DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mustafa Karaağaçlı
Mustafa Karaağaçlı
Giriş Tarihi : 01-11-2023 23:09

Cumhuriyet’in 100. Yılında ASKF Desteğiyle Ankara Yüzme İhtisas ve Yeni İdeal Spor Kulüpleri 100 Ağaç Projesini Gerçekleştirdi

100  Yıllık Cumhuriyet’in Vizyonu   ve  Misyonu 

100  Yıllık Cumhuriyetin temellerini oluşturan  yapı taşları 19 Mayıs 1919’da somutlaşmıştır. 19  Mayıs  1919’da  başlayan  Gençlik, Bağımsızlık  ve Cumhuriyet Yolculuğu; Mustafa  Kemal  Paşa’nın  özgüven,  öngörü, felsefi, analitik, akillik, askeri ve siyasi  liderlik formasyonlarının bir  sonucudur.

Çünkü;  Cumhuriyet yolculuğu herkesi, bütün vatan sathını  ve tüm yurttaşları  içine alan bir aksiyolojinin ve manevi değerlerin tümelidir.

Bu tümel yolculuğun 100  Yıllık esere evrilmesi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşlarının özverili, öngörülü ve özgürlük  tutkunu  olmalarına  dayalıdır.

Çünkü; bu yolculuğun senaryosu; Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından yazılıp icra edilmiştir.  Kaynağını;  Türk Ulusu’ndan alan Cumhuriyet  eserinin  vizyonu  özgürlük, misyonu  ise bağımsızlıktır.

Cumhuriyet’in 100.  Yılında  100  Ağacın  İmgesi ve  Simgesi

29  Ekim 2023  “halkın  egemenliği”  olan  Cumhuriyetin  100. Yılının seneyi devriyesiydi. Bu anlamlı  günde  100 ağaç dikildi. Özünde  dikilen  ağaçlarla imgeleşip görselleşen  Cumhuriyet’in ad yaşları  dikilen her bir ağaca 2023, 2024, 2025, 2026…..2122 ve 2123 yılarının  adları  verilerek simgeleştirildi.

100  Ağacın Kaynak Pınarı; “Amatör  Spor  Kulüpleri Federasyonu  (ASKF)“

29  Ekim 1023-29 Ekim 1923=100  yıl=1 Asır  ediyor. Bu 100 yıllık  eserin  “imgesi  bayrak, simgesi özgürlük ve bağımsızlık  kimyası  ise  emperyalizme  karşı  manda kabul etmez”  ilkesel duruşudur*. 

Bu ilkesel duruşla birlikte; Milli  Kurtuluş Savaşı  zaferle sonuçlanınca Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve  arkadaşları yeni Türk devletinin temellerini çağdaşlık ve demokratiklik olarak atılması gerektiğine inandılar.

Türk Ulusu adına, çok kıymetli  önem ve değerde  olan Cumhuriyet’in  ilk 100. Yılında   100 Ağaç Dikme  projesine kaynaklık; Amatör  Spor  Kulüpleri Federasyonu’ndan  (ASKF) geldi.

ASKF Başkanı  Sayın  Murat Kandazoğlu’nun  ilgili  birimlerle  etkili organizasyonlu diyaloguyla sağlanan   ağaçlar  29  Ekim 2023  günü  Ankara  Yüzme  İhtisas Spor Kulübü’nün 40 dönümlük  Gölbaşı  spor  ve  sosyal tesislerinde dikildi.

ASKF  Sadece Sportif  Değil; Sosyal Sorumluluk Bilinci De Gösteriyor

ASKF  kuruluş  amaç  ve işlevleri  gereği özünde  amatör spor  kulüplerine yönelik  kamu  hizmeti veren bir Federasyondur.   

1.    ASKF  odaklanıp üstlendiği kamu hizmeti gereği amatör spor  kulüplerine spor yasaları,  değişen  kulüp tüzükleri ve yarışma  kurallarıyla  ilgili  ihtiyaç duyulan  konularda bilgi  destekleri veriyor ve etkinlikler  düzenliyor.

2.    ASKF  yaptığı  organizasyonlarla  da  merkezi hükümetten ve yerel belediye yönetim  kurumlarından amatör  spor kulüplerine  finans  destekleri almalarına  etkin aracılık ediyor. 

