18 Mayıs 2024 Cumartesi
ads
DOLAR 32.21 ₺
EURO 35.12 ₺
STERLIN 41.03 ₺
ALTIN 2,500.70 ₺
BTC 66,893.93 $
ETH 3,101.58 $
BİST 10,643.58

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Fenerbahçe’nin UEFA Konferans Ligi Güzellemeleri ve Hayalleri Bitti!

Yayınlama: 19 Nisan 2024 Cuma 08:28 Okunma: 310

Kadıköy İklimi Olympiakos’a  Yetemedi!

UEFA Konferans Ligi’nde Fenerbahçe yarı final için  sahaya çıktı.

Yunanistan’da oynanan ilk karşılaşmayı  Olympiakos’a  3-2  kaybeden  Fenerbahçe Kadıköy’deki rövanşta  normal  90+4  dakikalık sürede ve uzatma devrelerinin  124  dakikasında tur için  gerekli olan  2 farklı galibiyeti alamadı ve çeyrek  finalde UEFA Konferans Ligine  veda etti.

 Bazı  Maçlar  Skora  Göre Yorumlanır

Bu oyunda bazı  maçlar  skora  göre  açıklanır  ve değerlendirilir.

İki  ayaklı  tur  maçlarının da tüm  taktik, teknik ve mental hazırlıkları bu anlayışla planlanıp  oynanması gerekir.

Anılan bu  gerekler yerine getirilmediğinde   ve tur  geçilemediğinde  ise rakip  analizinin iyi  yapılmadığı,   iki maçın da  her yönüyle önce zihinde  sonra idmanlarda  oynayarak  sahaya çıkılmadığı tur kaybetme  cezası  olarak kesilmiş olur.

Fenerbahçe’nin UEFA Konferans Ligi’ne çeyrek finalde vedasının  özeti; rakip analizinin  ve maç hazırlıklarının  yetersizliklerine  dikkat çekiyor.

Dramatik Vedanın Karnesi

Fenerbahçe  bir hafta önce  Yunanistan’daki ilk maçta  aldığı  3-2’lik mağlubiyetin temel sebeplerinden birinin

bu satırlarda “rakip analizinin iyi yapılmadığına” gönderme  yapılmıştı.

 Rövanş maçında da rakip Olympiakos ilk  maçta olduğu gibi kadıköy’deki  rövanşta da 1. Bölgede prese dayalı oyun oynadı.

Olympiakos erken yediği  gol sonrası da  rakip  sahada  çoğalma ve  orta  sahayı hızlı geçme    oyun planından ayrılmadı.

Olympiakos’un bu  oyun planı bu sezon geride  bıraktığı   maçlarda  en  belirgin  özellik  olarak  dikkati çekerken  Fenerbahçe   pas  destekli ve  ceza sahası içinde rakipten fazla  olma oyun anlayışını gösteremedi.

Fenerbahçe   tur için gollere  ihtiyacı olan her takımı yapması

gereken oyunu hızlandırma ve  rakibi hataya zorlayacak  3. Bölge ofans  obsiyonlarını çoğaltma planını  maçın genelinde   uygulayamadı.

Fenerbahçe, maçın ilk  30 dakikasında 3.  Bölgede top kaparak  hızlı  oyundan örnekler  vermesine rağmen Olympiakos’un fizik güç  üstünlüğü  ile maçın ilerleyen  bölümlerinde  bu  oyununu  rakibine  kabul ettiremedi.

 İsmail  Kartal Maçın  Penaltılara Kalabileceğini  Hesaplamamış!

Rövanş maçının uzatmalara,  uzatma  devrelerinden  sonra da   penaltılara  kalabileceği Fenerbahçe  açısından  öngörülmediği,  seçilen penaltıcılar  ve   etkisiz  penaltı  vuruşlarından belliydi.

Tadiç  bu  sezon çok kritik penaltıyı  gole çeviremezken, rövanş maçında ilk penaltıyı kaçırması ardından Cengiz’in ve  Stopper  formasyonlu Bonucci’nin de  penaltıyı   kaçırmasıyla  tura  veda  etmiş oldu.

Olympiakos, 55  bin Fenerbahçe taraftarının yüksek desibelli uğultusuna  rağmen;   fizik kalitesiyle,  maça  olan  motivasyonuyla  ve  sabırlı oyunuyla alışık olduğu oyundan vazgeçmedi.

Olympiakos’un  teknik yönetimi  de  oyun içinde olarak oyuncularını  yönlendirdi ve oyunda  tuttu.

Alman hakem Tobias Stieler maç  boyunca, oyunun  kontrolunu elinde  tuttu,  VAR incelemelerinden hızlı sonuçlarla dönerek, oyunu  soğutmadı. Bu  hakem  performası  da  memlekette yabancı hakem istemlerinin haklılığını  bir kez daha teyit  etmiş  oldu.

 Maç  Sonunda  Kalite  Mücadeleye Kaybetti!

UEFA Konferans Ligi’nde Fenerbahçe çeyrek  finalde Olympiakos’a    3-2  mağlup olduğu  ilk maçın   rövanşında da penaltılarla kaybederek  yarı  finalii  göremedi.

İki takımın eşleşmesinden  itibaren Fenerbahçe’nin daha  sanatkar oyunculardan kurulu takım  güzellemeleri  yapılırken, Olympiakos’un  sert, temaslı atletizmi yüksek  oyunculardan kurulu olduğu  gerçek  analizi göz  ardı edildi.

Sonuçta,  Fenerbahçe  Olympiakos'a  4. kez  kaynederek, UEFA Konferans Ligi  Çeyrek finalinde  kupa  dışında kaldı.

Bu oyunda  “son  oynadığın maçtaki kadar iyisindir”  bulgusu  dikkate alınmazsa ve Fenerbahçe,  sakin olarak  kaybedilen maçın  hasar kontrolunu  iyi yapmazsa  bu sonucun Süper ligin kalan son  6 haftasındaki maçlara  da  yansıması kaçınılmaz  olacaktır.

İletişim  ve Erişim

Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.

e-posta        : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 

Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara

Web         (3): www.yurtspor.com

Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir

Web         (5): www.mektepligazete.bülten

Facebook (1):Kirizma
Facebook (2):MustafaKaraağaçlı
X                :M_Karaagacli
İnstagram    : mustafakaraagacli1

Tercüme