26 Şubat 2024 Pazartesi
ads
DOLAR 31.12 ₺
EURO 33.81 ₺
STERLIN 39.50 ₺
ALTIN 2,033.18 ₺
BTC 51,166.86 $
ETH 3,055.20 $
BİST 9,339.27

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Galatasaray’dan 4 Golle, 4 Kazanç ve 3 Puan

Yayınlama: 25 Kasım 2023 Cumartesi 23:10 Okunma: 91

Galatasaray’  Milli  Ara Yaramış!

Süper Lig'in 13'üncü haftasında Galatasaray, milli aranın ardından İstanbul Rams Park Stadyumu'nda taraftarının önüne çıktı.

Alanyaspor'u konuk eden  Galatasaray 4 golle 3 puanı  aldı (4-0).

Galatasaray’ın  4  farklı  kazandığı  maçta artı 4 kazancı oldu.

1-Fizik  kalitesi takımın  yükselmiş göründü.

2-Averaj yaptı.

3-Rotasyon seçeneğini  harekete  geçirdi.

4-Okan Buruk  kaybettiği maçlarda bile yapamadığı kadro  tercihlerini bu maçta  yaptı.

Galatasaray’ın Diğer Katma Değerleri

Bu kazançlarının yanında  Galatasaray takım olarak   ilk 35  dakika maça sağlı  sollu ataklarla dominasyon  gösterdi. pas alış-verişinde   olumlu pas  yüzdesi yüksek oldu. Alanyaspor'un kaptığı topları ise   çok  çabuk geri aldı.

- Galatasaray Alanyaspor  karşısında bu oyunun  klasik   saha  kurgusunda çok önemsenen Muslera, Sanchez  ve  İcardi omurgasını fizik olarak sağlam kurdu.

- İcardi son  üç maçlık gol atamama  sıkıntısını  giderdi.

- Galatasaray  beğenisi yüksek goller  attı.

- Maç  öncesi  takımını özleyen taraftarına 4 gol sundu.

- Zaha bisiklet hareketiyle  attığı  jeneriklik golüne ek  olarak yaptığı asistle de  istatistik yaptı. Zaha  fizik olarak da  iyi duruma  geldiğini gösterdi.

- Kaan  Ayhan  her maçtaki performansıyla   10  üzerinden 82lik katkı  getirdi.   Kaan  Ayhan 9  ikili da 7 ikili mücadele  ile   her takıma  her   hocaya   lazım adam  profili  gösterdi. 

- Galatasaray'ın sanatkar  futbolcularından  Dries Mertens,  Alanyaspor karşısında fark yarattı. Mertens, 2 gol, 1 asist ile 10 numaralı forması gibi 10  numara  oynadı. 
- Kerem ilk 11’de başlamadığı  maçta oyuna sonradan girip süre aldığı dönemde 3.  Bölgede yaptığı presle ve fizik üstünlüğüyle takımına  katkı  verdi. Ama  Kerem aynı başarıyı son gol vuruşlarına  yansıtamadı.

Modern futbolda  fizik  gücün  önemi  ortadadır. Ancak  sanatkar  ayakların da devreye girmesi  koşuluyla.

Bu bulguyu  A milli  takımın 3-2 kazandığı Almanya  maçı  çok net  gösterdi.  Almanya’nın ne oynadığı belli olmayan  takım olarak top kapma ve  hücum etme  anlayışının oyuna  ve tabelaya yansımadığı görüldü.  A mililer Almaya karşısında Galatasaray  da  Alanyaspor maçında  bu  veriyi destekleyen  skorlar aldı.

Bu  Alanyaspor  Nasıl  Süper Lig  Takımı Kimliği  Taşıyor?

Galatasaray  elbette  görece olarak  Alanyaspor’da  daha nitelikli kadro  formasyonuna  sahip. Bunu Alanyaspor teknik sorumlusu Fatih  Tekke  de belirtti.  Fatih Tekke  istifa  anlamına gelen  “başarısız değil! çok  başarısızım!” derken  de takımının  düzensizlik  içinde olduğunu  vurguladı.

Alanyaspor   Galatasaray  karşısında ne oynadığı belli  olmayan bir görüntü verdi.  

Alanyaspor’un 4-3-3   mü? 4-4-2 mi? gibi temel oyun  planınından uzak 5-7 oyuncuyla  1. Bölgeye  dizilen ve oyunu beraberlikte  tutma  görüntüsü  vardı. Bu  görüntüde  Süper  Lig’in en iyi kanat  oyuncularından olan  Efecan’ın  önlibero  oynaması   herkese  gösterdi.  Alanyaspor'un  maç   boyunca 0.2  gol girişimi de  Süper Lig  karnesinde  sınıfta  kaldığının  istatistik  değeri olurken;  Galatasaray karşısındaki  dağınık  oyunuyla da beraberlik alamayacağı belliydi.

Alanyaspor'da 4  golü kalesinde gören Ertuğrul’u anmamak  haksızlık  olurdu. Ertuğrul çıkardığı mutlak 5 gol pozisyonuyla da  takımı adına en iyi performans  gösteren  ismi oldu. Fatih  Hocanın  da dediği gibi Ertuğrul skorun  Galatasaray lehine 7,8-0  olmasını  önledi.

Hakem de Sakatlanır!

Galatasaray Alanyaspor maçının orta hakemi adalesinde ağrı hissedince maçı  tamamlayamadı.  İyi idmanlarla kuvvetlenecek  adale  hareketlerinin  “hafta içinde iyi çalışan hafta sonunda   maç içinde rahat eder”    ilkesinin  hakemler tarafından  da  benimsenmesi ve uygulanması  gerekiyor.

Maç Sonunda Okan Buruk’tan Sosyal Mesaj

Galatasaray'ın bu sezon aldığı en farklı galibiyet olarak kayıtlara geçen Alanyaspor maçı sonrası Okan   Buruk’tan “kadına  şiddetin durmasını isteyen  ve kınayan”  ifadeleriyle sosyal  mesaj geldi. 

Bu vesileyle yaşanılası bir gezegen  ve  memleket  için  “kadına  şiddete sıfır  toleranslı siyaset, plan,  program  ve ceza-i işlemler yapılması  gerekiyor. Toplumsal yapının tümü “şiddetin her türüne artık  yeter!”  demeli.

İletişim  ve Erişim    
Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1

Tercüme