18 Mayıs 2024 Cumartesi
ads
DOLAR 32.21 ₺
EURO 35.12 ₺
STERLIN 41.03 ₺
ALTIN 2,500.70 ₺
BTC 66,831.68 $
ETH 3,099.29 $
BİST 10,643.58

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Bu Sezonda Kadınlar Basketbolunda Avrupa’nın En Büyüğü; Fenerbahçe

Yayınlama: 14 Nisan 2024 Pazar 22:54 Okunma: 596

FIBA Kadınlar Euroleague Final Four’da Fenerbahçe

Fenerbahçe   Mersin  Servet Tazegül Spor  salonunda Kadınlar Euroleague'de son şampiyon unvanıyla  çıktığı finalde Fransız rakibini geçerek üst üste 2. kez kupanın sahibi oldu.

Fenerbahçe   Villeneuve d'Asv LM'yi 106-73'lik skorla mağlup ederek, bu başarıyı gösteren ilk Türk takımı oldu.

Fenerbahçe’den Muhteşem Rakamlar

  1. Fenerbahçe, Euroleague  kadınlarda    dörtlü finalini  oynadı.
  2. Fenerbahçe, üst üste 4. kez dörtlü final  gördü.
  3. Fenerbahçe, üst üste 2.   kez Euroleague  kadınlarda  şampiyonluk  yaşadı.
  4. Bu sayı erkekler basketbolunda  Anadolu  Efes’in ardından  Türkiye  için kadınlar basketbolu  adına üst üste kazanılan  önemli şampiyonluk  oldu.
  5. Fenerbahçe 106-73  skorla kazandığı final maçında  Euroleague  kadınlar basketbol  tarihinde  100  sayıyı geçen ilk takım oldu.

Bu Seviyeler Hep  Çekişmeli

FIBA Kadınlar Euroleague Final Four’da  Fenerbahçe’nin  Fransız rakibi bu sezon  ilk   kez  finallerde  yer  aldı  ve finali  gördü.

  • Fransız ekibi Villeneuve d’Asvq LM fizik gücü  ve  atletizmi  ile  ilk  iki çeyrekte son şampiyondan çekinmediğini  gösterdi.
  • Maçın ilk 10 dakikalık periyodu karşılıklı sayılarla geçerken,  Fenerbahçe  boyalı alanda,  Villeneuve  ise  3’lük dış  atışlarda skor üretti (28-27)
  • İkinci peiyotta Fransız ekibi, 40-40 skorla oyundan  kopmadığını gösterse  de  ilk yarıyı  13 sayı farkla Fenerbahçe  58-45 önde  kapadı.
  • çeyreği 77-61 ve son peryodu ise 106-73 tamamlayan Fenerbahçe  net ve açık skorla  şampiyonluğa ulaştı.

Şampiyonluğun Emekçileri  ve  MVP’si

Fenerbahçe’de ilk  beş  maç boyunca   etkili performans  gösterirken, 33 sayı kaydeden Collier ve  22 sayı üreten Meesseman, dikkat  çeken isimler  oldu.

Emma Meesseman, üst üste ikinci kez MVP seçilirken, faulsüz çoğu kez kazandığı  temaslı savunmalarıyla, boyalı alandaki  çabukluğuyla ve temiz  şutlarıyla  takımın uluslararası sanatkar  oyuncularından  olduğunu bir kez daha  kanıtladı.

Bu  oyuna  hevesli,  aileler ve  genç sporcuların  Emma Meesseman’ın  hem saha  içi teknik  oyun anlayışını hem  de saha dışındaki  sosyal yaşamını rol model almaları kendilerine  teknik ve sosyolojik  kazanımlarda rehberlik edebilecektir.

Fenerbahçe’de iyi savunma örneği  gösteren  Yvonne Anderson  da  savunma  hem de , hücum  yönünde takıma katkı  veren  performans gösterdi.

Sezonun ilk 5’inde Fenerbahçe’den Kayla McBride ve Emma Meesseeman, ÇBK Mersin’den Marina Mabrey, Zaragoza’dan Leonie Fiebich ve USK Praha’dan Ezi Macbegor yer alırken fenerbahçe’nin  finaldeki rakibi Villeneuve’nin   hocası Rachid Meziane ‘Yılın başantrenörü Ödülü’ne   layık görüldü.

Sözün   Sonunda  Maç Sonu  4 Kupadan  3’ü Geldi!

Fenerbahçe,  final maçında hücum zenginliklerinde  basketboldan  derslik organizasyon  örnekleri gösterirken,  son saniyeleri beklemeden çabuk atışlarla sayılar üretti.

Maç  boyunca  Fenerbahçe  geriye bakmadan ritmini  ve temposunu o kadar yüksellti ki;  bu  oyuna tepki  vermekte  rakibi zorlandı  farkın büyümesini engelleyemedi.

Avrupa  ve  Dünya  kadınlar basketbolunda bu seviyede Fenerbahçe’ye   cevap  verebilecek  bir takımın olmadığını, eş deyişle  basketbol   tabiriyle  Fenerbahçe’ye   dayak  atacak bir takımın olmadığını söylemek abartı  olmayacaktır.

Bu sezon  kadın  basketbolunda 4  kupadan 3’ünü  kazanan  Fenerbahçe  üç  gün sonra önümüzdeki  Çarşamba  günü  ÇBK  Mersin  ile  oynayacağı final   serisinin  3.  maçını  İstanbul’a  dönmeyerek Mersin’de  beklemeye  başladı. 

Serideki ilk ilki  maçı kazanan Fenerbahçe  3. Maçı  da kazanması halinde Türkiye kadınlar basketbol  Ligi’ni de şampiyon olarak tamamlamış  olacak.

FIBA Kadınlar Euroleague Final Four  yayınlarını gerçekleştiren  ve  basketbolun Türkiye   ölçeğinde  sevilip izlenmesine olanak sağlayan TRT Spor  Yıldız Kanalı  yetkililerine ve emekçilerine basketbol adına  teşekkürler.

İletişim  ve Erişim

Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.

e-posta        : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 

Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara

Web         (3): www.yurtspor.com

Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir

Web         (5): www.mektepligazete.bülten

Facebook (1):Kirizma
Facebook (2):MustafaKaraağaçlı
X  :M_Karaagacli          : _
İnstagram    : mustafakaraagacli1

Tercüme