14 Haziran 2024 Cuma
ads
DOLAR 32.72 ₺
EURO 35.00 ₺
STERLIN 41.49 ₺
G.ALTIN 2,445.83 ₺
BTC 66,191.05 $
ETH 3,463.88 $
BİST 10,471.32

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Kadınlar Basketbolunda Ambargonun Adı: Fenerbahçe

Yayınlama: 26 Nisan 2023 Çarşamba 08:33 Okunma: 100

Şampiyonluk Ürünü

Fenerbahçe Alagöz Holding (Fenerbahçe  A.H) FIBA 2023 Kadınlar Euroleague  şampiyonluğundan  sonra  2023 ING Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde  de  şampiyon oldu.

Avrupa şampiyonu olduktan 2 gün sonra Süper Lig'de yarı final serisine başlayan Fenerbahçe,  finalde ise Avrupa Ligi finalinde karşılaştığı ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi ile eşleşti. Final serisinin ilk 2 maçına Mersin’deki maçları kayıpsız tamamlayarak  seride 2-0 önde  İstanbul’a  döndü.

Fenerbahçe  A.H, 3. maçta İstanbul Metro  Enerji salonunda karşılaştığı   Çukurova Basketbol'u 82-56 mağlup ederek seride durumu 3-0 yaptı ve şampiyonluğa ulaştı.

Uzun Yıllarlı Yatırımların Karşılığı  Basketbol  Şampiyonlukları

Fenerbahçe  A.H  Basketbolde yatırım istikrarı olarak  gözleniyor.

Avrupa’da 9 kez  final four oynayan ve  2023 FIBA Kadınlar Euroleague   Şampiyonluğunu elde eden Fenerbahçe  A.H. Türkiye’de  ise  17. Basketbol Süper Ligi  şampiyonluğuna  ulaşınca    uzun  yıllar  yapılan yatırımların karşılığı  alınmış oldu.

Fenerbahçe  A.H  bu sezon son 28  maçı  kazanmasıyla  da  ayrı bir  skor  ve maç kazanma  istikrarı gösterdi. 

Başarıda Koç Marina Maljkovic Faktörü

Fenerbahçe A.H. kadın  basketbol takımın 2023 FIBA Kadınlar Euroleague   Şampiyonluğu   ve  Türkiye ING Kadınlar Basketbol Süper Ligi  Şampiyonluğunu  elde  ettiği iki  kupalı sezonda takımın  Koçu  Marina Maljkovic, faktörü dikkati çekti.

M. Maljkovic  kendine  özgü  sistemi ile  takıma  katılan her oyuncudan uzun ve kısa rotasyonunu  etkili kullanarak  başarının   öncüsü  oldu.

M. Maljkovic, bundan birkaç yıl öncesine kadar Avrupa'da sadece 'Bozidar Maljkovic'in kızı' olarak bilinen biriydi. bugün ise  içerde ve dışarda basketbol dünyasının dikkatini  çeken ismi oldu.

M. Maljkovic’in babasından devraldığı  basketbol  koçluğu sürecinde hem pamuk hem  demir yaklaşımıyla tüm  takım üzerinde ne  kadar etkili  olduğu  gözlendi.  Takımın  geriye  düştüğü   zamanlarda   seçenekler üretmesiyle sonuçlar almayı  başardı.

M. Maljkovic  hem Erolig hem  Türkiye Süper liginde   iki  farklı  idman  yöntemini iyi  uyguladı   ve   maç trafiğini iyi yönetti.
Çünkü  kurallar  ve işleyiş  gereği  Fenerbahçe Erolig’de sınırsız yabancı oyuncu ile oynarken; Türkiye  liginde  ise en  fazla  3 yabancı ile maçlara  çıktı. 

Türkiye’nin  Basketbol  Ekolü  İçin Örnekler

Koçu  M. Maljkovic,  dikkatle  gözlendiğinde;   kenar yönetiminde sakin ama   özgüvenli duruşuyla  hakemlerle uğraşmayan  tavrı  ile rakiplerine  ve diğer  basketbol koçlarına da rol  model oldu.
Çünkü, M. Maljkovic basketbol ekolü  ve sistemi olan  Sırbistan pasaportu taşıyor.

Daha  önce  de  Fenerbahçe Erkek  Basketbol Takımını 2016-2017  yılında   Avrupa Şampiyonu   yapan Željko" Obradović  de  aynı pasaportlu olunca, bizim de   Türkiye   olarak benzer ve karşılaştırmalı bir basketbol sistemi   kurmamızın gerekliliği ortaya çıkıyor.

Finalin En Değerli Oyuncusu (MVP) Emma Meesseman 

Takım oyunu  olan  basketbolde  bir oyuncu öne çıkarılmadan başarı ya da  başarısızlık değerlendirilmelidir. Ancak; hem 2023 FIBA Kadınlar Euroleague’de hem de  ING Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde  En Değerli Oyuncu (MVP) seçilen Emma Meesseman için özel bir paragraf açmak gerekiyor.  

Emma Meesseman,  performans istikrarıyla, genç basketbolculara örnek derslik  sayılarıyla ve  genç basketbolcularla yakından ilgilenen sporcu karakteriyle  aldığı  iki  ödülün de  haklı sahibi oldu.

Söz Sonunda Tebrikler   Şampiyon Fenerbahçe ve  Tebrikler ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi

FIBA 2023 Kadınlar Euroleague  şampiyonluğundan  sonra  2023 ING Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde  de  şampiyon olan Fenerbahçe  A.H. teknik kadro, oyuncular ve yönetimiyle tebrikle kutlanırken;  Basketbol  geçmişi henüz  6 yıl  olan  ve  bu sezon hem  Euroleague’de   grubunu  lider  tamamlayıp final oynayan,  hem de ING Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde  Fenerbahçe ile  finali paylaşıp  ikincilikle alan  ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi  de   bu başarılarıyla   özel tebrikleri  hak etmiş oldu.

İletişim  ve Erişim
Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1

Tercüme