DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mustafa Karaağaçlı
Mustafa Karaağaçlı
Giriş Tarihi : 24-09-2022 13:12

Futbolun Oligarşik Profesyonelleri! “Memlekette Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Da Var”

Amatör

Amatör  uğraşısını  zevk  için  yapar. Her alanda amatör  durum yaptığı uğraştan  keyif alır. Amatör yaptığı uğraşı her gün ve  her an  düşünmez. İlgi duyup beğenip seçtiği spor dalıyla ilgili  her  gün idman yapmaz. Amatör sporcuya  haftada  bir  ya da iki gün   antrenman  yeterlidir.  Cumartesi günü oynanacak maçlarda  Salı  ve Perşembe idmanları, pazar  günü oynanacak maçlarda  ise  Çarşamba ve Cuma yapılan  idmanlar  yeterli  görülür.  Amatör sporcu çıkacağı maçı  hafta boyunca da düşünmez ve  zihninde de  oynamaz. Çünkü  sadece işi  ve aşı  o maç değildir. Zira amatör sporcunun esas uğraşı ve  nasiplenmesi o maç  değildir.

Profesyonel

Profesyonel  seçtiği bir işi mesleği  uğraş  edinmiştir. Mesleğin gerektirdiği  bilgi, beceri ve tutumlara  sahiptir. Profesyonel,   o meslekte ustalaşmıştır. Profesyonel sporlarda her gün  idman,  zihinsel hazırlık  ve  kafaca maçlara hazırlık gerekir. Çünkü; profesyonel sporcu, yaptığı spor branşında uzmanlaşmıştır.  Profesyonel yaptığı her davranıştan  önce  maddi  sonra manevi olarak  sorumludur.

Amatör  Sporlar  Desteklenmeli

Sporun her  dalı önemli ve değerlidir. Ancak; sporun zirvesinde profesyonel  futbol bulunuyor. Teoride ve sahada gerçek  olan bu  görüşü gerek futbol  gerekse genel spor kamuoyu yadsımıyor.

Hatta futbolun  İstanbul  oligarşiklerinde  oynayan şöhretli  bir  futbolcu da “biz  kazanıyoruz, basketbolcular  yiyor (!)” derken futbolun para  kaynağı  yönüne dikkat çekmişti.

· Profesyonel futbolun tahtasına nereden bakarsan bak,  “bu oyun parayla  oynanıyor.”

· Sporun  amatör her  uğraşı da  aslında ve özünde  belirli  bir  parasal  kaynak  gerektiriyor.

· Parasal kaynaklar içinde; “fizik-mekan tesisleri, spor salonları, futbol sahaları, yüzme havuzları, amatör  evleri ve bu  tesislere   erişim  ve ulaşım  koşulları” da  elbette  yer alıyor.

· En  basit ve  yalın  yürüme  bile bir  kişisel cüzdan  sağlığına uygun orta  halli bir bütçe gerektiriyor.  Çünkü, zenne  ve  merdane   mokasen  ayakkabılarla  yürüyüş  zor  ve sağlıksızdır.

Memleketin Varolan Arızalı Spor Kafası  Ne  Vakit Değişecek?

Skor sever futbol medyasının kulüp başkanlarına her transfer döneminde  her gün sıkça sordukları “başkanım  uçaklar ne zaman inecek?” sorusuna kulüp  başkanlarının  da “bizde  transfer bitmez! Her an  yeni uçaklar inebilir”  böbür diliyle  anlatan başkanlarının bu arızalı dilini ve  anlayışını terk etmek  gerekiyor.

Zira  ve çünkü; uçakların sık inmesiyle memleket sporu  özellikle  futbolu kalkınmaz. Hele profesyonel  futbolu hiç ilerlemez.  35 yaş kontratlı yabancı  futbolcularla ve teknik  kadrolarla yapılan  garanti maaşlı  kontratlarla yakında kulüpler  batırılır  ve kepenkler  indirilir.

