18 Mayıs 2024 Cumartesi
ads
DOLAR 32.21 ₺
EURO 35.12 ₺
STERLIN 41.03 ₺
ALTIN 2,500.70 ₺
BTC 66,909.15 $
ETH 3,103.35 $
BİST 10,643.58

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Endüstriyel Bu Oyunda da Beyin Belirsizliği Sevmiyor!

Yayınlama: 13 Mayıs 2024 Pazartesi 23:38 Okunma: 803

Beyin  ve  Belirsizlik

Futbolun  iki  temel değişkeninden  olan  (1)Durum ve  (2)Zaman her yarış  ve planlamada kendini gösteriyor.

Bu gerçek, ister  zirve ister kümede yaşama  mücadelesi  olsun bu oyunun temel bir  gerçeği  olarak  her  Mayıs  ayında  yaşanıyor.

Öğrenmede  bir  yaklaşım  olan “Nörobilişsel Öğrenmenin” temellerini  kuran; Donald Hebb ve Renata – Goeffrey Caine  göre; (1)Esneklik, (2)Aktiflik ve (3)Derinlik  öğrenme  için  gereken  bileşenlerdir.

Oyunsal   yarış ve  başarı için de  bu sıralanan   üç  değişken gerekiyor.

Yaşamın  ve Futbolun Belirsizlik Halleri

Yaşamda olduğu  gibi futbolda  başarı  da  birden  çok faktöre bağlıdır.

Mutluluk için sağlık,  başarı, maddiyat ve diğer   bileşenler  gerekirken;  bu oyunun başarısı  da   sadece   transferlere harcanan  paralarla olmuyor.

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olan ve  net asgari ücretin 17 bin 2 lira olarak belirlenmiş  olduğu bir  Türkiye  gerçeğinde Profesyonel Dünyada  endüstriyel futbolda  telaffuz edilip dönen paralar  “ne  para ya!”  dedirtiyor.

Üstelik 13.05.2024  tarihinde  açıklanan  “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” kapsamında asgari  ücrette artış olmayacağı yaklaşımı da emekçilerin memlekette yaşama  tutunma  belirsizliğini daha da artırıyor!**

Şampiyonluk İçin  Galatasaray’da 1  Puan Beklentisinin  Gösterdikleri!

Süper Ligde 36.  Hafa sonunda  lider Galatasaray’ın şampiyonluk  hesapları matematiksel olarak 1  puana kalırken;  Galatasaray’ın Karagümrük karşısında aldığı 3-2’lik  galibiyetle en yakın  takipçisi Fenerbahçe’nin averaj hesaplarını da gündem  dışı bıraktı.

Galatasaray elde  ettiği bu  tabloda, bu   hafta sonu   kendi sahasında  55  bin   taraftar  desteğiyle   çıkacağı Fenerbahçe  Derbisinde daha belirli  hazırlıklı, oyun planlı  ve   fizik-moral  gücüyle  hareket  edecek.

Anılan  bu  belirli   maç  hazırlığı  endüstriyel futbol verileri ve bilimsel  bulgular  ışığında;   derbiye de yansıyacak. Aksi  hali rakibini;  “derbilerin  favorisi yoktur! sonuç üç ihtimallidir  ve top yuvarlaktır” tekerlemelerine yöneltecektir.

Galatasaray’ın  36  haftadır  sadece bir  maç kaybetmesi   ve  3  beraberlik alması da   derbiyi kaybetmesinin galibiyet dışı  planlar yapmasıyla oluşacaktır.  Çünkü   bu sezon Okan Buruk’un  oyun planlarını  temelinde  “beraberliğe yatış” gözlenmiyor.

36  maçta   33 galibiyetli  Galatasaray’ın  bu  somut verisi de  Galatasaray’ın  maçlara  hep galibiyet  üzerinden yaklaştığı, çıktığı  ve sonuçlandırdığını gösteriyor. 

Bu  somut veri ışığında  Galatasaray’ın bundan  önceki  maçlarda olduğu  gibi derbi de  maç  kaybetmesinin ancak ; “beraberliğe razı  oluşu ve  yatışıyla”   gerçekleşir  söylemini  bu satırlarda  destekliyor.

Başka bir anlatıyla istatistiklerde kendini gösteren 33X3 puanlık sonuçlu 96 puanlı zirvenin sesi;  Galatasaray’ın  beraberlik planıyla oynamadığını, oynarsa  kaybedeceğini  somutlandırıyor.

Şampiyonluk  İçin Fenerbahçe’de Matematik Beklentisinin Gösterdikleri!

Memleketin skorsever  futbol ulemalarının “sadece son yılların değil; Fenerbahçe  tarihinin  en  iyi kadrosu (!) diye  yere göğe  sığmayan  güzellemeler  yaptığı İsmail Kartal  patronluğundaki Kadro  elbette  iyidir ve hatta başarılıdır.”  

