26 Şubat 2024 Pazartesi
ads
DOLAR 31.12 ₺
EURO 33.81 ₺
STERLIN 39.55 ₺
ALTIN 2,036.64 ₺
BTC 51,204.10 $
ETH 3,064.16 $
BİST 9,343.47

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

 Fenerbahçe’ye   A Milli  Takım Arası Yaramamış!

Yayınlama: 27 Kasım 2023 Pazartesi 00:21 Okunma: 66

Süper Lig'in 13'üncü haftasında Karagümrük ile Kadıköy’de karşılaşan Fenerbahçe    kısır ve etkisiz oyunuyla  2-1  kazandı.

A Milli aranın ardından İstanbul’da Ülker Stadyumunda  çoşkulu ve  istekli  taraftarının önüne çıkan Fenerbahçe,  Karagümrük  karşısında zorlandı.

Maçın  ilk  devresinde  Fenerbahçe rakibine  göre; %67 topla oynarken  Karagümrük  %37’de kaldı.

Fenerbahçe  ilk devredeki topla oynama  üstünlüğünü gol pozisyonlarına yansıtamadı.

Sakin oyunuyla rahat oynayan Karagümrük  girdiği ilk  gol pozisyonunu  gole çevirince  Fenerbahçe’yi Kadıköy’de soğuk  duşa  soktu!

Taktik ve  Teknik  Bir Yana  Fenerbahçe,  Psikolojik Olarak  Gergin!

Fenerbahçe’nin  sezon başındaki  oyunundan eser  yok!

Fenerbahçe  bu maçta  da sezon başı 11’inin  performansını aradı.

Fenerbahçe’de fizik  kalite olarak düşen oyuncuların başında Tadiç  geliyor.

Tadiç’le  beraber  İrfan Can’da ve Dzeko’da da benzer  düşüş  görülüyor.

Trabzonspor    ve Karagümrük maçları  gösterdi.   Tadiç  anılan iki maçta  da durarak oynamaya başladı.  Kanat oyuncuları  çizgiye  yapışıp içe hamle yap-a-ma-dığında  fizik düşüşün  sinyalini vermiş olur. Tadiç iki golde  adı olmasına  rağmen  oyun olarak  etkisizdi.

İrfan Can ikinci yarıdaki  12  dakikalık  performansıyla  iki golün içinde  oldu.   57.  Dakikada  Fenerbahçe’nin tabelayı 2-1  getirmesine katkı getirdi.

Karagümrük maçı  da  Dzeko’ya uygun oynanmadığı  için  alan boşaltma  ve ayağına gelen  topları iyi kullanmasına  rağmen, Dzeko  fizik düşüşünden kaynaklı  gol pozisyonları içinde  etkili olamadı.

Fenerbahçe’nin savunma kurgusunda  ilk defa birarada  oynayan  Oster Wolde, Samet, Mert ve Ferdi ile  güven vermedi. Bireysel  performans olarak  mert  ilk 11  çıktığı  ilk  maçında  vasat  oynarken,  Ferdi  sezon  başından  bu yana en etkisiz  oyununu sergiledi.

Samet  A Milli takımdaki performansını Fenerbahçe’de  aratıyor. Takım olarak psikolojik  olarak gergin olan takımın ruh  hali Samet’in  özgüvenini  olumsuz  etkiliyor.

Kalede Livakoviç’e a  Altay’ın ahı tutmuş,  Fenerbahçe’ye  geldiği günden bu  yana çıkardığı topları  değil;  yediği  goller  konuşuluyor. Livakoviç çıkıp  çıkmama tercihini yapmada   zaaf  gösterdiği  pozisyonda  rakibin ilk  gol aksiyonunda topu ağlarında gördü.

Livakoviç’in  altı pas  hakimiyeti ve  topa  çıkma kararlığı formasyonlarında uyarılması  ve  antrene edilmesi  gerekiyor.

Livakoviç’in  Hırvatistan –Türkiye A Milli maçında Barış Alper’den yediği gol  de  hatırlandığında  idman ihtiyacı  daha  önem kazanıyor.

Fenerbahçe’de  Evde Yoklar!

Fenerbahçe’de  savunmanın ve  orta sahanın lideri  yoktu.