Mümkünse  elde  avuçta  olanlar için memleket  hava alanlarından uçaklar daha  çok kaldırılmalı  geldikleri yerlere  gönderilerek,  yabancı futbolcu enflasyonu azaltılmalıdır. süreç içinde de  doğacı tabiriyle “sıfır atık” hale  getirilmelidir.

Yabancı kuralındaki  sayı tartışmaları yerine;  öz kaynak  sporculara bakılmalıdır.

Bu  durum yapılmadığı  için, A  Milli Takıma alınacak  futbolcular  için yerli  mi?  değil mi? tartışmaları kişiselleştirilip, esas sorun olan yapısal tartışmalardan koparılıp, futbolcunun Galatasaray’lı Yusuf örneğinde  olduğu gibi  T.C  kimliği var  mı?  pasaportuna bakıldı mı? gibi A Milli  Takımda Lüksemburg  ve  Farao Adaları maçları için  açıklanan aday  kadro  için son bir haftadır güncel ama, kişisel,  magazinsel, yüzeysel ve  kötü icralı dramaya indiriliyor.

Oysa, sporda da çözümde bilim ve bilimsel yol ve  yordam bellidir.

· Gelin,  ulusal   ölçekte memlekette amatör spor planlamaları  yapalım!

· Her vakit  bu kısa devre  yanık  arızalı sportif konu   açıldığında  “özneyi  sadece  Altınordu  yapma! üç-beş-on-…kulüp adı ve örnekleri verebilecek noktaya getirelim!

Amatör  Spor  Kulüpleri Federasyonu’ndan (ASKF) Bilgilendirme  Etkinliği Gerçekleştirdi

ASKF, 21.09.2022  tarihinde  2022-2023  Spor  Sezonu  Öncesinde  bilgilendirme etkinliğini  gerçekleştirdi.

Etkinliğe Çankaya, Polatlı,  bala, haymana, Gölbaşı ve Şereflikoçhisar bölgesindeki amatör kulüplerin  başkanları  ya da  kulüpleri  temsilcileri   katıldı.

Ben de başta  yüzme  olmak üzere, atletizm, masa tenisi ve satranç  gibi farklı spor  dallarıyla   G.M.K. Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine bağlı olimpiyat anlayışıyla faaliyette bulunan merkez  spor kompleksi Gölbaşı’nda olan Ankara Yüksek  İhtisas Spor Kulübü (AYİSK)  Başkanı  Dr.  Sayın İbrahim Yüngül adına etkinliğe katıldım.

ASKF  Başkanı Sayın Murat  Kandazoğlu;

 • ASKF bünyesinde  yapılan icaraatları  anlattı.
 • Yeni  Spor Yasası  hakkında temel öz bilgiler verdi.
 • Yeni  Spor Yasası kapsamında  “kulüplerin yıllık bütçelerinin ancak % 10’u düzeyinde borç  yapabileceklerini,  harcamalarını  10 gün içinde yazılı kayıt altına alacaklarını, 7 bin TL üzeri kaynaklarını banka hesaplarında tutacaklarını” belirtti.
 • Yeni  Spor Yasası  hakkında   tüm bilgilerin  ASKF internet  sayfasında yer aldığını  vurguladı.
 • Ankara  futbolunun  önemli ve değerli  bir hafızası  olan  19 Mayıs  Stadyumu ihalesinin yapıldığını açıkladı.
 • Ankara 19 Mayıs  Stadyumu  kompleksinde  2 futbol sahasının  olduğunu anacak bunun yeterli olmadığını,  ivedi olarak 2  futbol sahasına daha ihtiyaç olduğunu vurguladı.
 • Çünkü,  salon sporlarında   yer sorunlarına bir şekilde  çözümler  bulunduğunu ancak; futbol maçları ve takımların hafta içi maçlara hazırlık  idmanları için  saha ihtiyacı olduğunu belirtti.
 • Ankara-Batıkent’de rahmetli Adnan  Kahveci  Parkı yanında bir futbol  sahasının  ve sahanın yanına da Amatör  Evi’nin  yapımın sürdüğünü müjdeledi.
 • Ankara Eryaman   ve Ovacık’ta spor kompleksinin yapılacağını duyurdu.
 • Ankara Büyük  Şehir Belediyesi’nin amatör  spor kulüplerine yaptıkları  deplasman  maçları için  otobüslerle  destek  verdiğini  açıkladı.
 • Her spor dalından amatör spor kulüplerinin yaşamaları  için yerel  ve merkezi yönetim desteklerine  ihtiyaç olduğuna  dikkat  çekti.

