17 Nisan 2024 Çarşamba
ads
DOLAR 32.53 ₺
EURO 34.67 ₺
STERLIN 40.60 ₺
ALTIN 2,496.50 ₺
BTC 62,980.07 $
ETH 3,064.82 $
BİST 9,667.27

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

İki Türk Takımlı Eurolig Kadınlar Basketbol Finalinin Şampiyonu Fenerbahçe

Yayınlama: 17 Nisan 2023 Pazartesi 07:58 Okunma: 52

Çekya'da Türkiye   İçin Gurur  Finali

FIBA Kadınlar EuroLeague final maçında Fenerbahçe Alagöz Holding ile ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi karşı karşıya geldi.

Çekya'nın başkenti Prag'da düzenlenen Final Four'da  2022-2023 Eurolig  Kadınlar Basketbol Finalinin adı Fenerbahçe Alagöz Holding  ve  ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi oldu.

Bu  iki takımın  karşılaşması  Türkiye   İçin gurur  finali  oldu.

Finalin  kupalısı ise Cumhuriyetin  100.  Yılında Avrupa’nın  en namlı  büyüğü ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi'ni 99-60 mağlup eden Fenerbahçe Kadın  Basketbol  Takımı  olarak yazıldı.

Eurolig  Kadınlar Basketbol Finallerinin   Müdavimi; Fenerbahçe Kadın  Basketbol  Takımı  

Daha önce 2013, 2014, 2017 ve 2022'de finallerine  çıkan ancak  kaybeden;  Fenerbahçe Kadın  Basketbol  Takımı  bu  kez şampiyonluğa ulaştı.

2012, 2016, 201'de ise dörtlü finalde mücadele etmesine rağmen kazanamayan Fenerbahçe kadın basketbol takımı  böylece  ilk Avrupa şampiyonu ünvanını  elde etti.

Sanki Metro Enerji   Salonu

2022-2023 Eurolig  Kadınlar Basketbolünde şampiyon  olan Fenerbahçe A.H. böylece Fenerbahçe, hem erkek hem de kadın basketbol kulvarında  Avrupa şampiyonluğu elde eden ilk spor kulübü oldu.
Çekya'nın başkenti Prag'da düzenlenen Final Four  maçı  TRT Yıldız Kanalından   yayınlandı.  Final  maçında  Türk  taraftarlar maç  boyunca yaptıkları  tezahüratlarla    İstanbul  Metro Enerji   Salonu  iklimini  yaşattı.

Memleketin Spor  Kanalları Değil!  Futbol  Kanalları  Var(!)

FIBA Kadınlar EuroLeague finalini kazanıp  ilk kez  bu şampiyonluğa  ulaşan Fenerbahçe A. H. haberi nedense  memleketin futbol  ulemaları (!) olan  kanallarda  yer almadı-alamadı.  Sözkonusu ilgili  spor kanalları tatsız,  tuzsuz  ve golsüz Trabzonspor-Beşiktaş güzellemeleriyle  ekranlarını doldurup pazarladılar.

Şampiyonluk  haberini sadece TRT spor o da “kj formatında alt  yazılı” olarak verdi.

Bu ahval  bile  memlekette sporun çok  dallı olduğuna bakamayan  hali ortaya koyan  son trajedi  oldu.

Ama;  yarından itibaren  siyasa politikler  kutlama mesajlarını ileterek  adlarını duyurma  fırsatını kaçırmayacaklardır.

Söz  Sonunda Tebrikler  Fenerbahçe

Futboldaki  kafa  karışıklığı her sezon süren ve futbol aklını  bir türlü bulamayan  Fenerbahçe FIBA Kadınlar EuroLig finalini kazanmakla bir nefes aldı. Bu şampiyonlukla, Sayın Ali Koç Yönetimi de şöyle  bir başını kaldırdı. 

Fenerbahçe, daha önce  5 farklı kulüp ile 9 EuroLeague şampiyonluğu olan   Željko" Obradović ile erkek  basketbolünde  Sayın Aziz  Yıldırım  döneminde 2016-2017  yılında elde ettiği Avrupa şampiyonluğunu  bu  kez de   Marina Maljković ile   2022-2023  yılında Sayın Ali Koç Yönetiminde kadınlarda ulaşıp  tebrikleri  hak etti.

Basketbolde gelen bu   başarıların mimarları Sırbistan pasaportlu  olunca,  Fenebahçe’ye  futbolda da  aynı pasaportlu ikonik  bir akıl mı lazım? sorusunu  gündeme  getirdi (!).

İletişim  ve Erişim
Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1

Tercüme