nisan 2023 Pazar 08:57 Okunma: 83

Kafası Karışık Fenerbahçe

Spor  Toto  Süper  Ligin 29. Haftasında Fenerbahçe  Kadıköy’de Ankaragücü'nü 2-1 mağlup ederek zor bir geri dönüş daha  yaptı.

Bu  sezon çok kırılma maçı oynayan Fenerbahçe sezonun  en  zor maçlarından  olan  Ankaragücü'nü zor  geçti.

Fenerbahçe açısından   her  halinden  müşgül geçeceği belli olan maç karmaşık duygularla oynandı.

Kendi evinde  son  10 dakikaya , Ankaragücü'nden Sowe imzalı golle 1-0 geride  giren Fenerbahçe golden  5  dakika sonra bulduğu penaltıyla Valencia ile  1-1 eşitliği  sağladı ve  maça tutundu. 90+6’da  Crespo’un  attığı golle de  skoru 2-1’e getirdi.

Fenerbahçe  gibi Taraftarı  da  Tedirgin ve  Karışık

Fenerbahçe taraftarı  maçları  tedirgin izliyor.

Son 10  dakikaya kadar tedirgin olan Fenerbahçe  taraftarları  1-0  geriye düşünce  Kadıköy’de statda  türübünlerden ayrılmaya   evlerde  ise televizyonlarını kapatmaya başladı.

Ancak  Fenerbahçe için maçın son 15  dakikası soğuk duştan  ılık  duşa  geçiş oldu.

Fenerbahçe taraftarı 1-1’den sonra doğru  olanı yaptı. Son  maçlarda tepki  gösterdiği ve oyuna sonradan giren İrfan  Can  Kahveci’ye bu kez tepki göstermedi 79.  dakikada taraftar  tepkisinden korkarak oyuna  giren İrfan Can bir  penaltı yaptırdı bir de asist yaptı. Benzer  şekilde  korkmadan penaltıyı   gole çeviren Valencia da    tabelaya  eşitliği getirdi.

İrfan Can,  Ankaragücü'nün  attığı golde topu kaptırmanın  da failiydi.

Bu  Ankaragücü’nün  Yenilse de Piyasası Bozulmaz  

Ankaragücü  maçın tamamında oyundan kopmadı.

Ankaragücü  maça iyi hazırlandığını  maçın tamamında  gösterdi.

Son  15 dakika dışında  oyunu  kontrol  eden taraf Ankaragücü  olurken,  14 ceza  sahasında topla  buluşmasının üçü net  gol pozisyonuydu. 

Ankaragücü  Kadıköy’de  iyi direndi. Ancak; Ankaragücü’ün  deplasman  oyunlarından sonuç almasını  bilmesi  gerekiyor. Ankaragücü, öne geçmesinin ardından oyunu  kontrol edemedi. 

Maçın  son  bölümüne  kadar Fenerbahçe  duran toplar  dışında  maçta etkili  olmazken, son 15  dakika  oyunu  Ankaragücü ceza  sahasında  kabul etmemeliydi.
Ankaragücü’nün  bu yenilgiyle piyasasını bozulmaz. Çünkü;  Ankaragücü maçı sonunda yaptığı  açıklamalarında Jesus’un da  iki  kez vurguladığı  gibi “Ankaragücü iyi organize  olmuş bir takım.” 

Maç  Sonu  Fenerbahçe  ve Jesus

Ankaragücü maçında stopper ve santrofor arası 60-70 metreli  takım  boyu  gözüken   Fenerbahçe’nin   121 kilometre koşmasına  rağmen;  etkili koşu yapamadığını  gösteren bir sayıydı.

Jesus maç  sonu  takımını saha ortasına  toplayıp  yaptığı konuşmadan sonra takımını  soyunma odasına  gönderdi.

Jesus’un  bu tavrı taraftar sosyolojisine  bir tepkiydi.

Fenerbahçe’de  oyundan  çıkana  kadar Arda, son  10 dakika içinde gösterdiği  hem oyun aklı  hem de  pozisyon  takibi  ve  ısrarıyla   İrfan  Can Kahveci, ligde 27.   toplamda 31 gole  adını yazdıran Valencia performasıyla  beğenildi.

Maç sonunda, Fenerbahçe 60  puanla Galatasaray’ın  6  puan gerisinde  haftayı kapatırken şampiyonlukta  matematik ve psikolojik  olarak iddiasını  sürdürdü.

Söz  Sonunda  Ankaragücü  ve Tolunay Kafkas

Ankaragücü Ankara Eryaman’da taraftarıyla daha etkili olduğu  bir gerçek. Ankaragücü’nün   oyun ritmini  ve  maç bütünlüğünü  deplasmanlardaki  oyunlarında  da 90+..  dakikalarda dengeli  konsantrasyonla skora yansıtması gerekiyor.

Ankaragücü futbolun temaslı yönünü Fenerbahçe maçında  olduğu  gibi oyun kuralları  içinde sert oynamayı sürdürmeli ancak,  oyunun hızını da kesmeden deplasman oyunları oynayabilmeli.

Ankaragücü’nde  Lamine Diack  orta  sahada yaptığı baskı ve top  kullanma becerisiyle dikkat çekerken; 10. Lig golünü Fenerbahçe’ye atan  Ali Sowe ise atletizmi ve ritmiyle “ben iyi santraforum” dedi. 

Ankaragücü’nün teknik  sorumlusu Tolunay  Kafkas maç  sonunda yaptığı açıklamalarda attıkları  gol benzeri orta  sahadan defans arkasına atmaları gereken topları  yeterince iyi kullanamadıklarını ve  topsuz oyunu  etkili uygulayamadıklarını söylemesi özlediğimiz  maç sonu maça  dair  bilgi verici  ve öğretici nitelikliydi.

Tolunay  Kafkas’ın ayrıca, Arda Güler   ve  ailesine ait güzel  sözleri ise bu oyunun takdir  ve teşekkür yönünü de  ihmal etmeyen bir hoca  olarak  hem oyuncularına hem de genç hocalara rol model örneği  olarak kendisi  de  teşekkür ve takdiri  hak eden bir  kimlik ve karakter oldu.

İletişim  ve Erişim

Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara

Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1
 

Tercüme