Orta sahada  Crespo   İsmail  ikilisi,  vasatın üstüne  çıkamadı.

Fred’in yokluğu takımı hem presle top kazanma hem de  oyunun  ofansif yönünü etkilediği  Karagümrük maçında  bir kez  daha gözlendi.  Fred’in  3. Bölgede  baskısıyla   topu tutmasıyla  defansı  da rahatlattığı  bu  maçta da  görüldü.

Cengiz artık  fizik olarak hazır olmalı. Olmalı  da ne zaman? Sorusu Karagümrük maçında  süre aldığı  süre içinde de  mumla  arandı.

Fenerbahçe’de  İsmail  Kartal'ın  UEFA rotasyonuda tahtaya  ilk yazılan  isim olan küskün ve mutsuz Michy Batshuayi  oyunda kaldığı  23  dakikada etkisiz görülürken; King’de  kendisinden bekleneni  bu  maçta da gösteremedi.

Fenerbahçe’de  Yolcular!

Bu oyunda dün  sadece  istatistik katar.

Bugün dünden daha önemli  ve değerlidir.

Başta Batshuayi  ve Kent  olmak üzere  bazı isimler   hafta  içinde oynanacak  UEFA Avrupa Konferans Ligi H Grubu  maçından sonra Fenerbahçe’de  yolların ayrılacağı konuşuluyor.

Karagümrük’ün Futbol Kimliği

Karagümrük  Süper Lig’in  mütevazi  bütçeli  ve kadro  yapısına  sahip. Karagümrük   Fenerbahçe karşısında   oyunun güzelliklerini  düşündü  ve  yamaya  çalıştı. Görece  olarak rakibine göre daha zayıf  kadro yapısına rağmen;  Karagümrük  hızlı  çıkışlarla Jesus döneminin  defansı  defolu  Fenerbahçe’yi hatırlayarak her defans  arkasına atılan toplarda etkili oldu.  Karagümrük  golü de böyle bir geçiş  oyunuyla  buldular.

Maçın ikinci yarısında  Samet’in  sağ  eline  çarpan  topun adı futbolun oyun kurallarına  uygun  konulsaydı,  belki de Karagümrük   1  puanı  almış olacaktı.

Karagümrük   İtalya Ligi’nden, Fenerbahçe  Beşiktaş  görmüş  transferleriyle son  5  haftadaki ilk mağlubiyetini aldı.  Süper Lig kimliği   Karagümrük’e yakışıyor.  Süper Ligin üçte birinin geride  kaldığı  13  haftalık süreç içinde   gösterdiği  gibi  Karagümrük  bu oyun adına daha iyi maçlar  seyrettirecek  gözüküyor. Fenerbahçe  maçında  puan alamasa  da tebrikleri  hak ediyor.

Maç  Sonunda İsmail Kartal  Hali

Milli takımlara  13 futbolcu veren  Fenerbahçe’de İsmail  Kartal  sakatlıklardan şikayetçi oldu. Bu şikayeti  sözlerine  gerginlik olarak yansıdı. İsmail Kartal   alışılmış  iletişiminin dışında gergin ve yüzeysel cevaplar verdi. Kartal   hakemleri  konuşmaması genelde  iyi ama maç özelinde düşündürücüydü.

Basın Mensupları da Derslerine  Çalışmalı!

Fenerbahçe- Karagümrük  maçı  sonrasında   basın mensuplarının  maçın teknik  ve taktik yönlerini ve değerlendirmelerini  istemeleri yerine; sürekli hakem  kararları, hocaların oyuncu tercihleri ve futbolcuların sakatlıklarından başka soru yöneltememeleri  de “bir gazeteci refleksi olarak  değil”;  iyileştirilmesi gereken mesleki formasyon  olarak değerlendirilmelidir.  Bu  nedenle basın mensuplarının  da maçla ilgili derslerine  hazırlanmalıdır. Bu hazırlık  hem  genç  futbolculara, teknik kadrolara  ve kimsenin memnun olmadığı  hakemlere de  daha  öğretici olacaktır.

İletişim  ve Erişim             

Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.

e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 

Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara

Web         (3): www.yurtspor.com

Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir

Web         (5): www.mektepligazete.bülten

Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
x         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1

Tercüme