3.    ASKF bilişim çağının bir uzantısı olarak da kulüplere kendi internet sayfalarını hazırlamalarına öncülük edip  teknik bilişim destekleri sağlıyor.

4.    ASKF kulüplere  sportif malzeme destekleri  veriyor.

5.    ASKF Ankara’nın farklı spor yerleşkelerinde amatör spor kulüplerine fizik-mekan/oda  desteği sağlamayı  sayılarını  her  geçen gün artırarak sürdürüyor.**

ASKF  yukarı satırlarda özet  çizgilerle bazılarına yer verilen sportif ve  lojistik destek görevlerinin yanında sosyal duyarlılık projelerine de desteğini sürdürüyor. Söz konusu  sosyal  destek projelerinin arasında  belki  de en anlamlısı  olan “Cumhuriyet’in 100. Yılında  100  Ağaç Dikme” etkinliğine sağladığı 100  ağaç  ile  ASKF,  “sosyal devlet  ve sosyal hizmet” yaklaşımındaki  ağaç desteğiyle hem çevreye    hem de sağlıklı yaşama  destek  sağlamakla  dikkat çekiyor.

Ankara  Yüzme  İhtisas ve   Yeni  İdeal Spor Kulüpleri’nden Anlamlı  ve Kalıcı  Proje

Cumhuriyet’in 100. Yılında,  40. Kuruluş yıldönümümü kutlayacak olan  Ankara  Yüzme  İhtisas   Spor  Kulübü ve  14. Kuruluş yıldönümünü kutlayacak Yeni İdeal  Spor  Kulübü anlamlı  ve  kalıcı  bir projeyi  memleketin hayatına  kattı.

⦁    Kendi öz  tesisleriyle 40 dönümlük arazisinde   yeni spor ve sosyal tesisleriyle hizmet  veren Ankara  Yüzme  İhtisas Spor Kulübü  ile başta  yüzme olmak üzere satranç ve  briç gibi spor  dallarında da   her yaştan insana  spor ve sosyal  tesis fırsatları sunuyor.

⦁    Yeni İdeal Spor  Kulübü” girişimiyle de  futbol dalında başarıya  odaklanıyor.

⦁    Toplumsal yapıda 2023 yaz  sezonu boyunca 15  bin üzerinde misafiri tesislerinde  ağırlayan kulüp  herkese spor  yapma  ve sosyal tesis  olanağı sunuyor.

⦁    Bireysel ve kitlesel spor  hizmeti sunma anlayışıyla kendi öz  tesislerini  topluma dolayısıyla halka  açıyor.

100 Ağaç Dikme Projesi’nde   Başkan  Dr.  İbrahim Yüngül’den Mesajlar

29  Ekim 2023   Pazar   günü Ankara  Yüzme  İhtisas Spor Kulübü’nün  Gölbaşı Spor  ve Sosyal  Tesislerinde gerçekleşen projeye katılım  yüksek oldu.  
Kulüp üyelerinin yanı sıra   Merkezi ve  Yerel  Yönetimlerden her düzeyde protokolün katıldığı proje etkinliği Cumhuriyet’in verdiği motivasyonla coşkuyla gerçekleşmiştir.

Etkinlikte katılımcılara yemek  ikramında bulunularak  kulübe hizmetleri olan  vefat eden üyelerin adları  kulübün  arşiv panosuna asılmıştır.

Ankara  Yüzme  İhtisas   ve  Yeni İdeal  Spor  Kulüpleri’nin Başkanı Dr.  Sayın İbrahim Yüngül şu mesajları vermiştir;

Öncelikle  100  Ağaç  Dikme   Projemize  100 ağaçla   destek sağlayan  ASKF    Başkanı  Sayın  Murat  Kandazoğlu’na  ve ekibine özel  olarak teşekkür ederim. Cumhuriyet’in 100. Yılı dolayısıyla  ayrı  ve özel bir çoşku içindeyiz.  Sporda olimpiyat  ruhunu yaşatmayı   amaçlıyoruz.  Vefat eden  kulüp üyelerimizin adları   kulübün tarihsel hafızası olarak kulübün  arşiv panosuna asıldığı bugünde kulübe emekleri geçenleri  teşekkürle ve rahmetle anıyoruz. Katılımız  için sizlere de  gönülden teşekkür ederim.***

