17 Nisan 2024 Çarşamba
ads
DOLAR 32.53 ₺
EURO 34.68 ₺
STERLIN 40.59 ₺
ALTIN 2,498.30 ₺
BTC 63,071.87 $
ETH 3,071.06 $
BİST 9,620.57

Ercüment Tunçalp

Ercüment Tunçalp

Başkana birkaç tavsiye

Yayınlama: 3 Ekim 2022 Pazartesi 13:07 Okunma: 43

Her yeni yönetimin çevresinde bir ‘cin fikirliler grubu’nun oluşması hiç ihtimal dışı değildir. Bunlar azınlıkta kalsalar da karar vericiler üzerindeki etkileri inkar edilemez. Acele davranmak ise zaten bu işin fıtratında var !    

Örnek, genel kurulda alınan kararın öyle veya böyle mahkemeden dönmesidir…

Şimdi de naylon üyeleri sileceğiz diye yola çıkıp, aidatlarını ödemeyenleri de, “gözünün üstünde kaşın var diyenleri de göndereceğiz” aşamasına gelindiyse, o hamleyle de netice almak mümkün değildir !

Evet biliyorum, size göre şirketleşme ve birçok gerekli kararları almak için mutlaka toptan bir eleme ve yeni sadık üye kayıtları gerekiyor. Bunu kongre sonrasında yazdığım yazıda ben zaten açıklamış ve hatta sayı da vermiştim. Hiç üye silmezseniz size sağlam 2000 yeni üye lazım…

Ancak bunun zahmetli olduğu görülmüş olacak ki; yuvarlak hesap, önce toplam sayıyı 1250’den 750’ye indirip, 600 yeni üyeyle de hedefe varmak  hesaplanmış olabilir.

Yeni üye sayısı toplam 1350 olacak, dışardan gelecek 600 yandaş ve içerdeki 300 gönüldaşla birlikte en az üçte iki çoğunluğa ulaşmak mümkün kılınacak…

Yani evdeki hesap bu… 

Ama çarşıya çıkınca bu hesabın tutmayacağı görülecektir !

Çünkü toptancı bir anlayışla “500 kişiyi silelim” dediğinizde naylon üyeyi bile silemezsiniz. Genel Kurulda tek tek oylanması gerekir. Üyelikten çıkartma nedeni ortaya konur, kabul görürse genel kurul kararıyla elbette netice alınır.

Ama bu toplantı kaç gün sürer ona garanti vermek zor…

Yoksa bu kadar kolay olsa; her göreve gelen heyet karşı cephedekileri siler ve yıllarca huzur içinde o koltuklarda kalırlar.  

Sonuç olarak; şu anda kulübün bunca derdi varken bu işe sıra gelmemelidir.

En önemli güncel sorun; boş olan kasanın dolmasıdır. Şeffaflık sözünüze dayanarak, 1. hafta sonu itibariyle tahsilat miktarını öğrenmek isteriz. Malum, geçmişte verilen sözlerin tutulmadığından en çok siz şikayetçiydiniz. 

İkincisi, Sayıştay raporunda bahsi geçen konu üzerinde ise yıllarca “bu iş böyle olmaz, o tesisler ticari amaçla kullanılamaz” dememize rağmen ‘kulübe gelir sağlamak’ gibi herkesin hemfikir olduğu (benim gibi 1-2 çıban başı hariç) konu ile bu güne gelinmiştir.

Hiç değilse bu gün hemen o hatadan dönüldüğü gösterilmelidir. İlgili Bakanlığa havuz ve restoran bölümünün bundan böyle faal sporcularımız, eski sporcularımız, üyelerimiz ve aileleri için ‘Sosyal Tesis’ olarak kullanılacağının bildirilmesidir. Hiçbir işletmeciye verilmeden, aynen ‘sporcu yemekhanesi’ gibi kendi ekibimiz tarafından işletilebilir. Gelecek gelir ile de bu günkü kiraya yakın kâr elde etmek mümkündür. Hafta sonlarında üyeler makul fiyatlarla deplasman maçlarını seyrederken, hafta içinde eğitim amaçlı programlara ve çeşitli kutlamalara imkan tanınabilir.

Oktay abimizi (Arıca) kaybettik, Allah rahmet eylesin, ailesine ve bütün sevenlerine başsağlığı diliyorum.  

Tercüme