18 Nisan 2024 Perşembe
ads
DOLAR 32.50 ₺
EURO 34.75 ₺
STERLIN 40.57 ₺
ALTIN 2,483.08 ₺
BTC 63,720.91 $
ETH 3,081.07 $
BİST 9,487.48

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

İletişimsiz ve Formsuz Jesus Hoca

Yayınlama: 25 Ocak 2023 Çarşamba 08:29 Okunma: 65

Johan Cruyff  ve Jorge Jesus 

Jorge Jesus (Jorge Fernando Pinheiro de Jesus),  Portekiz  pasaportlu  teknik adamlar arasında en dikkati çekenler  arasında  geliyor. Hatta,  Maisfutebol sitesi spor yazarı Sergio Pereira   Jesus,  Mourinho’nun ardından en iyi ikinci Portekizli teknik direktör olarak  gösteriliyor.

Jesus, 16 yıllık bir futbolculuk yaşamından sonra 1989’da antrenörlüğe başladı. Jesus,  34 yaşındayken Portekiz’in  3. lig takımı Amora’yı çalıştırmaya başladı. 1993’te Barcelona’da rakip defansları topsuz  oyunla şaşırtıp kemirdiği için  “sarı fare” lakaplı   Hollandalı Johan Cruyff ile tanıştı.  Barcelona teknik direktörü Johan Cruyff’un idmanlarını ve  takım  çalıştırma  yöntemlerini izledi.  Bu tanışma  ve  izleme Jorge Jesus’un teknik  adamlık düşüncesini  şekillendirdi.

Bu şekillendirmede  özellikte  Johan Cruyff’un  o dönemlerde çok iz  bırakan “total futbol” yani “toplu  defans toplu ofans”  ilkesi  temel  oldu.  Çünkü;   Jesus’un , kendisini bugünlere getiren  hocalık  anlayışında  defansı üçlü  kurma, rakibe baskıyı  3. Bölgede  başlatarak rakipten  topu hızlı geri alma ve hücuma organize olma başyapıt oldu.

Hatta, bir görüşünde Jesus “sadece  skor alıp maç kazanmak yetmez, para verip bilet  satın alan seyirciyi de memnun etmek gerekir”  demişti.

Siyah Takım Elbiseli Sinema  Starı Jorge Jesus

Jorge Jesus  genelde iç saha maçlarında  siyah  takım elbiseyi tercih ediyor. Bu tercihini deplasman tedirginliği  ve işinin  çokluğunun  iç sahada olmaması olarak  açıklıyor.

Bu açıklamaya  ek olarak  da    Annesi, Maria Elisa vefat ettikten sonra ve annesini kaybedeli 23 yıl olmasına  karşın   yıllarca onun yası  için  siyahı tercih ettiği  biliniyor.

Fenerbahçe  Habitifinde  Jorge Jesus  

31 Mayıs 2022'de İstanbul'a gelip, 2 Haziran'da Fenerbahçe ile 1 yıllık sözleşme imzalayan Jesus, memleket  futbol kamuoyu tarafından  o günlerde hiç tartışılmadı hatta  kimse  tarafından “niye  Jesus?” denmedi.

Aşağıda  ana çizgilerle verilen Jesus’lu Fenerbahçe’nin üç farklı  futbol organizasyonunda maçları  incelendiğinde; Jorge Jesus  istatistikleri  de O’nun  karnesine “iyi”  dedirtiyor:

Futbol Organizasyonu

Maç

G

B

M

TSL Süper Lig

19

13

2

4

TÜK Ziraat Türkiye Kupası

2

2

0

0

UEL Avrupa Ligi

10

7

3

0

 

Bugünlerde  Jesus Eleştiriliyor

Aslında  ilk  Jesus  hayıflanmaları iç sahada Fenerbahçe’nin  Giresunspor’a  kaybettiği 1-2  skorlu maçta  başladı. Ancak eleştiriler  ağız içi olduğundan pek duyulup  dikkate alınmadı.  O  gün, futbol  kariyerinin  kötü günlerinden en kötüsünü yaşayan “Serdar Aziz’e oklar atıldı.

- Oysa, Jesus 2022 Katar Dünya  Kupası sonrasında formsuz. 

- Jesus’un formsuzluğu son maçlarda daha  açık  gözleniyor.

- Jesus’un formsuzluğu memleket  futbol ulemalarının  her daim yaptığı gibi  “çıkardığı ilk 11’lere ve  maç içinde yaptığı oyuncu değişikliklerine”   bağlamadan ve girişmeden bu  oyunu biraz  düşünen gözlerce görülebiliyor.
 

- Çünkü, Fenerbahçe etkili oyunlar oynamıyor.

- Jesus’un takımlarında oynattığı  baskılı ve ok  gibi çıkışlar Fenerbahçe’de artık görülmüyor.

- Rizespor  kupa maçı ve Gaziantep ile Ümraniyespor lig maçlarındaki ipten dönmelik  2-1’lik  galibiyetlere karşın  Fenerbahçe’nin  oyunları  ne sahadakileri ne de  trübündekileri tatmin etmedi.

- Fenerbahçe’nin  oyunları Jesus’un tanınırlığıyla  çelişkiler içeriyor.

- Fenerbahçe  yan paslardan  rakibe  zaman  kazanma ve defans hazırlığına fırsat vermeden dolayı  hızlı  oyuna geçemiyor.

- Kanatlarda çok  top  kaybettiklerinden hücumlar yarıda kalıyor.

- Saha içinde  birbiriyle tartışılan futbolcular Jesus  otoritesine ve   takımına  uymuyor.

Söz Sonunda Jesus’a Da Kuş Sürüsü Misali Oyun Gerek   

- Futbolun  “kuş  sürüsü misali oynanması gerektiği”  bu oyunun aslında basit ama zorluğunu da vurguluyor.  Zira Johan Cruyff’un deyimiyle  “futbol basit  bir oyundur, ama zor olan basiti  uygulamaktır.”

- Jorge Jesus otoriter, karizma, lider ve etki  değeri yüksek bir  hoca.

- Ama, bu özellikler O’nu  iletişimsiz yap-ma-malı. Oysa, gözlemler, Jesus’un futbolcularla  iletişiminde  kazalar olduğunu gösteriyor.  Jesus  da tartışılmalı  ve eleştirilmeli.

- Tüm oyuncuların O’nu sevdikleri ise  gerçek  değil! Bu oyunu oynayanlar iyi  bilir: oynamayan oyuncu hocayı niye sevsin?

- Oynatılmadığımda “ben de sevmezdim.”

İletişim  ve Erişim
 

Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1
 

Tercüme