2 Mart 2024 Cumartesi
ads
DOLAR 31.39 ₺
EURO 34.07 ₺
STERLIN 39.77 ₺
ALTIN 2,100.98 ₺
BTC 61,928.50 $
ETH 3,426.24 $
BİST 9,097.15

Mustafa Karaağaçlı

Mustafa Karaağaçlı

Alanya’da Protokolsuz ve Var’sız Varoluş

Yayınlama: 20 Mart 2023 Pazartesi 09:40 Okunma: 72

UEFA’ya Veda Lige Sağlam Dönüş

Fenerbahçe. UEFA Avrupa Ligi son 16 turuna  veda ettikten sonra, yorgun ama  rotasyonlu  kadrosuyla  Alanya deplasmanından 3 gole 3 puanla  döndü.
Fenerbahçe Alanya’da  abartamadan  söylersek gerçek tabirle “varoluş maçına”  çıktı.

Çünkü; şampiyonluk yolunda  rakibin  iki gün  önce Konya deplasmanında  3 puan  bırakmış, adeta   maçın son   yarım saatini oyun 1-1  iken  ikili  defansla oynayarak “gel  beni yen!” dediği maçta Konya’ya kaybetmişti.

Galatasaray’ın  Konya’da kaybedişiyle Fenerbahçe’nin  Alanya’da  kazanması  lige daha dönüşünü sağlamlaştırdı.

Fenerbahçe,  bu sonuçla 54 puana  ulaştı  ve Galatasaray  ile arasındaki puan  farkını   6’ya  indirdi.

111  Dakikalık Maçtan  Kareler

İlk devresine 10 ikinci devresine 11 dakika  eklenen maça Fenerbahçe adeta 1-0 mağlup başladı. Savunma düzeniyle uyuyan Fenerbahçe’ye  cezayı 4. dakikada Efthimis Koulouris  kesti.

Fenerbahçe'yi maçta geri döndüren  goller,  65 ve 85. dakikalarda penaltıdan Enner Valencia’dan gelirken; galibiyeti pekiştiren gol ise 90+2. dakikada Emre Mor imzalıydı.

Kırmızılı Jorge Jesus Beşiktaş Maçında Yok!

Maçın 68. dakikasında Jorge Jesus, itirazları sonucunda maçın hakemi Mete Kalkavan tarafından kırmızı kart ile oyun dışına gönderildi.  Bu  kartla  beraber türübüne  gönderilen Fenerbahçe Teknik Direktörü Beşiktaş Maçında  kulübede takımını yönetemeyecek.

Hakem  ve VAR Hataları Ayyukta!

Mete Kalkavan,  Jesus’a  gösterdiği kırmızı kartı ve Alanyaspor’da  özellikle Furkan’a   göstermediği kartlar ile çok tartışıldı. Bu  kartla  beraber VAR tarafından  Mete Kalkavan’a  izleme  tavsiyesi verilen pozisyonlar ve uzun izleme  süreleri tartışmaları artırdı.

Profesyonelikte Kızmak Yok!

Temaslı oynanan  bu oyunda,  tansiyon yüksekliği olağan  olup,  profesyonellikte kabul  edilmeyen hakeme el-kol hareketleri ile tepki verip kızmaktır.  Jesus bunu  çok  yapıyor. Ancak; bir hoca olarak sonuçta kendisinden, sakinlik ve oyuna  saha kenarından uygun müdahaleler bekleniyor. 

Aslında Fenerbahçe’de  3  sarı kartla oynayan Ferdi’nin böylesine   kritik bir maçta sakinliği diğer futbolculara da  somut  örnek olmalı.  
Benzer şekilde iki penaltıyı da sakin kullanan Valenci’nın  sakinliği de  halı sahada  bile  penaltı atmanın  zorluğu  dikkate alınınca daha da önemseniyor.

Performans Yapanlar ve Yapamayanlar

Fenerbahçe’de  performaslarıyla dikkati çekenler  arasında iki penaltı golü atan Enner Valencia,  presi ve top kapmasıyla  İsmail Yüksek ve sahipsiz topları canlandıran  Emre Mor olurken. Alanyaspor’da ise  golün adı olan Yunanistan pasaportlu Efthimis Koulouris  hem oyunda hem skorda A. Hassan’ın yerine oynadığı santrfor mevkisinde   katkı sağladı.

Alanyaspor’da  henüz yeni ama; Ersun Yanal ise  yine  faullü oyun anlayışı bu  maçta  da  dikkati çekti. Gol dışında net gol pozisyonu olmayan  Alanyaspor’un Fenerbahçe  karşısındaki  oyunu  da bu eleştiriyi haklı yapıyor. Maçta Alanyaspor’un toplamda  123  km koşu  mesafesi yaparken;  ancak  Alanyaspor’un %24 topla  oynaması da   topun değil;  rakibin  peşinden koştuğunun en  belirgin negatif göstergesiydi.

İletişim  ve Erişim

Dr.  Öğr. Üyesi, G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi, EBB Öğr. Üyesi.
e-posta         : mkara@gazi.edu.tr  
Web         (1): w3.gazi.edu.tr/~mkara 
Web         (2): https://avesis.gazi.edu.tr/mkara
Web         (3): www.yurtspor.com
Web         (4): www.mektepligazete.tebeşir
Web         (5): www.mektepligazete.bülten
Facebook  (1): Kirizma
Facebook  (2): Mustafa Karaağaçlı
Twitter         : M_Karaagacli_
İnstagram    : mustafakaraagacli1
 

Tercüme