18 Nisan 2024 Perşembe
ads
DOLAR 32.49 ₺
EURO 34.78 ₺
STERLIN 40.54 ₺
ALTIN 2,491.83 ₺
BTC 62,167.56 $
ETH 3,022.68 $
BİST 9,531.72

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Fenerbahçe Beşiktaş Derbisinin Rakamları İyi Oyuna İşaret Ediyor

Yayınlama: 2 Nisan 2023 Pazar 13:53 Okunma: 69

Memleketin Derbileri  Sadece  Futbol Değildir!

Derbi, aynı şehirlerin  takımları arasında oynanan maçlardır. Bir maçın derbi olabilmesi için  (1)Takım olma  ve  (2)Aynı şehrin sınırları içinde bulunma  koşulları vardır.  Gezegende  takımlar arasında  önemli ve değerli  derbiler   gözlenir. 

Memleket  futbolunda  derbi  maçları  konusunda  zengin  bir birikimimiz var.   Başta İstanbul,  Ankara,  İzmir  ve  Adana  şehir  derbileri hem  sportif rekabetleri hem  de  sosyolojik   ve  kültürel yaşam biçimlerini spor  kamuoyuna  sunuyorlar.  

Hakikaten memleket  derbileri başta İstanbul derbileri olmak  üzere  futbolun  sadece oyundan ibaret olmadığını gösteriyor.  Zaten “futbol asla sadece futbol değildir” diyen Simon Kuper  de memleket derbilerinin çok  yönlülüğüne dikkat  çekiyor.

Çünkü  futbol, sosyolojidir, psikolojidir, kültürdür ve  endüstridir. Zira,  toplumsal  sosyal psikoloji ve ekonomi  etkenleri  derbilere  başka bir hava getirirken; , derbiler futbolun teknik  ve  taktik   özelliklerinin yanında kültürel  yönlerini belirginleştiriyor.   Zira futbol, sosyo-kültürel  ve  sosyo-eğlence için   toplumsal bir  olgu  olma  özelliğini derbi maçlarında daha  da yükseltiyor (Karaağaçlı,  2021).

Memleketin Gözde Derbileri

Türkiye’nin  göz önü derbileri Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş  arasında yaşanıyor. Memlekette  derbi niteliğine uygun “aynı şehrin takımları” betimlemesine uyan  aynı şehirli çok sayıda takımımız  vardır.  Ankara  derbisi  olarak,  MKE Ankaragücü ile Gençlerbirliği, İzmir’de Karşıyaka  ile  Altay, Adana’da Adana Demirspor  ile  Adanaspor… cennet memleketin  diğer  gözde derbilerdendir.  Bu derbiler gözdedirler çünkü; heyecanları, duyguları, yarışkanlıkları  farklı  iklimli,  havalı, sulu ve karakter  zenginlikleri  içeren  kültürel bağlamlarla doludur.

Güncel Derbide  Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın Rakamları

Beşiktaş Fenerbahçe arasında ilk derbi maçı, 28 Kasım 1924'te Fenerbahçe'nin 4-0'lık galibiyetiyle başlar.

Geride kalan 98 yıllık yolculukta ve rekabette resmi lig maçlarında Fenerbahçe  hem  galibiyet  hem de attığı gol sayısıyla  önde  bulunuyor.

Bu sonucu  somutlaştıran  rakamlar özetle şöyledir;

Ligde geride kalan müsabakalarda Fenerbahçe 47, Beşiktaş 41 galibiyet aldı. Bu iki takım arasındaki 45 maç ise beraberlikle sonuçlandı.

Her iki takımın lig maçlarındaki gol sayısı ise atılan karşılıklı 151 gol  ile  eşit bulunuyor.

Beşiktaş ligde 26 hafta sonunda 25 maçta 49 puanla 3. sırada yer alırken Fenerbahçe 24 maçta 54 puanla 2. sırada yer alıyor. Ligde iki takım arasında oynanan son 6 maçın 2'sini Beşiktaş kazanırken 4 maç berabere bitmiştir. Fenerbahçe’nin  rakibini ligde  Aralık 2019'da mağlup ettiği  görülüyor.

