DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mustafa Karaağaçlı
Mustafa Karaağaçlı
Giriş Tarihi : 04-06-2023 08:03

Her Durum ve Zamanda Gözler Galatasaray-Fenerbahçe Derbisindedir

Bağlam  Değişse de Derbi  Maçları Kuşatıcıdır

Bir maçın derbi nitelemesi;  (1)Takım olma  ve  (2)Aynı şehrin sınırları içinde bulunma  şartlarına   bağlıdır. Gerek gezegen gerekse memleket olarak biz de namlı  derbilere  sahibiz.

Simon Kuper* 1994’de  “futbol asla sadece futbol değildir”  derken  futbolu kapsamlı bir  etkinlik olarak  ele  almıştı. O’nun   bu  söyleminin  yazımı   kısa  ama repertuvarı  oldukça   geniştir.  İlgili repertuarın  zenginliği  futbolun teknik  ve  taktik   özelliklerin yanında kültürel  yönlerinin de  olmasıdır. 

Çünkü, futbol sosyolojidir, psikolojidir, kültürdür  ve endüstridir.

Çünkü  futbol;

Bireysel  ve  toplumsal etkileşimdir.

Sosyolojik olarak muhabbete vesiledir.

Tavır olarak eğlencedir.

Etkinlik  olarak seyir halidir.

Yarışkanlık olarak büyük rekabetlere vesiledir.

Taraftarlık olarak  tutulan  takımın zaferleri çoşkuludur. Mağlubiyetleri ise  kemiklerine kadar  sızlatıcıdır.

Gezegenin Marka Derbileri
İzleyenlere  gezegenin muhtelif topoğrafyalarında farklı  duygu  ve seyirler  yaşatan  başlıca  namlı  derbiler şunlardır:

25. Asker ve Polis debisi: Steaua Bükreş - Dinamo Bükreş

24. Halkın Takımı ve Ordunun Takımı: Spartak Moskova - CSKA Moskova

23. Bask Derbisi: Athletic Bilbao - Real Sociedad

22. "Le Classique": Paris Saint Germain - Marsilya (Olympique de Marseille).

21. "Derbi Sevillano": Sevilla - Real Betis

20. "Der Klassiker": Bayern Münih - Borussia Dortmund

19. İngiltere: Manchester Derbisi: Manchester United - Manchester City

18. Brezilya: Palmeiras - Corinthians

17. Orta Doğu ve Kuzey Afrika'nın En Şiddetli Mücadelesi: Al Ahly - Zamalek

16. Fla - Flu Derbisi: Flamengo - Fluminense

15. Kuzey Londra Derbisi: Arsenal - Tottenham Hotspur

14. "De Klassieker": Ajax - Feyenoord

13. Lizbon Derbisi: Benfica - Sporting Lizbon

12. "Merseyside Derbisi": Liverpool - Everton

11. Ruhr Derbisi: Borussia Dortmund - Schalke 04

10. İngiltere'nin Kuzey Batı Derbisi: Liverpool - Manchester United

9. “Derby della Madonnina": AC Milan - Internazionale (Inter Milan)

8. Kralcılar, Cumhuriyetçilere Karşı: Real Madrid - Atletico Madrid

7. Mussolini Dönemine Dayanan Rekabet: AS Roma - SS Lazio

6. Bütün savaşların anası: Panathinaikos - Olympiakos

5. Sırbitan: Partizan Belgrad - Kızıl Yıldız Belgrad

4. Kıtalararası Derbiler: Fenerbahçe,  Galatasaray ve  Beşiktaş  arasındaki  maçlar

3. Mezhep çatışması: Celtic - Glasgow Rangers

2. Arjantin'in yoksulları, zenginlerine karşı: "Superclasico", Boca Juniors - River Plate

1. İspanya iç savaşının başlangıcı: "El Clásico", Real Madrid – Barcelona

Yukarı satırların satır araları dikkatli düşünüldüğünde derbilerin esamelerinden bile bu derbilerin  sadece futbol maçı olmadığı, çok  yönlü, iletişim, etkileşim,  ayrıksılıklar,  kültürel  hatta  ekonomik bağlamalı  hikayeler  ve  yaşamsal mottolar  barındırdığı  görülebilecektir.

Memleketin Derbi  Habitifi
Türkiye’nin  temel derbileri Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş   arasında  yaşanıyor. Elbette    yazının  ilk satırlarını oluşturan “aynı şehrin takımları”  betimlemesine uyan  aynı şehirli   çok sayıda takımımız  vardır.  