Başarılıdır. Çünkü, 36  maçta şampiyonluk yolundaki  rakibi  Galatasaray gibi Fenerbahçe de  sadece bir maç kaybetmiş  ve  90  puan toplamış bulunuyor.

Peki O Zaman  Fark Nerede?

Fark, oyun anlayışında, rotasyon  halinde,  gelişen  ve değişen  maç skorlarına  göre   yapılan  sadece bire-bir  oyuncu  değişikleri tercihlerindedir.

Avrupa  Konferans Ligi  (6 maç) ve Süper Lig (36 maç) resmi  karşılaşmaya  çıkan Fenerbahçe’de   çıkan  yerine   mevkisinden  bir  oyuncu  oyuna dahil olmuştur.

Bu konuda   özellikle  Kadıköy’de sahasında kaybettiği Trabzon, Galatasaray  ve  Samsunspor maçlarında  bile 3. Bölgede  ikili ofans oyuncusuyla  başlayıp  galibiyet   planını  baştan  ortaya  koyamadı.

Fenerbahçe’de çok  yüzeysel ve   futbol  adına  tuhaf  olan Fred’e  bağlanan   galibiyetler  ise   bu  oyunun   tek kişilik  bir oyun olmadığını 11  kişiyle  takım  olunduğunu  hissetttirip sahaya  yansıtılamadı.

Son  haftalarda   berbere  kalınan Sivas  ve Konya  deplasmanlarında bırakılan  4 puanla birlikte   Galatasaray ile   puan  farkı  6’ya çıkınca  şampiyonluk  umutları  sahadan kareli  matematik defterlerine kaldı.

Süper Lig’de Kümede Yaşama Belirsizliği Son İki Haftaya  Taşınıyor!

Süper Ligin  zirvesi  haftalardır Galatasaray ve Fenerbahçe yarışını  taraftarlarına yaşatırken; Lider  Galatasaray’ın Trabzonspor’a  39 puan  fark atması Tür  Futbolunun  şöhreti, yarışkanlığı,  rekabetciliği ve sürekliliği adına bir  hayli garip ve düşündürücüdür. 

Futbolun  bilgi yönüne   atıf yapan ve  maç  sonu açıklamalarıyla   bu  oyunun teknik yönlerini değerlendiren  Trabzonspor  Teknik direktörü  Abdullah Avcı da  bu  açık ara puan farkına geçerli bir analiz  yapamamıştır.

Süper Ligin  zirvesinde  ahval  böyle iken son iki haftaya  girilirken; Kayserispor, Konyaspor, Ankaragücü, Gaziantep FK, Fatih Karagümrük, Hatayspor  ve  Pendikspor  yaşama kümeye tutunma mücadelesine girmiş  bulunuyor.

İstanbulspor’dan  sonra  Süper Lig’e  veda  edecek son üç takımın belirsizliği,  hem beyin, hem fizik, hem de  psikolojik  hazırlıklarını  ve   dolayısıyla   oyunlarını   derinden etkileyecek görünüyor.

Çünkü; Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig'de 2023-2024 sezonu müsabaka statüsüne  göre; sezon sonunda puan cetvelinde 17, 18, 19 ve 20'inci sırada bulunan 4 takım TFF 1. Lig'e düşeceğini sezon başında 18.07.2023 tarihinde   açıklamıştı.

Söz  Sonunda

Süper  Ligin  36.  haftasında bitime 2  maç kala Galatasaray işi  1  puan  alırsam “şampiyon”  oluyorum  konforuna  getirmiş bulunuyor

Fenerbahçe’de,  ise bu hafta sonu Galatasaray Derbisine rakibinin bu konforlu durumuna bakarak, maça nasıl hazırlanacağı?  nasıl bir  11  ve   oyun planıyla çıkacağı?  fizik  ve psikolojik kondüsyonunun nasıl olacağı? temel sorularının  karşılıkları  normalden  daha  da  zorlaştırmış   bulunuyor.

Süper Ligin  son  7-8  takımının  vereceği  Ligde  devam etme  isteği  ve mücadelesi ise son dakikaya kadar saygıyı  ve takdiri  hak edecek  gibi duruyor.

Kaynaklar

*Hebb. D.  ve Caine R-G. (2021). Beyin Temelli Öğrenme. WWW.iienstitü.com.

**Hazine ve Maliye Bakanlığı. (2024). Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi. 13.05.2024.

İletişim  ve Erişim

Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.

e-posta        : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 

Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara

Web         (3): www.yurtspor.com

Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir

Web         (5): www.mektepligazete.bülten

Facebook (1):Kirizma
Facebook (2):MustafaKaraağaçlı
X                 :M_Karaagacli
İnstagram    : mustafakaraagacli1

Tercüme