ASKF  Etkinliğinde Gözlenenler 

ASKF tarafından yapılan bilgilendirme  etkinliği  amatör spor kulüplerinin yalnız olmadıklarını, amatör  futbol kulüplerinin TFF’ye  ulaşmada  etkili  bir kanal ve  başvuru mercii olduğunu  göstermesi açısından önemli ve değerliydi.

 • Futbolun  tozunu, çamurunu, yağmurunu, karını ve  güneşini başta  Konya’nın farklı ilçelerinde 1975-1978 yıllarında 1978-1985 yıllarında  ise Ankara 19  Mayıs’ın  toprak sahalarında da oynayarak, sonradan  Ankara Demirspor’la  doğal çim sahalar yaşamış biri olarak, halen  de sürdürdüğüm  spor yazarlığı ve üniversiter  görevim gereği bir  eğitim bilimci olarak  anılan etkinlikten  nasiplendim.
 • Memlekette  yıldız sayılarıyla böbürlenilen otel toplantı salonlarında   yapılan ve  katılımcı  üye  başına  yüksek konaklama faturaları ve salon kiraları  çıkaran  bir tür  tatil  ahvali   etkinlikler yerine;  ASKF  etkinliğinin  gösterişten uzak sade ama amacına  uygunluğu gözlendi.
 • c  Başkanı Sayın Murat Kandazoğlu;  demokratik usullü seçimle  geldiklerini bu  nedenle kulüplerin her  daim  yanında olacakları mesajını birkaç kez vurgularken sesi ve beden dili doğaldı.

Söz  Sonunda  ve Yeni  Spor Yasası’na Bir  Öneri

 • Bu satırların sahipliği ve sorumluluğu  içinde etkinlikte de söz alıp belirttiğim gibi,  “TBMM  tarafından  kabul edilen Yeni spor  Yasası’nın  Meclisteki birkaç profesyonel futbolcu ve   sporla sahadan uzak hukukçular tarafından yapıldığını bu  nedenle   yeni yasanın  amatör  spor kulüplerinin  işlerini  kolaylaştırmadığını aksine   zorlaştırdığını”  söyledim.
 • Öneri olarak da  “memleket sporunun  profesyonel  futbol kulüplerine dayalı   hazırlanan Yeni Spor Yasası’nın  işlevsel olmadığını, bu nedenle amatör spor kulüpleri için  ayrı bir kanun çıkarılmasa da yeni ve ek bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini” belirttim.

Söz Sonunda  Bir Teşekkür

Her alanda memleketin  hayrına olan doğru işler  çoğaltılmalı anlayışı içinde, ASKF tarafından  21.09.2022  tarihinde 2022-2023  Spor  Sezonu  Öncesinde   gerçekleştirilen  bilgilendirme etkinliğinin  sorumlularına ve görevlilerine ASKF Başkanı Sayın Murat Kandazoğlu ve takımına teşekkür edilerek çalışmalarına el verilmelidir.

Şayet, gözlenen bir eksiklikleri var-sa yine memleket duyarlılığı yararına doğru bilinen yanlışlarla değil; sporun ve yönetimin bilimsel doğrularıyla söylenmeli.

Kaynaklar

Kandazoğlu,  M. (2022). 2022-2023  Spor Sezonu Öncesinde Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Bilgilendirme  Etkinliğinde Yapılan Konuşma:  Ankara: K.H. Toplantı Salonu, Söğütözü Caddesi No:35.

