21 Temmuz 2024 Pazar
ads
DOLAR 33.20 ₺
EURO 36.02 ₺
STERLIN 42.81 ₺
G.ALTIN 2,546.09 ₺
BTC 66,821.41 $
ETH 3,495.63 $
BİST 11,156.20

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Gençlerbirliği Yemeğinde Amatör Spor Kulüplerine “Yanınızdayız” Mesajı

Yayınlama: 4 Aralık 2022 Pazar 21:46 Okunma: 116

Ev Sahibi Gençlerbirliği

  • Gençlerbirliği   Spor  Kulübü tarafından   düzenlenen Amatör Spor  Kulüpleri  ile Gençlerbirliği  Spor  Kulübü arasında  istişare  ve kaynaşma  yemeği 01.12.2022 tarihinde  gerçekleştirildi.
  • Gençlerbirliği   Spor Tesislerinin yanında  bulunan  Wonders Salonunda   saat 19.00’da organize edilen  yemeğe   Gençlerbirliği   ev sahipliği yaptı.
  • Yemeğe  Gençlerbirliği   Spor  Kulübü Başkanı Sayın Niyazi  Akdaş,  yönetim kurulu üyesi Sayın Fatih Curebal, Amatör  Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Sayın Murat Kandazoğlu,  Ankara Gençlik ve İl  Spor  Müdürü  Sayın Mustafa  Çelik  ve  250’ye yakın  amatör  spor kulübü temsilcisi katıldı.

Yemekte   Gençlerbirliği   yönetim kurulu üyesi Fatih Curebal,  ASKF  Başkanı Murat  Kandazoğlu; Ankara Gençlik ve İl  Spor  Müdürü Mustafa  Çelik  ve  Gençlerbirliği   Spor  Kulübü Başkanı Niyazi  Akdaş  birer konuşma yaptılar.

Konuşmalardaki ortak nokta “amatör  sporun sorunlarının farkındalığı ve  amatörlere destek sözleri” oldu.

Gençlerbirliği   Spor  Kulübü Başkanı Niyazi  Akdaş’ın “Gençlerbirliği   olarak amatörlere  her zaman desteğe hazır olduklarını  vurgularken, takımın   maçlarına olan  ilgisizliği  şu örnekle açıkladı:

“Rizespor Ankara’ya deplasmana protokol,  bürokrat  ve  milletvekillerinden oluşan  70  kişiyle  gelirken, aynı ilgiyi ve desteği biz göremiyoruz” dedi.

Yemekli Toplantı  Önemli  ve Değerli Ama!

Düzenlenen yemekli toplantı  amatörlerle istişare açısından önemliydi,  ancak toplantıda bir somut adım  ve kararın alınmadığı  gözlendi.

Amatör  Spor Kulüplerinin  sorunlarının salt  parasal  olduğu bağlamında   konuşmalar  gerçekleştirildi.

Oysa,  Gençlerbirliği   Spor  Kulübü Başkanı Sayın Niyazi  Akdaş’ın  yukarı satırlarda yer verilen “takıma ilgisizlik” konusu  ve amatör  sporlara  dönük tesisleşme konuları yüzeysel  ve gelecek zamanlı umut ve  ümit  cümleleriyle yansıtıldı.

Toplantıya AYİSK ve İdeal Spor Kulübü’nü Temsilen Katılım  ve Teşekkür

Ben de başta  yüzme  olmak üzere, atletizm, masa tenisi ve satranç  gibi farklı spor  dallarıyla   G.M.K. Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine bağlı olimpiyat anlayışıyla faaliyette bulunan merkez  spor kompleksi Gölbaşı’nda olan Ankara Yüksek  İhtisas Spor Kulübü (AYİSK)  ve İdeal  Spor  Kulüpleri Başkanı  Dr.  Sayın İbrahim Yüngül adına etkinliğe katıldım.

Toplantıyı düzenleyip Amatör Spor Kulüplerini bir araya getiren  Gençlerbirliği Spor Kulübü  yönetimine  ve  emek verenlere teşekkür ederken:

1. Toplantınınulusal   ölçekte memlekette amatör spor planlamaları  yapılmasına,

2. Sporun  sadece   oligarşik futbol yapılanmasından  ibaret olmadığına,

3. Memlekette özellikle futbolda alt  yapı  özneli ifadelerde sadece Altınordu  örneğiyle yetinilmemesi gerektiğine,

4. Anadolu ve Ankara futbol habitifinden İstanbul futboluna sunulan  birkaç Gençlerbirliği bonservisli  futbolcu  adının  daha çok çoğaltılmasına başlangıç vesilesi  olmasını  dileyelim!..

Söz sonunda Amatör  Sporlar  Desteklenmeli

Sporun her  dalı önemli ve değerlidir. Ancak; sporun zirvesinde profesyonel  futbol bulunuyor. Teoride ve sahada gerçek  olan bu  görüşü gerek futbol  gerekse genel spor kamuoyu yadsımıyor.

Hatta futbolun  İstanbul  oligarşiklerinde  oynayan şöhretli  bir  futbolcu da “biz  kazanıyoruz, basketbolcular  yiyor (!)” derken futbolun para  kaynağı  yönüne dikkat çekmişti.

· Profesyonel futbolun tahtasına nereden bakarsan bak,  “bu oyun parayla  oynanıyor.”

· Sporun  amatör her  uğraşı da  aslında ve özünde  belirli  bir  parasal  kaynak  gerektiriyor.

· Parasal kaynaklar içinde; “fizik-mekan tesisleri, spor salonları, futbol sahaları, yüzme havuzları, amatör  evleri ve bu  tesislere   erişim  ve ulaşım  koşulları” da  elbette  yer alıyor.

· En  basit ve  yalın  yürüme  bile bir  kişisel cüzdan  sağlığına uygun orta  halli bir bütçe gerektiriyor.  Çünkü, zenne  ve  merdane   mokasen  ayakkabılarla  yürüyüş  zor  ve sağlıksızdır (Karaağaçlı, 2022).

Kaynaklar

Gençlerbirliği (2022).  Amatör Spor  Kulüpleri  ile Gençlerbirliği  Spor  Kulübü arasında  istişare  ve kaynaşma  yemeği. Ankara: Gençlerbirliği Spor  Kulübü Tesisleri. 01.12.2022.

Karaağaçlı, M. (2022). Futbolun  Oligarşik Profesyonelleri! “Memlekette Amatör  Spor  Kulüpleri Federasyonu  Da Var.” Ankara: www.yurtspor.com. 23.09.2022.

Erişim

Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.

e-posta : mkara@gazi.edu.tr
Web    (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara

Web    (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara

Web         (3): www.yurtspor.com

Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir

Web         (5): www.mektepligazete.bülten

Facebook (1): Kirizma
Facebook (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter    : M_Karaagacli_
İnstagram : mustafakaraagacli1

Tercüme