Söz  Sonunda

Sözün sonunda, sosyal  devlet,   sosyal duyarlılık   ve çevre bilinci adına;  Cumhuriyet’imizin 100. Yılında  100  ağaç  dikme projesine  destek  veren ASKF    Başkanı  Sayın  Murat  Kandazoğlu   ve   Yönetimine,  Ankara  Yüzme  İhtisas   Spor  Kulübü ve Yeni İdeal  Spor  Kulübü’nün  Başkanı Dr.  Sayın İbrahim  Yüngül’e  “çevre, doğa  ve sağlıklı yaşam”  bilincine sağladıkları katkılar  dolayısıyla  teşekkür ederken;  “Cumhuriyet’imize de Nice  100 Yıllar Olsun”  diyelim.

Kaynakça

*Karaağaçlı, M. 100 Yıllık Cumhuriyet’in  Vizyon  ve Misyonundaki  İmge, Simge ve Kimyanın Temelleri. www.mektepligazete. Köşe yazıları. 29.10.2023.

**Karaağaçlı, M. (2022). Futbolun  Oligarşik Profesyonelleri! “Memlekette Amatör  Spor  Kulüpleri Federasyonu  Da Var.” www.yurtspor.com. 23. 09 2022.

***AYİSK. (2023). Cumhuriyet’in 100.  Yılında  100  Ağaç  Projesi Etkinliği.  Golbaşı-Ankara. 29 Ekim 2023.

İletişim  ve Erişim    

Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1
 

NELER SÖYLENDİ?
@
Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

DİĞER YAZILARI Avrupa Rezaleti Sonrası Fenerbahçe’den Fırsat Galibiyeti Galatasaray Pes Etmiyor; Ama !  Fenerbahçe’ye   A Milli  Takım Arası Yaramamış! Galatasaray’dan 4 Golle, 4 Kazanç ve 3 Puan A Millilerden Bu Kez Galler’de Tarihi İlkler Geldi! Almanya’da Final Maçı Provasıyla Gelen A Milli Galibiyet Puan Kayıplarının Nedeni; Fizik Kaliteyi Koruyamamadır! Avrupa Haftasında Edirne Ötesinde Kayıbız! Derbinin Görünen Kadıköy’ünde Klavuz Avcı Oldu! Süper Ligin İstatistik Bahçesi; Fenerbahçe Fenerbahçe’nin UEFA Konferans Ligi’nde Liderliği Devam Ediyor Bayern Münih’e Karşı Cesur Oyun Galatasaray’a Yetmedi! Fenerbahçe Çekindiği Hatayspor’u Macerasız Farklı Geçti! Cumhuriyet’in Muhteşem 100. Yıl Kareografisiyle Derbi Galatasaray’ın A Milli Takım Montello Faktörüyle EURO 2024’e Ayak Bastı! A Milli Takım'ın Ekimde EURO 2024 Bileti Ayrıldı! Avrupa’dan Süper Lige Galibiyetle Döndüler Avrupa Haftasında Galatasaray ve Fenerbahçe Kazanırken Beşiktaş Geriliyor! Memlekete Bir İlk Daha; 2023 FIBA Süper Kupa'sı Fenerbahçe’nin Erteleme Maçlarında Galatasaray ve Fenerbahçe Kazançlı, Beşiktaş Yaralı! Avrupa Karnesinde Eurolar, Oyunlar ve Sonuçlar Süper Lig’de İlkler Geldi Kuntz Gitti! A Milli Acizlikte Kuntz’a Sorulan Sorulara Japonya Cevap Verdi! Flick ve Kuntz Oyunlarında Dokunuş Basına mı? Sahaya mı?. Türkiye İlk Kez Takım Sporlarında Muhteşem Sultanları’yla 2023 CEV Avrupa Şampiyonu Muhteşem Sultanlar, Olağanüstü İtalya Galibiyetiyle CEV Avrupa’da Finaldeler! 30 Ağustos Zafer Bayramında Sultanlar’dan 2023 Avrupa Şampiyonasında 5. Defa Yarı Final Zaferi Futbol Aleminde Vefa Yoksunluğunun Son Adı: Ersen Martin! Bu Saha Zeminleriyle Süper Lig Marka Olamaz!... Avrupa Yolunda 4 Dörtlük Temsilcilerimiz 65 Gün Sonra Süper Lig’den İlk Kareler!  