Karaağaçlı, M. (2022). Yeni Spor Yasası Neler Getiriyor? www.yurtspor.com. Ankara: 04.01.2022.

Karaağaçlı, M. (2021). Eğitimin Sosyolojisi. Ankara: Bizim Büro Basımevi Yayın ve Dağıtım Hizmetleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.  

https://www.trthaber.com/haber/spor/yeni-spor-yasasi

Erişim

Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.

e-posta : mkara@gazi.edu.tr
Web    (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara

Web    (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara

Web         (3): www.yurtspor.com

Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir

Web         (5): www.mektepligazete.bülten

Facebook (1): Kirizma
Facebook (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter    : M_Karaagacli_
İnstagram : mustafakaraagacli1

NELER SÖYLENDİ?
@
Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

DİĞER YAZILARI Galatasaray Pes Etmiyor; Ama !  Fenerbahçe’ye   A Milli  Takım Arası Yaramamış! Galatasaray’dan 4 Golle, 4 Kazanç ve 3 Puan A Millilerden Bu Kez Galler’de Tarihi İlkler Geldi! Almanya’da Final Maçı Provasıyla Gelen A Milli Galibiyet Puan Kayıplarının Nedeni; Fizik Kaliteyi Koruyamamadır! Avrupa Haftasında Edirne Ötesinde Kayıbız! Derbinin Görünen Kadıköy’ünde Klavuz Avcı Oldu! Cumhuriyet’in 100. Yılında ASKF Desteğiyle Ankara Yüzme İhtisas ve Yeni İdeal Spor Kulüpleri 100 Ağaç Projesini Gerçekleştirdi Süper Ligin İstatistik Bahçesi; Fenerbahçe Fenerbahçe’nin UEFA Konferans Ligi’nde Liderliği Devam Ediyor Bayern Münih’e Karşı Cesur Oyun Galatasaray’a Yetmedi! Fenerbahçe Çekindiği Hatayspor’u Macerasız Farklı Geçti! Cumhuriyet’in Muhteşem 100. Yıl Kareografisiyle Derbi Galatasaray’ın A Milli Takım Montello Faktörüyle EURO 2024’e Ayak Bastı! A Milli Takım'ın Ekimde EURO 2024 Bileti Ayrıldı! Avrupa’dan Süper Lige Galibiyetle Döndüler Avrupa Haftasında Galatasaray ve Fenerbahçe Kazanırken Beşiktaş Geriliyor! Memlekete Bir İlk Daha; 2023 FIBA Süper Kupa'sı Fenerbahçe’nin Erteleme Maçlarında Galatasaray ve Fenerbahçe Kazançlı, Beşiktaş Yaralı! Avrupa Karnesinde Eurolar, Oyunlar ve Sonuçlar Süper Lig’de İlkler Geldi Kuntz Gitti! A Milli Acizlikte Kuntz’a Sorulan Sorulara Japonya Cevap Verdi! Flick ve Kuntz Oyunlarında Dokunuş Basına mı? Sahaya mı?. Türkiye İlk Kez Takım Sporlarında Muhteşem Sultanları’yla 2023 CEV Avrupa Şampiyonu Muhteşem Sultanlar, Olağanüstü İtalya Galibiyetiyle CEV Avrupa’da Finaldeler! 30 Ağustos Zafer Bayramında Sultanlar’dan 2023 Avrupa Şampiyonasında 5. Defa Yarı Final Zaferi Futbol Aleminde Vefa Yoksunluğunun Son Adı: Ersen Martin! Bu Saha Zeminleriyle Süper Lig Marka Olamaz!... Avrupa Yolunda 4 Dörtlük Temsilcilerimiz 65 Gün Sonra Süper Lig’den İlk Kareler!  