23 Nisan 2024 Salı
ads
DOLAR 32.60 ₺
EURO 34.81 ₺
STERLIN 40.40 ₺
ALTIN 2,427.78 ₺
BTC 66,487.91 $
ETH 3,194.80 $
BİST 9,645.02

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Fenerbahçe Gol ve Pozisyon Fakiriyken; Sanki Şampiyonluğa Oynayan Giresunspor’du!..

Yayınlama: 8 Mayıs 2023 Pazartesi 09:01 Okunma: 74

Maçın Özeti

Spor Toto Süper Lig’in 33. haftasında Fenerbahçe deplasmanda karşılaştığı Giresunspor ile 1-1  berabere kalarak  şampiyonlukta  derin  yara  aldı.

Fenerbahçe maçta gösterdiği ağır, aksak ve durgun  oyunuyla  sadece maç öncesi   yönetimi ve  taraftar röportajlarıyla lafta bana 1 puan  yetmez  dedi.  Butikte  ise  bunun tersini gösteremedi.

Artık,  çağdaş futbolda   böyle   durgun ve yavaş bir oyun  yokken; Fenerbahçe’nin Giresunspor   maçında da   yavaş oynama  dışında bir plan gözlenemedi. 

Her Maçta 5 Oyuncu Değiştirme Jesus’a  Özgü (!)

Fenerbahçe  bu sezon  oynadığı nerdeyse  tüm maçlarında 5 oyuncu değiştirdi.

Öyle ki;  galip  geldiği mağlup olduğu berabere kaldığı her maçta skorlardan bağımsız tüm oyuncu değişikliklerini  kullanan ender-nadir  takımlardan oldu.

Bu  oyunda zorunlu olmadıkça  oyuncu  değişmez.

Çünkü; çok oyuncu değişimi, oynayanlar  arasında uyum, anlaşma, ezber oyun ve   pozisyon  zenginliği  sağlamaz.

Kadro-takım  istikrarı olmayan  takımlar başarıda hep  yolda kalanlardan oldu.

Fenerbahçe, futbol  uzmanı Hocası  Jesus’la  nedense  bir kadro istikrarı yakalayamadı.

Sanrtrafor Enlasyonu  Fenerbahçe’de Skor  Kısırlığı Bitmiyor!

Fenerbahçe’de her  maça  farklı  11 ile çıkınca; maçlardan  önce  takım 11’i bilinmiyor.

King, Pedro, Serdar Dursun, Valencia ve Michy Batshuayi’’den oluşan Fenerbahçe’de kritik  olan maçlarda  pozisyon üretme  ve tabela  zenginliği  görülemiyor.
Bunun  temel  nedenlerinden biri  de   yan yana  oynamayı  beceremeyen santrafor  tercihleridir.

Zira  bir takımın gerek ikili  gerekse tek  forvetle planlanan oyunlar da olsa  bir sistem  ve  oyun  aklı  olması gerekiyor.

Fenerbahçe’de bu  eksik formasyonun  kaçınılmaz sonucu olarak da kimin nerede duracağı, toplarla nerede  ve  nasıl  buluşacağı bilinmiyor.

Fenerbahçe  Rakiplerinin Ortak Taktikleri 

Fenerbahçe  rakiplerinin ortak taktikleri  belli, bu sezon Fenerbahçe’den puan alanlar hatta Giresunspor  gibi  hem içte hem  Kadıköy’de puanlar   alanlar takımların  teknik adamları maç öncesi şu  konuşmayı yapmışlardır:

Bekleyelim.

Duralım.

İkinci bölgeden hızlı çıkalım

Hızlı adamlarla defansın arkasına sarkalım.

Bu Fenerbahçe Kalp  Doktorlarını  Zengin Eder

Fenerbahçe’de  Giresunspor beraberliği bir  kez daha  gösterdi ki; kötü, durgun,  yavaş, istikrarsız oyun  anlayışıyla,  galip  geldiği maçlarda bile skoru tutma acizlikleri yaşadı.

Bu  aciz  durumlar genelde modern  futbolun olmazsa  olmazı  takım savunmasını  Fenerbahçe’nin bile-me-mesi  özelde  ise  her biri   pimi çekilmiş  el bombası   misali her  an  patlayacak olan stoperlerinin acemi, tuhaf pozisyon hataları, çevre  kontrolü acizlikleri  ve topa  müdahale  yetersizlikleri oldu.