Futbolunuz Batsın! Avrupa’da Türk Haftasının Turlama Sayıları Çok Kıymetli Konferans Ligi’nde Tur Getiren Fenerbahçe’de Evrilenler 5 Yeni Transferli Fenerbahçe’den Avrupa’ya 5 Gollü Başlangıç Onlar Artık Dünya’nın Sultanları Her Rüzgardan Sezon Başı İklimi Fenerbahçe’nin Futbol Aklı İsmail Kartal’a Kredi Var Ama Sabır Yok! Yakışıklı A  Milli  Takım Cumhuriyet’in 100. Yılında 61. Türkiye Kupası’nın Sahibi; Fenerbahçe City of Manchester’den Fenomensiz Skorla UEFA Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu Yarı Final Basketbol Dayağında Son Hamle, İlk Finalist Anadolu Efes’ten! Derbilerde Her Şey Orta Sahadır! Her Durum ve Zamanda Gözler Galatasaray-Fenerbahçe Derbisindedir Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılında Hakedilmiş Şampiyonluk ve Galatasaray Türkiye Kupası’nda Kadro Derinliği Fenerbahçe’ye Finali Getirdi Jesus’un İlk Derbi Galibiyeti Gecikmiş İyi Oyunla Geldi 2022-2023 Sezonu'nda Filenin Sultanlarının Sultanı Fenerbahçe Fenerbahçe Gol ve Pozisyon Fakiriyken; Sanki Şampiyonluğa Oynayan Giresunspor’du!.. Bu Güneş'e Kar Dayanmaz! Travmalar Sonrası Jesus İçin En Zor Maç, Sivasspor Deplasmanıydı Kadınlar Basketbolunda Ambargonun Adı: Fenerbahçe Çekirge Bu Kez İstanbulspor’dan Zıplayamadı Süper Ligin Cek-Cak’lı Hesaplarını Karagümrük Yeniden Başlattı İki Türk Takımlı Eurolig Kadınlar Basketbol Finalinin Şampiyonu Fenerbahçe Kafası Karışık Fenerbahçe ve Taraftarın Ankaragücü Zorluğundan Çıkışı Fenerbahçe’den Kramponsuz, İsteksiz ve Oyunsuz Geri Dönüş Sıradışı Derbinin İkinci Devresi Beşiktaş’a Yazdı Fenerbahçe Beşiktaş Derbisinin Rakamları İyi Oyuna İşaret Ediyor Sayılarda Büyük Skorda Küçüğüz A Milli Takımdan EURO 2024’e Kayıpsız Başlangıç Alanya’da Protokolsuz ve Var’sız Varoluş Hatice ve Netice Büyük Maçları Kazanmadan Büyük Hoca da Takım da Olunmaz! Depremden Etkilenen Sporculara AYİSK VE YİSK Kulüplerinden Destek UEFA Finans Raporu’na Göre; Öz Sermayede Batmış Süper Lig Fenerbahçe’ye Adana’da Futbol Sertliği Değil; Futbol Dayağı! Her Yenilen Yapacak Bir Şey Yok Diyor (!) Nasıl Yok! Ankaragücü’nün Hocası Ömer Erdoğan’a Bak! Ankara Yüzme İhtisas Spor Kulübü Spor, Çevre ve Olimpiyat Ruhunu Yaşatmada 39. Yaşına Girdi İletişimsiz ve Formsuz Jesus Hoca Deniz Bitti; FIFA'dan Futbolcu Temsilciliğine Yeni Düzenleme Geldi!  Her Daim Kupa Beyi; Ankaragücü Yeni Yılın İlk Derbisinde Skoru da Oyunun Saygısını da Hak Eden Galatasaray Oldu Gezegenin Marka Derbileri Arasındaki Memleketin En Namlı Derbisinin Yumuşak Karınları Fenerbahçe’ye Antalya’da Moral Motivasyon Fenerbahçe Pın Kodunu Buldu Süper Ligi Özledim-Özlemedim! FIFA 2022 Dünya Kupası'nda İki 10 Numaranın 10 Numara Finali 2022 Dünya Kupası'nın Üçüncülük Maçında Hırvatistan’a Helal, Fas’a Canın Sağolsun! FIFA 2022 Dünya Kupası'nda Sürprizlerine Devam Eden Fas Fransa’yla Yarı Finalde Buluştu FIFA 2022 Dünya Kupası'nda İlk İki Yarı Finalist Penaltılardan Çıktı Gençlerbirliği Yemeğinde Amatör Spor Kulüplerine “Yanınızdayız” Mesajı 1000. Maçında Messi Resitali Turnuva Takımı Namlı Almanya 2022 Katar’da Artık Yok! 6222 Sayılı Yasa Gereği Şiddet Her Yerde Şiddettir! Niye Şehir Kimliği Öne Çıkarılıyor? 