26 Şubat 2024 Pazartesi
ads
DOLAR 31.12 ₺
EURO 33.82 ₺
STERLIN 39.53 ₺
ALTIN 2,033.77 ₺
BTC 51,185.65 $
ETH 3,064.64 $
BİST 9,371.63

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Avrupa Haftasında Edirne Ötesinde Kayıbız!

Yayınlama: 10 Kasım 2023 Cuma 08:41 Okunma: 65

Galatasaray  Bayern’e  Yetemiyor!

Bayern Münih ile tarihinde 3. kez eşleşen Galatasaray maçı  2-1  kaybedince  4 puanda kalırken 4’te  4 yapan  Bayern Münih 12  puana yükseldi.

Grubun 5. maçında Galatasaray sahasında Manchester United ile karşı karşıya gelecek. Bayern Münih ise sahasında Kopenhag'ı ağırlayacak.

Bayern  Münih karşısında İstanbul’daki  maçta olduğu gibi özellikle ilk yarıdaki oyunuyla  Galatasaray  Almayanya’da  da baskılı  oynadı  ve pozisyonlar buldu. 

Şampiyonlar Ligi için kadro deneyimi olarak Bayern’den geri kalmayan  Galatasaray  maçın  toplamında  taktik bağlılık ve maç  sürekliliğini  sağlayamadığı için maçı kaybetti. 

Galatasaray  adına  maçın önemli bölümünü kontrollü  götürüp sonuç alamama da Şampiyonlar  liginin  başka  bir seviye  olduğunu gösterdi.

Galatasaray’da   kendilerinden bekleneni  veremeyenler   İcardi, Zaha, Ziyech  ve  Kerem  gelirken,   Sanchez  defansta yaptığı hatalarla  bu maçın  seviyesinde  olmadığını gösterdi.  Toreira her  zamanki mücadeleci oyununu  sürdürürken 

Abdulkerim ve  Boey  maça direnenler arasındaydı. Angelinho  Galatasaray’a  geldiğinden beri   sol kanattaki yeri  tartışılan  performans gösterdi.

Fenerbahçe Eriyor!

UEFA Konferans Ligi'nde Ludogorets ile deplasmanda karşılaşan Fenerbahçe, 2-0 kaybetti. Süper Lig'de Trabzonspor mağlubiyeti ile biten serinin  Avrupa ayağı da bozulmuş oldu.

Fenerbahçe için zor  olacağı  maçı  zor kılan, Trabzonspor  maçında alınan mağlubiyetin olumsuz  etkisiydi.

İsmail Kartal’ın   tercihleri  diğer  Avrupa  maçlarından  farklıydı.   Kalede  İrfan yerine   Livakoviç tercihi beklenmiyordu.

Trabzonspor maçında  Samet  faciası yerine, 17  yaşındaki Yusuf zamanla  bu takımda yeri olacağını performansıyla gösterdi.

Ferdi her zamanki oyunlarından birini oynarken   defans  ve  ofans  trafiği skora  engel olamadı.

Osayi,  Oosterwolde, İrfan  ve  Zajc’ın vasata  yaklaşamazken.  Takım olarak  Fenerbahçe  gol pozisyonlarında  üretken  olamadı. 

Maç öncesi de Ludogorets  maçını zor  kılan  değişkenlerden biri de  rakibin fizik gücünün üstünlüğü ve temaslı oyunu tercih etmesiydi.

Beşiktaş  Kasım Ayında Avrupa'da Yok!

Beşiktaş, UEFA Avrupa Konferans Ligi D Grubu'nun 4. haftasında Norveç ekibi Bodo Glimt'i konuk etti.  Maçı 2-1 kaybeden Beşiktaş, Club Brugge'un Lugano'yu 2-0 mağlup etmesiyle  Avrupa'ya veda etti.

Süper ligde  de  istikrarsız  bir  görüntü veren Beşiktaş’ın Kasım  ayında Avrupa'ya  da  erken vedası yönetime  dönük tartışmaları artırdı.

Avrupa  Yolunda  Kayıpların  Nedenleri

Galatasaray,  Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın  Avrupa  maçlarında   bu  hafta sıfır puan çekmesi, memleket  takımlarının ortak defolarını bir kez  daha gösterdi.  Bu defoların  arasında  şu   eksiklikler  başta geliyor:

1.    Ortak eksikliklerin başında  takımlarımızın  fizik  güç  eksikliği geliyor.

2.    Temaslı oyunlarda takımlarımızda  direnç düşüklüğü yaşanıyor.

3.    Fatih Terim Hoca’nın sıkça vurguladığı “yenemiyorsan yenilmeyeceksin” oyun  ilkesinin takımlarımızda içselleştirilmemesi final maçlarının kaybedilmesini  tetikliyor.

4.    Dirençli ve oyunda kalan  oyun planı yerine  kırılgan  takım  halleri maçların kaybedilmesini artırıyor.

Söz  Sonunda 10  Kasım 2023’de  Atatürk’e Rahmetler  ve Şükranlar Olsun!

Cumhuriyetimizin 100. Yılında, 10 Kasım 2023 günü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 85. Yılı olarak Türk Ulus’unu  hüzünlendiriyor. Ancak, bu hüzün O’nu daha da içselleştirmeye dolayısıyla da yeni  doğan  bir Atatürk  Habitifine kaynaklık etmektedir.

Atatürk’ün yaptıkları eserleri ve kurduğu Türkiye Cumhuriyet’ine gözümüz  gibi baktıkça,   Gençliğe  Hitabesi   bir an olsun  unutulmadıkça  ve  Nutuk’ta  açıkladıkları okundukça,  “10 Kasım’ların hüznü  azaltılabilir,  her  10 Kasım  ise Yeni Doğan Bir Atatürk  Habitifi  olur.

Türkiye Cumhuriyet’inin  nice 100 yılar yolculuğunda ve  bu 10  Kasım’da  da  Atatürk’ü rahmet, saygı, minnet, şükran  ve  özlemle  anıyoruz.

İletişim  ve Erişim    
Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1
 

Tercüme