Fenerbahçe’nin taraftarına ve futbol kamuoyuna güven  vermeyen oyunuyla taraftarına kalp  sendromları  yaşatmasıyla  kalp doktorlarını zengin etmeye devam ediyor.

Giresunspor 1 Puanı Hak  Etti

Giresunspor, maçın  ilk  20 dakikası dışında  oyunu iyi kontrol etti.

Atila’nın acemi ve  pozisyon hatası  nedeniyle  Bajic ile beraberliği  yakaladı.

Bajic,  Konyaspor, Udinesse,   Başakşehir ve  bu sezon   da Giresunspor lisansı ile kendine  özgü klas tek  vuruşlardan birini  Fenerbahçe gol  atarak  cezayı kesti. Bajic gol öncesi vuruşuyla  dikkatle izlenirse   “gol  olacak diye vuruyorum” dediğini  görmüş olur.

Giresunspor teknik sorumlusu  İrfan Buz,  maç sonu açıklamalarında  “takımı psikolojik  olarak   revize  ettiklerini, sabırlı  oynayıp  istediklerini aldıklarını belirtirken,  Fenerbahçe maçına takımı iyi  hazırladığının  somut ipuçlarını veriyordu.

Yarışkan ve rekabetçi endüstriyel futbol süreci,   böyledir. Çünkü, hafta  içini  rakibi  ve maçı iyi analizlerle ve idmanlarla   geçirirsen, hafta  sonu  rahat edip istediğini  sonucu alırsın. 

İrfan  hoca   da maç  bitiminde haklı olarak  aldıkları  1 puanı  neden hak ettiklerini   beden dili ve   sözlü açıklamalarıyla bir  kez  daha bize göstermiş  oldu.

Maç  Sonu 

Fenerbahçe  gibi bir takımın  Süper Lige tutunmaya çalışan  Ümraniye,  İstanbulspor ve Giresunspor'a toplam 9 puan verince şampiyonluk  umutları  da kalmaz.
Büyük söz  değil! hadi geçmiş olsun! bu sezon da  Giresun’da   bitti.

Çünkü, puan eşitliğinde hem  skor  hem de ikili averajlarda Fenerbahçe, Galatasaray  ve  Beşiktaş’ın  gerisinde  kalmış durumda.

Maç  sonu Jesus’da takımın   oyununu  “rakibin defans  sağlamlığına, ve 1-1’i yakalayınca  oyunu yavaşlatmaya bağlarken;  kendi takımının  kötü oyununu  “bazı maçlarda   takımımın alışık olmadığı  böyle az  gol  pozisyonu olabilir” 

O zaman  adama şunu sormazlar  mı?

“Senin işin  bu  maçlara   da takımı  hazırlamak değil mi?

Fenerbahçe’ye  Akıllar

Memleketin Futbol  ulemalarının  sıkça dilendirdiği,  3’lü  4’lü  defans  hallerine girmeden, bu Fenerbahçe’ye önce  takım savunmasını öğretecek  bir  futbol aklı gerekiyor.

Zira  Süper Lig’in bitimine 3  hafta kala  Fenerbahçe’nin  bir futbol  akalı bulunmuyor.

Lig uzasa   “bu yapısıyla   attığı kadar  gol yer” hali  sergileyen   Fenerbahçe’ye;

1- İtalyan savunma  planını  benimsetecek  bir çalıştırıcı,  hadi  daha  da somutlaştıralım  İtalyan bir   teknik sorumlu  gerekiyor.

2-Şu an kadrosunda tuttuğu   her  biri  en az  6-8 milyon  avro  bonsevisli ve yüksek maaşlı ama, “ortalama  stopper  formasyonunun ötesinde  performansları olamayan” oyuncular   yerine, geçmişinde  olan Lugano,     Högh,  Simon  Kjaer  ve  Uche  gibi sağlam duruşlarıyla tıpkı kapı stoperleri gibi   kapıyı-kaleyi koruyacak stoperlere ihtiyacı  bulunuyor.

Bazı   maçlar  skora göre   yorumlanır.  Giresun’da  bıraktığı   2 puanla   şampiyonluk yarışında ağır  darbe alan Fenerbahçe için Türkiye Kupa’sını almak  amaç olmalıdır.

Bu nedenle önce, Sivasporu’u geçip kupada finale çıkmalıdır.

İletişim  ve Erişim
Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1

Tercüme