2022 Katar Dünya Kupası’nın Dudak Uçurtan Rakamları A Milli Takımda Skorlar Alınınca İşler Şimdilik İyi Fenerbahçe’de Koordinasyonsuzluğun Faturası Giresunspor’a Yazdı Gonga İhtiyacı Olan Fenerbahçe ve Sivas’tan Macera Aramayan Kazandı Futbolun Analizlerini ve Bilgi Yönlerini Seven İki Hocadan Beraberlik Maçı Türk Futbolunda Dört Dörtlük Bir Gece Pes Etmeyen Fenerbahçe’den Hem Liderlik Hem Kasa Maçı Gergin Galatasaray’da Muslera 1 Puan Alabildi Fenerbahçe Yetecek Kadar Oynarken; Ankaragücü’nün Oyun Planı Erken Golle Bozuldu Türkiye'yi Avrupa Piyasasına Daha Az Elemeli Daha Fazla Takımlı Götürecek 4 Galibiyet Beşiktaş da Fenerbahçe de Hakem de 0-0’a Oynamış! A Milli Nakavttan Sonra, Geldik Annemizin Ligindeki Beşiktaş Fenerbahçe Derbisine Turnuvayı Zihinde ve Fizikte Bitirmiş A Milliler Futbolun Oligarşik Profesyonelleri! “Memlekette Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Da Var” Zayıf Gördüğün Lüksemburg’u Oyuna Ortak Edersen Taktiğin de Olmaz Herkese Aynı Modelle Oynayanlar Kayıptalar! Fenerbahçe’den Fransa’da Taktiğe Karşı Yetenek ve Yürek Süper Ligin Renkli Takımı Başakşehir Gizli Şampiyon Adayı Mı? Kadıköy’de 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' Mottosuyla Avrupa’ya İstenen ve Özlenen Başlangıç Memlekette Alıcısı Olanlar ve Olmayanlar! Konyaspor Fenerbahçe’nin Hızını Pas Trafiğiyle Düşürerek Skor Yaptı Sezonun İlk Dev Maçında Trabzon’un Fırtınası Galatasaray’ın Kükremesi Yok! UEFA Kadıköy Ahvalinde Fenerbahçe Agresif Taraftar Yoğun Fenerbahçe’de Her Maça Ayrı Senaryo Avrupa Ligi Play-Off'unda Jesus’tan 3 Stoperle Oynama Testi Yanlış Adresli Santrafor Arayışındaki Fenerbahçe’de Tabelayı Sistem Yapıyor Süper Ligin İkinci Haftası Gerçek Test Maçlarını Gösterdi Temposuz ve Baskısız Fenerbahçe’nin Avrupa Turu
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1FENERBAHÇE1437
 • 2GALATASARAY1437
 • 3BEŞİKTAŞ1426
 • 4MONDİHOME KAYSERİSPOR1426
 • 5YUKATEL ADANA DEMİRSPOR1423
 • 6TRABZONSPOR1423
 • 7KASIMPAŞA1421
 • 8ÇAYKUR RİZESPOR1421
 • 9BITEXEN ANTALYASPOR1420
 • 10ATAKAŞ HATAYSPOR1418
 • 11VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK1417
 • 12MKE ANKARAGÜCÜ1417
 • 13EMS YAPI SİVASSPOR1415
 • 14GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ1415
 • 15TÜMOSAN KONYASPOR1414
 • 16SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL1413
 • 17RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ1412
 • 18YILPORT SAMSUNSPOR1411
 • 19CORENDON ALANYASPOR1411
 • 20İSTANBULSPOR148
Advert
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
"" Tercüme