Ankara   derbisi  olarak,   MKE Ankaragücü  ile Gençlerbirliği, İzmir’de Karşıyaka  ile  Altay, Adana’da Adana Demirspor  ile  Adanaspor… cennet memleketin   diğer  gözde derbilerdendir.  Bu derbiler gözdedirler   çünkü; heyecanları, duyguları, yarışkanlıkları  farklı   iklimli,   havalı, sulu  ve karakter  zenginlikleri  içeren kültürel bağlamlarla doludur.

Gezegen Derbileri  İle  Memleket   Derbilerinin  Farkları “Bir Farktadır”
Gezegenin  namlı  derbilerinin  hemen  hepsinde inançsal, ırksal, sınıfsal, ekonomik, aristokratik, lümpenlik,  etnik,   algısallık, bakış, duruş ve  yaşayış karşıtlığı vardır. Anılan  karşıtlıklar   derbilere  seyir  güzelliğinden  çok  mahalle baskılı, kazanma  stresleri  ve   ayrıksıları getirmektedir.

Oysa, cennet  memleketin  derbileri arasında  anılan  bu olumsuzlukların hiçbiri yaşanmaz.

Yaşananlar ise  iletişim  kazalı yöneticiler, skorsever medyatik kafalar  ve kulüplere  asalak bedavacı yaşayan  taraftarların  münferit  hallenmelerindendir.

Gelen Derbinin Evsahibi  Galatasaray   Şampiyon Etiketli
Süper Ligde geçen hafta  Galatasaray 82 puana  ulaşıp  şampiyonluğunu ilan etmesiyle bugünkü derbiye 23.şampiyonluk  etiketiyle çıkıyor.
Şampiyonluk kutlamalarının  ağız tadıyla yapılabilmesi için  Galatasaray’ın derbiyi kedersiz bir sonuçla  kapatmaya ihtiyacı var.

Süper ligin,  en çok galibiyet (26) alan ve en az  gol yiyen (27)  takımı  olarak  Galatasaray’ın sezon boyunca  sergilediği oyunu  derbide  de  sergilemesi halinde   dolu  tirübünlerdeki taraftarının da  desteğiyle galibiyete  yakın  gözüküyor.

Derbide Fenerbahçe  Sessiz  ve  Mutsuz
Galatasaray ile 37. hafta mücadelesinde  deplasmanda karşılaşacak  olan Fenerbahçe’de   derbi öncesi sessizlik   ve mutsuzluk gözleniyor.   Buna neden  faktörlerin  başında  son  haftalarda  iki kez  ayağına gelen Galatasaray’la puan  farkını kapatma  ve derbiye  de   kendi kaderini kendisinin belirleyebileceği  bir puan  farkıyla  çıkma durumunu  kaybetmesidir.

Her  takım ve futbolcu için hedeflerden uzaklık  maçlara  zor   hazırlanmayı   ve    motivasyon  kaybına  neden olur. Fenerbahçe’nin de bu psikolojiyle derbiye hazırlandığı gerçeği  de   derbiden alacağı  sonuca etki edecek  gibi  duruyor.

Oyunu Yüksek Ezeli  ve  Ebedi Bir Derbi Daha Olsun!
Kadro istikrarı  ve şampiyon etiketi psikolojik gücü  derbide  Galatasaray’ın  lehine  yazıyor.

Fenerbahçe tarafında ise   kadro istikrarından ve  bu  oyunun  doğrularından uzak futbol aklıyla kaybettiği puanlara  hayıflanma  gözleniyor. 
Bu hayıflanma son  9 Sezondur   ulaşılamayan şampiyonluk özlemiyle ve taraftarının  mahalle  baskısıyla mutsuzluk olarak takıma yansıyor.

Süper  Ligin  son derbisi  olan 37. Haftadaki  Galatasaray Fenerbahçe derbisi  yüzyılı  aşan ezeli  rekabeti ve ebedi  dostluğu bir kez  daha   yaşatacak.  
Bu sezon şampiyonluk adına büyük bir mücadele veren iki ezeli rakibin derbinin adına  ve büyüklüğüne yakışır  oyun ve tutum  sergilemesi spor kamuoyunun en  temel  dileği olurken;  sözün sonu da;  “sakatlıksız, var’sız ve  çizgisiz”  ama   futbol  çizgisi  yüksek bir derbi olsun  demekle gelmiş olsun.

