23 Nisan 2024 Salı
ads
DOLAR 32.59 ₺
EURO 34.81 ₺
STERLIN 40.43 ₺
ALTIN 2,423.87 ₺
BTC 66,120.92 $
ETH 3,182.73 $
BİST 9,645.02

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Avrupa’da Türk Haftasının Turlama Sayıları Çok Kıymetli

Yayınlama: 4 Ağustos 2023 Cuma 11:12 Okunma: 69

Avrupa  Haftasında Türkiye’den 4’de 4

Avrupa haftasının ilk  maçında Fenerbahçe’nin  Zimbru’yu sonra Galatasaray’ın Zalgiris'i  elemesinin ardından Beşiktaş  ve Adana  Demirspor da tur  atladı.
Anılan  takımlarımız   son bir  haftada  oynadığı  toplam 8  maçta,   6 galibiyet  ve iki  beraberlik  aldı.

Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş  ve Adana  Demirspor  Avrupa’da  oynadığı  rövanş  maçlarının  4’ünü  galibiyetle tamamladı.

Takımlarımız, ikinci maçlarda   toplam 9 gol  atarken rakipleri  sadece 1  gol  atabildi.

Bu  maçlarda gollerin   dağılımı; Fenerbahçe  (4),  Beşiktaş (2), Adana  Demirspor   (2)  ve Galatasaray (1)   şeklinde  ortaya çıktı.

Türkiye UEFA Avrupa Sıralamasında  Yukarılara Göz Kırpıyor

Türkiye olarak, Avrupa Kupalarında  daha  fazla sayıda  takımla  temsil edilmek için UEFA Ülke Puanı sıralaması kriteri dikkate  alınıyor. Bu nedenle alınan galibiyetler  önemli  ve değerli.

Sezon  başı kamplardan sonra çıkılan  ilk resmi maçların kazanılarak, her  galibiyetle alınan 3  puanın kıymeti ülke puanı  açısından sevindirici  ve  umut  verici oldu.

Takımlarımızın Avrupa’daki  turlamaları  sonucu; Türkiye, 27.850 puanla UEFA ülke puanı sıralamasında 12. sıraya çıktı. 
Bu  sayısal görünümde alınan  her  galibiyetin  UEFA ülke puanı sıralamasında  Türkiye’nin  lehine yükselmesini sağlarken; gelecek sezonlarda  Avrupa’da daha çok temsilcimizin  olacağının göstergesi  oldu.

Özellikle son yıllarda alınan olumsuz  skorlar  nedeniyle Türkiye, Şampiyonlar Ligi’ne ön  eleme  turları oynamadan doğrudan  katılamıyor.

Türkiye’nin UEFA  Ülkeler Sıralamasında Hedefi   İlk 10

Bu sezon Avrupa Kupalarında Galatasaray Beşiktaş, Fenerbahçe , ve Adana Demirspor’un aldığı  bu sonuçlar  ve ilerleyen turlarda ve grup maçlarında alacağı  sonuçlar ülke puanının  sıralamasını belirleyecek.

Türkiye UEFA Ülkeler  puanı sıralamasında ilk 10’u hedeflerken, Ülke  olarak  İsviçre, Avusturya, İskoçya ve Sırbistan’ın  bizden  önce sıralarda olan ülkeleri geçme beklentisi  bulunuyor.

UEFA Ülkeler sıralamasında İngiltere 88.928 puanla ilk sırada  yer alıyor. İngiltere’yi 75.927  puanla İspanya ve  71.569  puanla İtalya izliyor.

Adana  Demirspor’a Ayrı  ve  Özel  Tebrik

UEFA  Avrupa Şampiyonlar Ligi  3. Ön eleme  turuna yükselen  Galatasaray’ı,  UEFA Konferans Ligi’nde 3. Tura yükselen  Fenerbahçe  ve  Beşiktaş’ı kutlarken,  Adana Demirspor ise ayrı  ve özel  bir tebrik edilmeyi hakediyor.

Çünkü; Adana  Demirspor,   Avrupa Kupası  maçına  ilk kez  çıktığı  yeni Adana Stadı’nda   dolu  türübünlerle  taraftar   çoşkusunu ve  takıma destek desibelini  yükseltti. Adana Demirspor’’un  bu sportif başarı ve kent futbol  ikliminin darısı  Türkiye  Futbol Coğrafyasındaki  diğer kent  takımlarına.

Adana  Demirspor yönetimi  ve yeni teknik kadrosuyla  Avrupa’da  yoluna  devam edeceğinin  ipuçlarını  verirken, alıştığı  ve  zaten kültüründe varolan Süper Lig’de de oyun aklı  ve  gücüyle daha kalıcı  izler bırakacağının fotoğraflarını verdi.

İletişim  ve Erişim
Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1
 

Tercüme