Derbide Kim Gergin  Kim Gergin

Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanan karşılaşmalarda geçen sezon eşitlik oluştu.

Ligin ilk yarısında Vodafone Park'ta oynanan   ve  0-0 beraberlikle sonuçlanan  derbi  bu sefer Fenerbahçe açısından  aynı rahatlıkta oynanmayacak.  Çünkü, dün Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın  da beklemediği bir  sonuçla Galatasaray’ın  Adanademirspor’u 2-0 mağlup etmesiyle maç fazlasıyla  9 puan fark oluştu.

Son üç  lig maçını kazanma moral  motivasyonuyla Kadıköy’e  gelecek olan Beşiktaş  ise   rakibine  göre  daha rahat maça çıkacak.

Akan Oyunda  ve Duran Toplarda  Fenerbahçe

Süper Lig'in 27. haftasında . Şükrü Saraçoğlu Spor Kompleksi Ülker Stadyumu'nda 2 Nisan Pazar günü saat 20.30'da Beşiktaş'ı konuk edecek olan Fenerbahçe’nin akan oyunda ve duran toplarda gol değerleri dikkati  çekiyor. 

Fenerbahçe, attığı  61 gol ile ligin en  çok  gol  atan  takımı olarak 3.63 gol/maç  ortalaması yakalarken,   yediği 26  gol  ile en az gol yiyen 3. takımı istatistiğini gösteriyor.

Beşiktaş ise ligde 45  gol  atıp 25  golü kalesinde  görürken  2.80 gol/maç ortalaması yakalarken, yediği 25  gol  ile en az gol yiyen 2. takımı istatistiğine sahip  bulunuyor.

Tek Taraflı  Derbiden Beklenenler

Beşiktaş taraftarının   derbide  olmayacağı,  buna karşılık  yaklaşık 50  bin Fenerbahçe  taraftarının  desteğini  alacak Fenerbahçe’nin  büyük maçlarda Jesus’un  3-4-3 ısrarı sürerse    Fenerbahçe’nin  2. Bölgeyi  Beşiktaş’a  vereceği görünüyor.

Buna  karşılık kendi pas hatalarından  kalesinde  çok  gol  gören Beşiktaş’ın  Fenerbahçe  3. Bölgede  klasikleşen   presi ile  Beşiktaş  kalesinde gol pozisyonları bulacağı öngörülüyor.

Her  iki takımın sahip olduğu atletik futbolcularıyla seyri  ve kale  önü pozisyonları yüksek bir derbi olacağı tahmin ediliyor.

Söz Sonunda,  Taraftar Derbi Rekabetinin  Güç Veren Desteğidir

Fenerbahçe  Beşiktaş  derbisinde  rakip  saha statüsü  gereği  İl Güvenliği’nin kararıyla  Beşiktaş  taraftarının  maça  alınmaması garipliği bu derbide de devam ediyor. Bu uygulamanın  artırılacak ve alınabilecek güvenlik önlemleriyle kaldırılması temennisiyle,  futbolun  taraftarlarla  güzelleştiğini   ve   takımların taraftarların desteğiyle coştuğunu unutmayalım.

Yöneticilerin de artık maç sonlarını beklemeden maçın devre aralarında mahalle baskısı yaratma  söylemli açıklamalarını  da spor kamuoyu olarak kınayalım.

Kaynaklar

Karaağaçlı,  M. (2021). Gezegenin Namlı Derbileri Bağlamında Gelen  Derbinin Kafa Karışıklıklarına ve Yumuşak  Karınlarına Bakış.  www.yurtspor.com. 30.05.2021.

www.tff. Süper  Lig Puan Cetveli. 02.04 2023

İletişim  ve Erişim

Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.

e-posta : mkara@gazi.edu.tr
Web    (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara

Web    (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara

Web         (3): www.yurtspor.com

Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir

Web         (5): www.mektepligazete.bülten

Facebook (1): Kirizma
Facebook (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter    : M_Karaagacli_
İnstagram : mustafakaraagacli1

Tercüme