Futbolunuz Batsın! Avrupa’da Türk Haftasının Turlama Sayıları Çok Kıymetli Konferans Ligi’nde Tur Getiren Fenerbahçe’de Evrilenler 5 Yeni Transferli Fenerbahçe’den Avrupa’ya 5 Gollü Başlangıç Onlar Artık Dünya’nın Sultanları Her Rüzgardan Sezon Başı İklimi Fenerbahçe’nin Futbol Aklı İsmail Kartal’a Kredi Var Ama Sabır Yok! Yakışıklı A  Milli  Takım Cumhuriyet’in 100. Yılında 61. Türkiye Kupası’nın Sahibi; Fenerbahçe City of Manchester’den Fenomensiz Skorla UEFA Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu Yarı Final Basketbol Dayağında Son Hamle, İlk Finalist Anadolu Efes’ten! Derbilerde Her Şey Orta Sahadır! Her Durum ve Zamanda Gözler Galatasaray-Fenerbahçe Derbisindedir Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılında Hakedilmiş Şampiyonluk ve Galatasaray Türkiye Kupası’nda Kadro Derinliği Fenerbahçe’ye Finali Getirdi Jesus’un İlk Derbi Galibiyeti Gecikmiş İyi Oyunla Geldi 2022-2023 Sezonu'nda Filenin Sultanlarının Sultanı Fenerbahçe Fenerbahçe Gol ve Pozisyon Fakiriyken; Sanki Şampiyonluğa Oynayan Giresunspor’du!.. Bu Güneş'e Kar Dayanmaz! Travmalar Sonrası Jesus İçin En Zor Maç, Sivasspor Deplasmanıydı Kadınlar Basketbolunda Ambargonun Adı: Fenerbahçe Çekirge Bu Kez İstanbulspor’dan Zıplayamadı Süper Ligin Cek-Cak’lı Hesaplarını Karagümrük Yeniden Başlattı İki Türk Takımlı Eurolig Kadınlar Basketbol Finalinin Şampiyonu Fenerbahçe Kafası Karışık Fenerbahçe ve Taraftarın Ankaragücü Zorluğundan Çıkışı Fenerbahçe’den Kramponsuz, İsteksiz ve Oyunsuz Geri Dönüş Sıradışı Derbinin İkinci Devresi Beşiktaş’a Yazdı Fenerbahçe Beşiktaş Derbisinin Rakamları İyi Oyuna İşaret Ediyor Sayılarda Büyük Skorda Küçüğüz A Milli Takımdan EURO 2024’e Kayıpsız Başlangıç Alanya’da Protokolsuz ve Var’sız Varoluş Hatice ve Netice Büyük Maçları Kazanmadan Büyük Hoca da Takım da Olunmaz! Depremden Etkilenen Sporculara AYİSK VE YİSK Kulüplerinden Destek UEFA Finans Raporu’na Göre; Öz Sermayede Batmış Süper Lig Fenerbahçe’ye Adana’da Futbol Sertliği Değil; Futbol Dayağı! Her Yenilen Yapacak Bir Şey Yok Diyor (!) Nasıl Yok! Ankaragücü’nün Hocası Ömer Erdoğan’a Bak! Ankara Yüzme İhtisas Spor Kulübü Spor, Çevre ve Olimpiyat Ruhunu Yaşatmada 39. Yaşına Girdi İletişimsiz ve Formsuz Jesus Hoca Deniz Bitti; FIFA'dan Futbolcu Temsilciliğine Yeni Düzenleme Geldi!  Her Daim Kupa Beyi; Ankaragücü Yeni Yılın İlk Derbisinde Skoru da Oyunun Saygısını da Hak Eden Galatasaray Oldu Gezegenin Marka Derbileri Arasındaki Memleketin En Namlı Derbisinin Yumuşak Karınları Fenerbahçe’ye Antalya’da Moral Motivasyon Fenerbahçe Pın Kodunu Buldu Süper Ligi Özledim-Özlemedim! FIFA 2022 Dünya Kupası'nda İki 10 Numaranın 10 Numara Finali 2022 Dünya Kupası'nın Üçüncülük Maçında Hırvatistan’a Helal, Fas’a Canın Sağolsun! FIFA 2022 Dünya Kupası'nda Sürprizlerine Devam Eden Fas Fransa’yla Yarı Finalde Buluştu FIFA 2022 Dünya Kupası'nda İlk İki Yarı Finalist Penaltılardan Çıktı Gençlerbirliği Yemeğinde Amatör Spor Kulüplerine “Yanınızdayız” Mesajı 1000. Maçında Messi Resitali Turnuva Takımı Namlı Almanya 2022 Katar’da Artık Yok! 6222 Sayılı Yasa Gereği Şiddet Her Yerde Şiddettir! Niye Şehir Kimliği Öne Çıkarılıyor? 