Kaynak
*Kuper, S. (2014). Football Against the Enemy. Çeviren: Sinan Gürtunca. İstanbul: İthaki Yayınları. ISBN: 9789758725700 onedio.com. (19.03.2021). https://onedio.com./haber/dunyanin-en-buyuk-25-derbisi. 670833

İletişim  ve Erişim
Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1
 

NELER SÖYLENDİ?
@
Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

DİĞER YAZILARI Avrupa Karnesinde Eurolar, Oyunlar ve Sonuçlar Süper Lig’de İlkler Geldi Kuntz Gitti! A Milli Acizlikte Kuntz’a Sorulan Sorulara Japonya Cevap Verdi! Flick ve Kuntz Oyunlarında Dokunuş Basına mı? Sahaya mı?. Türkiye İlk Kez Takım Sporlarında Muhteşem Sultanları’yla 2023 CEV Avrupa Şampiyonu Muhteşem Sultanlar, Olağanüstü İtalya Galibiyetiyle CEV Avrupa’da Finaldeler! 30 Ağustos Zafer Bayramında Sultanlar’dan 2023 Avrupa Şampiyonasında 5. Defa Yarı Final Zaferi Futbol Aleminde Vefa Yoksunluğunun Son Adı: Ersen Martin! Bu Saha Zeminleriyle Süper Lig Marka Olamaz!... Avrupa Yolunda 4 Dörtlük Temsilcilerimiz 65 Gün Sonra Süper Lig’den İlk Kareler!  Futbolunuz Batsın! Avrupa’da Türk Haftasının Turlama Sayıları Çok Kıymetli Konferans Ligi’nde Tur Getiren Fenerbahçe’de Evrilenler 5 Yeni Transferli Fenerbahçe’den Avrupa’ya 5 Gollü Başlangıç Onlar Artık Dünya’nın Sultanları Her Rüzgardan Sezon Başı İklimi Fenerbahçe’nin Futbol Aklı İsmail Kartal’a Kredi Var Ama Sabır Yok! Yakışıklı A  Milli  Takım Cumhuriyet’in 100. Yılında 61. Türkiye Kupası’nın Sahibi; Fenerbahçe City of Manchester’den Fenomensiz Skorla UEFA Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu Yarı Final Basketbol Dayağında Son Hamle, İlk Finalist Anadolu Efes’ten! Derbilerde Her Şey Orta Sahadır! Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılında Hakedilmiş Şampiyonluk ve Galatasaray Türkiye Kupası’nda Kadro Derinliği Fenerbahçe’ye Finali Getirdi Jesus’un İlk Derbi Galibiyeti Gecikmiş İyi Oyunla Geldi 2022-2023 Sezonu'nda Filenin Sultanlarının Sultanı Fenerbahçe Fenerbahçe Gol ve Pozisyon Fakiriyken; Sanki Şampiyonluğa Oynayan Giresunspor’du!.. Bu Güneş'e Kar Dayanmaz! Travmalar Sonrası Jesus İçin En Zor Maç, Sivasspor Deplasmanıydı Kadınlar Basketbolunda Ambargonun Adı: Fenerbahçe Çekirge Bu Kez İstanbulspor’dan Zıplayamadı Süper Ligin Cek-Cak’lı Hesaplarını Karagümrük Yeniden Başlattı İki Türk Takımlı Eurolig Kadınlar Basketbol Finalinin Şampiyonu Fenerbahçe Kafası Karışık Fenerbahçe ve Taraftarın Ankaragücü Zorluğundan Çıkışı Fenerbahçe’den Kramponsuz, İsteksiz ve Oyunsuz Geri Dönüş Sıradışı Derbinin İkinci Devresi Beşiktaş’a Yazdı Fenerbahçe Beşiktaş Derbisinin Rakamları İyi Oyuna İşaret Ediyor Sayılarda Büyük Skorda Küçüğüz A Milli Takımdan EURO 2024’e Kayıpsız Başlangıç Alanya’da Protokolsuz ve Var’sız Varoluş Hatice ve Netice Büyük Maçları Kazanmadan Büyük Hoca da Takım da Olunmaz! Depremden Etkilenen Sporculara AYİSK VE YİSK Kulüplerinden Destek UEFA Finans Raporu’na Göre; Öz Sermayede Batmış Süper Lig Fenerbahçe’ye Adana’da Futbol Sertliği Değil; Futbol Dayağı! Her Yenilen Yapacak Bir Şey Yok Diyor (!) Nasıl Yok! Ankaragücü’nün Hocası Ömer Erdoğan’a Bak! Ankara Yüzme İhtisas Spor Kulübü Spor, Çevre ve Olimpiyat Ruhunu Yaşatmada 39. Yaşına Girdi İletişimsiz ve Formsuz Jesus Hoca Deniz Bitti; FIFA'dan Futbolcu Temsilciliğine Yeni Düzenleme Geldi!  