25 Mayıs 2024 Cumartesi
ads
DOLAR 1.00 ₺
EURO 1.00 ₺
STERLIN 1.00 ₺
ALTIN 1.00 ₺
BTC 1.00 $
ETH 1.00 $
BİST 10,676.65

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Çekirge Bu Kez İstanbulspor’dan Zıplayamadı

Yayınlama: 24 Nisan 2023 Pazartesi 23:42 Okunma: 67

Kendi Sahanda Bu Kadar Gol Yersen Rakibine Buyur Şampiyonsun Dersin!

Fenerbahçe  bu  sezon  31. Hafta   maçları  tamamlanınca sahasında 23 golü  kalesinde  gördü.

Maçta Fenerbahçe 2-0 öne geçti.  2-2’ye  yakalandı. Sonra  3-2  öne  geçti. Ama  bu  skoru   koruyamadı.

Bu  haliyle  Fenerbahçe’nin  sabah akşam   aynı  golleri  yemeye  hem de  kendi  sahasında   devam  ettiği  dikkati  çekiyor.

Şampiyonluktaki  rakibi  Galatasaray iç ve dış sahada toplam  23  gol yerken Fenerbahçe “burdan çıkış yok”  mottosunun   artık  kalmadığı  Kadıköy’de  23  gole  engel  olamadı.  

Fenerbahçe’de  Teşhiş 1

Fenerbahçe’de  kadro istikrarı   yok!

Fenerbahçe   kadro çeşitliliği ve  özellikle orta  saha  zenginliğine karşın maç  önlerinde bir türlü sayılamayan 11’ler ile takım  sürekliliğini sağlamadı. 

Fenerbahçe’de  nerdeyse   bu sezon  içerde  oynadığı  her  maçta   3-4   gol  yemeyi alışkanlık  haline  getirdi.  Bunun en son örnekleri, Galatasaray’dan 3, Beşiktaş’tan 4, İstanbulspor’dan 3  gol yemesi olarak gösterilebilir.

Fenerbahçe’de  Teşhiş 2

Fenerbahçe’de  son  alınan  3-3’lük beraberliğin 1. sorumlusu  Jesus’tur.

Jorge Jesus,  Portekiz  pasaportlu hoca  artık karizmatik, sevimli ve başarılı  değil!

- Çünkü, Jesus 2022 Katar Dünya  Kupası sonrasında  hep  formsuz. 

- Jesus’un formsuzluğu son maçlarda  kazansa   bile  daha  da açık  gözleniyor.

- Jesus’un formsuzluğu memleket  futbol ulemalarının  her daim yaptığı gibi  “çıkardığı ilk 11’lere ve  maç içinde yaptığı oyuncu değişikliklerine”   bağlamadan ve girişmeden bu  oyunu biraz  gören ve  düşünen  taraflı  tarafsız futbolseverler tarafından değerlendirilebiliyor.

- Çünkü, Fenerbahçe etkili oyunları  artık oynamıyor.

- Jesus’un  Fenerbahçe öncesi  çalıştırdığı takımlarında oynattığı baskılı ve ok  gibi çıkışlar Fenerbahçe’de artık görülmüyor.

Çünkü;  Süper  Ligin  etkili  futbollarını  rakipleri  Galatasaray  ve  Beşiktaş oynarken; Fenerbahçe  her hafta  geriye gidiyor.

Fenerbahçe’de Teşhiş 3

Fenerbahçe’de  gelinen  bu  olumsuz  tablonun  2. Sorumlusu yönetimdir.  Yönetim, Jesus’la sanki hiç konuşmuyor “hoca  ne  oluyor niye bu 3-4 gol  yeniyor”  diyemiyor!.  Bu kadar kredi  tanınan bir hoca Fenerbahçe’ye gelmedi. Hiçbir teknik adam   kulüp büyüklüğünün üzerinde değildir.  Buna Jesus da dahil!

Fenerbahçe’de  Teşhiş 4

Bir hoca Türkiye’nin sosyolojisiyle  bu kadar  oynayamaz!.   Jesus her   kaybedilen  maç sonrası  takımı orta  sahaya  toplayıp taraftarlara götürmesi  bu kez  antitepkiyle  karşılandı.  Bu durum  ise  50 bin taraftar tarafından yönetim  ve  Jesus’a istifa  seslerinin yükselmesine neden oldu.  Jesus’un  taraftara  el kol  hareketli tepkisini  ise Arda  Güler Hocasını  sakinleştirip soyunma  odasına yönelterek önledi.

31 Mayıs 2022'de İstanbul'a gelip, 2 Haziran'da Fenerbahçe ile 1 yıllık sözleşme imzalayan Jesus, memleket  futbol kamuoyu tarafından  o günlerde hiç tartışılmadı hatta  kimse  tarafından “niye  Jesus?” denmedi. Ama  artık,  Jesus  artık  istenmiyor, çünkü  hocanın  takıma  pozitif bir  katkısı görülmüyor. 

İstanbulspor Habitifi

İstanbulspor  takım olarak maç hazırlığını  iyi yapmış.

Teknik  sorumlusu   Fatih  Tekke “maçın kendi  performanslarıyla birlikte  rakibin kötü  oynamasına  da bağlı olduğunu” söylerken Hoca beklediği  kötü  oyunU ve dikkatsiz  savunmayı Fenerbahçe’de  bulmuş oldu.

İstanbulspor  son  iki haftadır  gösterdiği  dirençli futbolunu Fenerbahçe  karşısında  da göstererek  sonuç alma istikrarını  sürdürdü..

Söz Sonunda Maçın Tabelacıları

Maçı 3-3’e  getiren İstanbulspor’da   goller 57. dakikada penaltıdan ve 66. dakikalarda V.Ethemi ile 90+6. dakikada ise E.Eze’den gelirken; Fenerbahçe'nin gollerini 25. ve 51. dakikalarda Arda Güler ile 71. dakikada Joao Pedro kaydetti. 

Bazı maçlar  skora  bağlı    konuşulur ve   yorumlanır.  Fenerbahçe’nin bu  beraberliği  de  takım savunmasının  ve  takım istikrarının her  geçen  hafta  defolarının ortaya  çıktığını, bu  defoların  artık  her  rakibi tarafından  görüldüğü,   Kadıköy’den çıkardığı beraberlikle İstanbulspor’un  ise  gelecek haftalar  için  umut verdiği gözlendi.

İletişim  ve Erişim
Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1
 

Tercüme