2022 Katar Dünya Kupası’nın Dudak Uçurtan Rakamları A Milli Takımda Skorlar Alınınca İşler Şimdilik İyi Fenerbahçe’de Koordinasyonsuzluğun Faturası Giresunspor’a Yazdı Gonga İhtiyacı Olan Fenerbahçe ve Sivas’tan Macera Aramayan Kazandı Futbolun Analizlerini ve Bilgi Yönlerini Seven İki Hocadan Beraberlik Maçı Türk Futbolunda Dört Dörtlük Bir Gece Pes Etmeyen Fenerbahçe’den Hem Liderlik Hem Kasa Maçı Gergin Galatasaray’da Muslera 1 Puan Alabildi Fenerbahçe Yetecek Kadar Oynarken; Ankaragücü’nün Oyun Planı Erken Golle Bozuldu Türkiye'yi Avrupa Piyasasına Daha Az Elemeli Daha Fazla Takımlı Götürecek 4 Galibiyet Beşiktaş da Fenerbahçe de Hakem de 0-0’a Oynamış! A Milli Nakavttan Sonra, Geldik Annemizin Ligindeki Beşiktaş Fenerbahçe Derbisine Turnuvayı Zihinde ve Fizikte Bitirmiş A Milliler Zayıf Gördüğün Lüksemburg’u Oyuna Ortak Edersen Taktiğin de Olmaz Herkese Aynı Modelle Oynayanlar Kayıptalar! Fenerbahçe’den Fransa’da Taktiğe Karşı Yetenek ve Yürek Süper Ligin Renkli Takımı Başakşehir Gizli Şampiyon Adayı Mı? Kadıköy’de 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' Mottosuyla Avrupa’ya İstenen ve Özlenen Başlangıç Memlekette Alıcısı Olanlar ve Olmayanlar! Konyaspor Fenerbahçe’nin Hızını Pas Trafiğiyle Düşürerek Skor Yaptı Sezonun İlk Dev Maçında Trabzon’un Fırtınası Galatasaray’ın Kükremesi Yok! UEFA Kadıköy Ahvalinde Fenerbahçe Agresif Taraftar Yoğun Fenerbahçe’de Her Maça Ayrı Senaryo Avrupa Ligi Play-Off'unda Jesus’tan 3 Stoperle Oynama Testi Yanlış Adresli Santrafor Arayışındaki Fenerbahçe’de Tabelayı Sistem Yapıyor Süper Ligin İkinci Haftası Gerçek Test Maçlarını Gösterdi Temposuz ve Baskısız Fenerbahçe’nin Avrupa Turu
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1GALATASARAY1437
 • 2FENERBAHÇE1334
 • 3BEŞİKTAŞ1325
 • 4YUKATEL ADANA DEMİRSPOR1423
 • 5TRABZONSPOR1323
 • 6MONDİHOME KAYSERİSPOR1323
 • 7ÇAYKUR RİZESPOR1421
 • 8BITEXEN ANTALYASPOR1420
 • 9ATAKAŞ HATAYSPOR1418
 • 10KASIMPAŞA1318
 • 11VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK1417
 • 12MKE ANKARAGÜCÜ1316
 • 13EMS YAPI SİVASSPOR1315
 • 14GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ1315
 • 15TÜMOSAN KONYASPOR1414
 • 16SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL1413
 • 17RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ1412
 • 18YILPORT SAMSUNSPOR1411
 • 19CORENDON ALANYASPOR1411
 • 20İSTANBULSPOR148
Advert
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
"" Tercüme