Her Daim Kupa Beyi; Ankaragücü Yeni Yılın İlk Derbisinde Skoru da Oyunun Saygısını da Hak Eden Galatasaray Oldu Gezegenin Marka Derbileri Arasındaki Memleketin En Namlı Derbisinin Yumuşak Karınları Fenerbahçe’ye Antalya’da Moral Motivasyon Fenerbahçe Pın Kodunu Buldu Süper Ligi Özledim-Özlemedim! FIFA 2022 Dünya Kupası'nda İki 10 Numaranın 10 Numara Finali 2022 Dünya Kupası'nın Üçüncülük Maçında Hırvatistan’a Helal, Fas’a Canın Sağolsun! FIFA 2022 Dünya Kupası'nda Sürprizlerine Devam Eden Fas Fransa’yla Yarı Finalde Buluştu FIFA 2022 Dünya Kupası'nda İlk İki Yarı Finalist Penaltılardan Çıktı Gençlerbirliği Yemeğinde Amatör Spor Kulüplerine “Yanınızdayız” Mesajı 1000. Maçında Messi Resitali Turnuva Takımı Namlı Almanya 2022 Katar’da Artık Yok! 6222 Sayılı Yasa Gereği Şiddet Her Yerde Şiddettir! Niye Şehir Kimliği Öne Çıkarılıyor? 2022 Katar Dünya Kupası’nın Dudak Uçurtan Rakamları A Milli Takımda Skorlar Alınınca İşler Şimdilik İyi Fenerbahçe’de Koordinasyonsuzluğun Faturası Giresunspor’a Yazdı Gonga İhtiyacı Olan Fenerbahçe ve Sivas’tan Macera Aramayan Kazandı Futbolun Analizlerini ve Bilgi Yönlerini Seven İki Hocadan Beraberlik Maçı Türk Futbolunda Dört Dörtlük Bir Gece Pes Etmeyen Fenerbahçe’den Hem Liderlik Hem Kasa Maçı Gergin Galatasaray’da Muslera 1 Puan Alabildi Fenerbahçe Yetecek Kadar Oynarken; Ankaragücü’nün Oyun Planı Erken Golle Bozuldu Türkiye'yi Avrupa Piyasasına Daha Az Elemeli Daha Fazla Takımlı Götürecek 4 Galibiyet Beşiktaş da Fenerbahçe de Hakem de 0-0’a Oynamış! A Milli Nakavttan Sonra, Geldik Annemizin Ligindeki Beşiktaş Fenerbahçe Derbisine Turnuvayı Zihinde ve Fizikte Bitirmiş A Milliler Futbolun Oligarşik Profesyonelleri! “Memlekette Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Da Var” Zayıf Gördüğün Lüksemburg’u Oyuna Ortak Edersen Taktiğin de Olmaz Herkese Aynı Modelle Oynayanlar Kayıptalar! Fenerbahçe’den Fransa’da Taktiğe Karşı Yetenek ve Yürek Süper Ligin Renkli Takımı Başakşehir Gizli Şampiyon Adayı Mı? Kadıköy’de 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' Mottosuyla Avrupa’ya İstenen ve Özlenen Başlangıç Memlekette Alıcısı Olanlar ve Olmayanlar! Konyaspor Fenerbahçe’nin Hızını Pas Trafiğiyle Düşürerek Skor Yaptı Sezonun İlk Dev Maçında Trabzon’un Fırtınası Galatasaray’ın Kükremesi Yok! UEFA Kadıköy Ahvalinde Fenerbahçe Agresif Taraftar Yoğun Fenerbahçe’de Her Maça Ayrı Senaryo Avrupa Ligi Play-Off'unda Jesus’tan 3 Stoperle Oynama Testi Yanlış Adresli Santrafor Arayışındaki Fenerbahçe’de Tabelayı Sistem Yapıyor Süper Ligin İkinci Haftası Gerçek Test Maçlarını Gösterdi Temposuz ve Baskısız Fenerbahçe’nin Avrupa Turu
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1GALATASARAY513
 • 1FENERBAHÇE412
 • 1ÇAYKUR RİZESPOR611
 • 1BEŞİKTAŞ510
 • 1TRABZONSPOR59
 • 1MONDİHOME KAYSERİSPOR69
 • 1TÜMOSAN KONYASPOR69
 • 1YUKATEL ADANA DEMİRSPOR48
 • 1ATAKAŞ HATAYSPOR57
 • 1CORENDON ALANYASPOR57
 • 1MKE ANKARAGÜCÜ66
 • 1BITEXEN ANTALYASPOR66
 • 1VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK66
 • 1EMS YAPI SİVASSPOR66
 • 1KASIMPAŞA56
 • 1PENDİKSPOR FUTBOL64
 • 1RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ53
 • 1GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ63
 • 1İSTANBULSPOR42
 • 1YILPORT SAMSUNSPOR51
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
"" Tercüme