28 Şubat 2024 Çarşamba
ads
DOLAR 31.16 ₺
EURO 33.86 ₺
STERLIN 39.60 ₺
ALTIN 2,033.28 ₺
BTC 56,967.52 $
ETH 3,258.03 $
BİST 9,179.48

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Flick ve Kuntz Oyunlarında Dokunuş Basına mı? Sahaya mı?.

Yayınlama: 12 Eylül 2023 Salı 08:15 Okunma: 54

Aralar  ve Ulusal  Milli Takımlar

Süper  lige milli  takım  arası verildi.

Aralar, hazırlık ve eksik yönleri gidermek için  fırsat  olurken, maç  ritmi  açısından da performans  düşüklüğü oluşturabiliyor.

Pratikte bu ara  ikliminin net garanti verileri ve bulguları yok!

Bilimsel  ipuçları  var.

Ara  haftalarında  takım hazırlıklarını, insan/oyuncu  odaklı düşünüp  yapmak, hem fizik  hem  psikolojik  açıdan daha  olumlu sonuçlara  götürebileceği varsayımından hareketle,  kadro  yapısına ve yaşına uygun  idmanlar yapılması gerekiyor.

Son Aranın  İyi  Gelmediği  İki Ülke;  Almanya  ve  Türkiye

Geçen  hafta liglere  ara  verildi.

Bu  ara kimi  takımlara iyi gelirken, Almanya ve  Türkiye’ye  iyi gelmedi.

Almanya geçtiğimiz  cumartesi günü  W. Arena’da  hazırlık  maçında, Japonya  ile karşılaştı. Maçı 4-1 kaybeden Almanya bu sonuçla “nerde  o eski muhteşem günler!”  demeyi sürdürdü.

Panzerler  toplama  oynama (%68) ve pas isabeti  (%90) dışında kalan  maça  etkisi yüksek isabetli şut ve toplam şut  gibi diğer verilerde sınıfta  kaldı (www.blunews.com).

Almanya  ve Flick

Almanya Japonya'ya 4-1  kaybedince, doğal ve  normal olarak  gözler  ve kameralar Takımın Teknik sorumlusu  Flick’e  çevrildi.

Flick;   maçın teknik  açıklamasına girmeden, Almanya Milli Takımının genel çalışma düzeni ve kendi  formasyonundan  bahsederek; şunları söyledi:

"Ben ve teknik ekibim her şeyi deniyoruz. İyi bir iş çıkardığımızı düşünüyorum ve doğru teknik direktör benim. Japonya karşısında gerçekten hayal kırıklığına uğradık. Japonya iyi bir takım. Şu anda böyle bir savunmayı geçebilecek durumda değiliz. Alman futbolu ayağa kalkmalı. Kendimizi toparlamalı ve Fransa'ya karşı iyi bir iş çıkarmalıyız (www.bulinews.com)”

Türkiye ve Kuntz

Türkiye, A Milli Futbol Takımı, EURO 2024 Elemeleri'nde Eskişehir'de Ermenistan'ı konuk etti. Milliler, Ermenistan ile 1-1 berabere kaldı.

Bu sonuç, kadro değeri 300 milyon Euro’yu aşan ve  FİFA sıralamasında  9. Sırada bulunan A Milli  Takım Dünya futbolunda 95. sırada yer alan Ermenistan karşısında beraberliği maçın son  bölümünde  yakaladı.

Türkiye,  bu  sonuçla, 5 maç sonunda puanını 10'a yükseltti. Ermenistan ise 5 maçta 7 puan topladı.

Türkiye, D grubunda ikinci sırada yer alırken, Hırvatistan ise puanını 10'a yükselterek lider  oldu.

Maç sonu, takımın teknik sorumlusu  Kuntz yine bilindik-tanıdık  geleneksel Avrupalı serinkanlılığında  açıklamalarda  bulundu.

Türkiye'deki karamsarlığı anlayamadığını ve gruptaki şanslarının hala devam ettiğini söyledi. Kuntz, görevinden alınacağına yönelik spekülasyonları ise "Hala burada hocayım" diyerek şöyle  devam etti;

"Böyle arka plandaki uydurmaca ve yalan temelli konular beni kesinlikle ilgilendirmiyor. Bu normalde yapılmayacak bir durum.. Bu tarz durumlar, sosyal medyadan inanılmaz hakaretler işittiğim bir hale geliyor. Hala burada hocayım. Ne yaptığımızı biliyorum. EURO 2024'e katılacağız."

"Alman vatandaşı olarak son maçın skoru bizi üzmüş olsa da Japonya'nın oynadığı oyun ve aldıkları  net skor ne kadar kaliteli bir takım olduklarını göstermiş oldu  (Kuntz,2023)”

Flick  ve   Kuntz   Aynı   İklim   ve Söylemde

Flick  ve  Kuntz’un  maç  sonu  açıklamalarına  bakıldığında, teknik bir  maç  sonu  değerlendirmesi  olmadığı,  kendi durumlarını gündemde  tutma içerikli ve niyetli  olduğu görülür.

Flick  Gitti!..

Euro 2024'ün ev sahibi Almanya, hazırlık maçlarında alınan Japonya  maçında olduğu gibi  başarısız hezimet  sonuçlar alınca,  Alman Futbol Federasyonu erken  bir çare  ve planlama olarak,  teknik   patronu Hansi Flick  ile yollarını ayırdı.

Bu ayrılık;  123 yıllık Alman Futbol Milli Takımı tarihinde ilk  kez  bu tarz  bir yolla bir  teknik direktörden ayrılma  şekli  olarak   Dünya  futbol  aleminde dikkati çekti.

Kuntz’la Devamsa!.. Kuntz’a  Daim ve  Güncel  Sorular

Almanya’da Flick gitti,  Türkiye’de  Kuntz’un  devam edeceğini  TFF   Başkanı Sayın M. Ekşi açıkladı.  Kunz’la  devam edilecekse,  Kuntz  saha dışı repertuvarı yerine  sahaya  adapte olup,  sahada işini yapmalı  ve  yaptığı-yapacağı aşını iyileştirmelidir.

Öyle  ya!

Bu  oyun  golse, gol de  skorsa skor  için;

1-Tekrar  bir Burak Yılmaz  mı  bulunacak?

2-Yoksa Kuntz ‘un Ermenistan maçı sonunda  dediği  gibi gol katkısı diğer oyunculardan mı  alınacak?

3- Bu kadar  zengin formasyonlu uluslararası takımlarda oynayan lejyoner oyuncu  grubuyla Türkiye   daha  etkili oyunla  ne zaman  ofansta  baskın, defansta sağlam  duruşlu bir yapıya  kavuşacak? 

4-Stefan  Kuntz’un  yaklaşık 2  yıldır görev yaptığı  A  Milli  takıma  belirgin bir farklı dokunuşu son Ermenistan maçında  yine  yoktu!  Bu beklenen  dokunuş ne zaman görülecek?

5-Bugünkü Türkiye-Japonya  hazırlık  maçında .Japonya teknik direktörünün  “fazla forma şansı vermediği oyuncularını oynatacağını”  açıklaması  Türkiye’nin  kadro  tercihlerini  ve oyun planını   nasıl etkileyecek?

Kaynaklar
www.bulinews.com.09.09.2023. Bundesliga News  in English.

Kuntz, S. (2023).Türkiye-Ermenistan  EURO 2024 Elemeleri' D  Grubu Maçı. Basın ToplantısI. Eskişehir. 08.09.2023.

İletişim  ve Erişim    
Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1
 

Tercüme